تاریخ: ۱۲:۳۵ :: ۱۳۹۶/۱۱/۲۱

2067, 
پیش بینی روند روزهای آتی بورس | تداوم صعود شاخصReviewed by رادیو سهام on Feb 10Rating: 5.0پیش بینی روند روزهای آتی بورس | تداوم صعود شاخصپیش بینی روند روزهای آتی بورس | تداوم صعود شاخص
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

شاخص پس از این که سقف ۹۹٫۴۱۵ واحدیپیش بینی روند روزهای آتی بورس | تداوم صعود شاخص را تجربه کرد، وارد مرحله استراحت شد. از سوی دیگر سایه احتیاط در رفتار معامله‌گران به خوبی مشهود بود،به گونه ای که بازار در هفته مذکور شاهد افت میانگین حجم معاملات نیز بود.

عوامل بنیادی حکایت از تداوم رشد بورس در بلند مدت دارد.

به گزارش رادیو سهام، بهنام بهزادفر، مدیر امور اعضای کانون کارگزاران با بیان مطالب فوق گفت: شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته با۱۶۶ واحد رشد یعنی ۰.۲ درصد بازدهی به سطح ۹۸ هزار و ۳۰۰ واحد رسید. این روند تحت تاثیر چند عامل داخلی و خارجی اتفاق افتاد.

وی در ادامه بیان کرد: شاخص پس از این که سقف ۹۹٫۴۱۵ واحدی را تجربه کرد، به گونه ای که بازار در هفته مذکور شاهد افت میانگین حجم معاملات نیز بود.

بهزادفر افزود: طی  هفته های اخیر برخی از کامودیتی ها و فلزات اساسی(نظیر، روی، مس، نفت و …) تحت تاثیر رشد مجدد شاخص دلار آمریکا با کاهش اندک قیمت مواجه شدند. از این رو صنایع کالامحور تحت تاثیر این رخداد ها قرار گرفت و تا حدی با شناسایی سود سهامداران همراه شدند.

وی در ادامه افزود: با این وجود شرایط برای صنایع معدنی-فلزی بورس همچنان مطلوب است.با توجه به اینکه همچنان قیمت  کامودیتی ها در بازارهای جهانی  نسبت به پیش بینی نرخ شرکت های بورسی و نرخ های فروش ۹ ماهه اعلامی آنها، بالاتر است، این امیدواری وجود دارد که این صنایع بار دیگر بر نوار صعود قرار بگیرند.

مدیر امور اعضای کانون کارگزاران از دیگر  دلایل روند این روزهای بورس را تاثیرات روانی دبگر بورس های جهان  بر بازار سهام ایران دانست و گفت: وضعیت بورس های جهانی، با بورس تهران ارتباط معناداری ندارد. اما در چند روز گذشته شاخص های فوتزی لندن، داکس آلمان، نزدک، اس اند پی و داوجونز که مربوط به بورس های آمریکا هستند روندی منفی را تجربه کردند. موضوعی که بورس های بزرگ آسیایی را نیز تحت تاثیر قرار داد. به نظر میرسد جو روانی حاکم بر بورس های جهانی به بورس تهران نیز سرایت کرد و شاخص کل را تحت تاثیر قرار داد.

بهزاد فر ادامه داد: با توجه به نیاز نقدینگی شرکت ها و به ویژه هلدینگ های بزرگ در پایان سال (که یک رفتار سنتی است) و با علم به این که یکی از نقدشونده ترین دارایی ها، سهام شرکتهای پذیرفته شده در بورس ها است، ایجاد فشار فروش در بازه زمانی ابتدای بهمن ماه تا اواسط اسفند ماه طبیعی است.

وی افزود: بسیاری از شرکت های تامین سرمایه و کارگزاری ها جهت تامین نقدینگی پایان سال فشار فروش خود را افزایش میدهند، با این وجود باید توجه داشت این رفتار در روزهای ابتدایی سال جدید به سمت افزایش تقاضای سهام گردش می‌کند، در نتیجه تداوم چندانی نمی تواند داشته باشد.

مدیر امور اعضای کانون کارگزاران در خصوص روند روزهای آتی بورس تهران نیز گفت: با توجه به نقدینگی بالای کشور( رقمی بالغ بر ۱۴۰۰ هزار میلیاردتومان) و رشد نرخ دلار (اثر مثبت افزایش نرخ ارز بر صنایع صادرات محور) میتوان روند رشد شاخص را ادامه دار دانست.

حتما بخوانید :  تولید قیر جدید در « شپاس »

وی در پایان افزود: با توجه به تورمی شدن برخی از دارایی ها مثل مسکن، ماشین، سکه و … انتظار می‌رود وضعیت بورس تهران  هم مانند سایر بازارهای موازی، صعودی باشد.‌ در مجموع به نظر می رسد در میان مدت عوامل بنیادی به طور کامل از بورس حمایت کنند‌.

منبع: سنا

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت حمل و نقل توکا در صورت های مالی ۹ماهه خود زیان هرسهم را ۲۶ریال منتشر کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.