تاریخ: ۲۰:۴۹ :: ۱۳۹۶/۱۲/۱۲

2067, 
آخرین رخدادهای صنعت سیمان بررسی شدReviewed by سایت رادیوسهام on Mar 3Rating: 4.0 آخرین رخدادهای صنعت سیمان بررسی شد آخرین رخدادهای صنعت سیمان بررسی شد
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

 آخرین رخدادهای صنعت سیمان بررسی شد

دبیر انجمن سیمان : بدهی ارزی سه شرکت سیمانی به ریال تبدیل شد ، بانک های عامل قبول کردند… قائم مقام سیدکو : رفع ممنوعیت و محدودیت از صادرات سیمان به عراق شایعه بود.

به گزارش رادیوسهام ، صنعت سیمان یکی از صنایعی است که میزان بدهی ارزی قابل توجهی دارد. وضعیت سال های اخیر تولیدکنندگان سیمان و رکود بازار فروش موجب شده تا این شرکت ها در پرداخت وام های ارزی خود ناتوان بمانند. از این رو قانون رفع موانع تولید که اجازه تبدیل بدهی های ارزی به ریالی را به شرکت ها می داد به کمک این گونه شرکت ها آمد تا شاید با انجام مذاکره با بانک های عامل بتوانند از این فرصت استفاده کرده و نسبت به
بازپرداخت وام های دریافتی خود اقداماتی را انجام دهند.

اما شواهد نشان می دهد وضعیت بسیاری از شرکت های سیمانی وخیم تر از آن است که حتی در صورت تبدیل تسهیلات ارزی به ریالی توان بازپرداخت آن را داشته باشند.

*۳ شرکت به توافق رسیدند*

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان درباره آخرین وضعیت بدهی های ارزی شرکت های سیمانی  گفت: بر اساس آماری که وجود دارد از بین کل شرکت های سیمانی کشور ۳۶ شرکت دارای بدهی ارزی هستند. از این تعداد ۱۱ شرکت با بانک های عامل در حال مذاکره هستند که از این تعداد نیز ۳ شرکت تا کنون موفق شده اند با بانک های عامل به توافق برسند و بدهی ارزی را به ریالی تبدیل کنند.

حتما بخوانید :  پایان سالی بی‌نظیر برای سهامداران بانک تجارت

او با تاکید بر این که تا کنون تنها سه شرکت سیمانی موفق شده اند خود را با قانون رفع موانع تولید وفق دهند بیان داشت: بجز این سه شرکت از کل ۱۱ شرکتی که وارد مذاکره شده بودند ۹ شرکت مابقی همچنان در حال مذاکره هستند اما سایر شرکت ها هنوز هیچ اقدامی در این خصوص انجام نداده اند.

وی افزود: این شرکت هایی که تا کنون هیچ اقدامی نکرده اند منتظر هستند که تسهیلات بیشتری دریافت کنند یا نرخ بهره بانکی وام ریالی را از ۱۵ درصد به ۱۰ درصد کاهش دهند. زیرا معتقدند در صورتی که وام ارزی به ریالی تبدیل شود با توجه به نرخ بهره ۱۵ درصدی توان بازپرداخت آن را نیز ندارند.

شیخان در ادامه به آخرین تصمیمات کمیسیون تلفیق مجلس اشاره کرد و گفت: بر اساس آخرین تصمیمات کمیسیون تلفیق مقرر شده که ۵ ماه به مهلت این شرکت ها افزوده شود. بنابراین با توجه به اینکه مهلت قبلی پایان اسفند ۹۶ بود حالا شرکت های سیمانی فرصت دارند که تا پایان مرداد ماه سال ۱۳۹۷ نسبت به قانون رفع موانع تولید و تبدیل بدهی ارزی به ریالی اقدامات لازم را انجام دهند.

*پاسخ به یک شایعه با اهمیت*

از روز گذشته برخی از کانال های تلگرامی از رفع ممنوعیت صادرات سیمان به عرق خبر داده اند.قائم مقام شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان (سیدکو) این خبر را تائید نکرد.

حتما بخوانید :  برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "سمازن"

محمد علی احمد زاد اصل در این باره به خبرنگار ما توضیح داد :در سال جاری رایزنی هایی برای رفع ممنوعیت صادرات سیمان به عراق در حال انجام بود و در این مورد طی ماه های گذشته انجمن تلاش های زیادی را هم انجام داد ، لکن طی روز های اخیر خبری مبنی بر رفع ممنوعیت نشنیده ام و بعید هم می دانم تصمیمی در این خصوص اتخاذ شده باشد.

وی گفت: البته ما اساسا ممنوعیت صادرات به عراق نداشتیم ، بلکه از سال گذشته تاکنون صادرات به عراق به دلیل هزینه ها و تعرفه ها محدود شده بود و قرار بود سیاست های تعرفه ای و وارداتی کشور عراق تغییر کند.

منبع: بورس۲۴

خبر انتخاب شده برای شما

سال ۹۷ با پایانی خوش برای بانک تجارت همراه بود و سرمایه این بانک در آخرین مجمع عمومی فوق العاده با رای اکثریت سهامداران حقیقی و حقوقی با ۳۹۰ درصد افزایش از مبلغ از ۴۵ هزار و هفتصد میلیارد ریال به ۲۲۳ هزار و نهصد و بیست و شش میلیارد ریال رسید.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.