تاریخ: ۱۴:۵۴ :: ۱۳۹۶/۱۲/۱۶

2067, 
آیا رنو شرط سایپا برای همکاری مشترک در بن‌رو را می‌پذیرد؟Reviewed by سایت رادیوسهام on Mar 7Rating: 4.0 آیا رنو شرط سایپا برای همکاری مشترک در بن‌رو را می‌پذیرد؟ آیا رنو شرط سایپا برای همکاری مشترک در بن‌رو را می‌پذیرد؟
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

 آیا رنو شرط سایپا برای همکاری مشترک در بن‌رو را می‌پذیرد؟

در این رابطه طی هفته‌های گذشته اظهارنظر‌های متفاوتی ازسوی معاونین وزارت صمت درخصوص پایان واگذاری قرارداد رنو شده است.

به گزارش رادیوسهام ، بحث واگذاری بن‌رو به شرکت فرانسوی رنو که متعلق به شرکت سایپاست، بسیار داغ و البته طولانی شده است. قرار بر این بود بن‌رو به‌عنوان آورده شرکت گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در شراکت با این خودروساز فرانسوی درنظر گرفته شود، اما با گذشت ماه‌ها از امضای تفاهم‌نامه، همچنان بحث عملیاتی این قرارداد اجرایی نشده است.

تاکنون بارها زمان نهایی شدن این قرارداد اعلام شده اما همچنان بدون نتیجه باقی مانده است. رنو قرار است طی چند سال چیزی حدود ۳۰۰هزار دستگاه خودرو در کشورمان تولید داشته باشد و برای این کار به سایت پیشرفته بن رو در کاشان نیازمند است. چراکه به گفته کارشناسان این سایت دارای خطوط تولید پیشرفته‌ای است و رنو خواهان به خدمت گرفتن آن شده است.

در این رابطه طی هفته‌های گذشته اظهارنظر‌های متفاوتی ازسوی معاونین وزارت صمت درخصوص پایان واگذاری قرارداد رنو شده است.

منصور معظمی رئیس هیات‌عامل ایدرو از اتمام بحث قرارداد با رنو و قطعی شدن آن خبر داد. اما معاون صنایع وزارت صمت با بیان اینکه متاسفانه هنوز شرایط اجرایی برای قرارداد نهایی در قاعده خاصی که دیده شده، فراهم نیست، اظهار می‌کند: «با شرایطی که به‌لحاظ سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت رنو مدنظر است، هنوز نمی‌توان به‌صورت قطعی راجع‌به زمان شروع تولید ایدرو با رنو صحبت کرد، اما مسلم است ۵مدل خودرو که روی دو پلت‌فرم قرار دارد، جزو توافقات این قرارداد بوده، اما هنوز محل و سایتی که برای تولید مدنظر این شرکت مشترک بوده، فراهم نشده است.»

حتما بخوانید :  پیش بینی 63 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

محسن صالحی‌نیا درخصوص شرایط سایپا برای واگذاری این سایت می‌گوید: «با شرایطی که سایپا اعلام کرده است، این واگذاری باید با دقت نظر بیشتری انجام شود؛ چراکه بن‌رو اگرچه شرکت زیرمجموعه سایپا است، اما سهامداران و اعضای هیات‌مدیره آن، شرایط خاصی را برای واگذاری مدنظر دارند؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد پروژه در حال سپری‌کردن مراحل نهایی خود است، اگرچه در یک مقطعی با توقف معناداری مواجه بوده است.»

وی در ادامه از انتظار وزارت صمت برای سرعت بخشیدن به این قرارداد می‌گوید و می‌افزاید: «ما به‌عنوان دستگاه سیاست‌گذار، اعتقاد داریم این کار باید هر چه سریع‌تر آغاز شده و تولید الزاما از طریق آن سایت و انتخاب شرکت رنو و طبق بررسی‌های صورت‌گرفته، انجام شود.»

از صحبت‌های صالحی‌نیا این‌گونه برداشت می‌شود که وزارت صمت، ایدرو و رنو را برای به سرانجام رساندن این قرارداد تحت فشار قرارداده و می‌خواهد هر چه سریع‌تر تکلیف این قرارداد مشخص شود.

معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت در بخشی از صحبت‌هایش در خصوص رنو و بن‌رو اظهار کرد: «شرکت رنو بررسی‌های دقیقی در رابطه با سایت بن‌رو انجام داده و همه جوانب کار را به‌لحاظ کارشناسی و ساختاری، ترکیب و تجهیزات سنجیده است، اما با تمام این شرایط به‌نظر می‌رسد که هم رنو و هم سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران که دو طرف امضای این قرارداد بوده‌اند، باید تکلیف این تفاهم همکاری را نهایی کرده و کار را آغاز کنند.»

حتما بخوانید :  سود واگذاري هاي بورسي ((وسبحان)) به ٣٢٩ ميليارد ريال رسيد

برآورد نهایی از صحبت‌های صالحی‌نیا این مساله را نشان می‌دهد که رنو علاقه بسیاری به سایت بن‌رو به‌عنوان یکی از پیشرفته‌ترین سایت‌های تولید خودرو در کشورمان دارد و خواهان تولید خودروهایش در این سایت است.

این درحالی است که مسئولین سایپا در واگذاری این سایت به رنو و ایدرو مقاومت می‌کردند. این مقاومت تا جایی ادامه پیدا کرد که گفته می‌شود باعث جدایی جمالی از سایپا شد، چراکه این مدیر سابق گروه خودروسازی سایپا حاضر به واگذاری این سایت به رنو نبود.

در همین زمینه مدیرعامل سایپا در پاسخ به سوال درباره مشکلات واگذاری بن‌رو به رنو واکنش نشان داد. جهرودی در پاسخ به خبرنگار روزنامه «دنیای خودرو» در خصوص اینکه چرا سایپا سایت بن‌رو را به رنو واگذار نمی‌کند، اظهار کرد: «آیا مطمئن هستید واگذار نمی‌شود؟ در این خصوص شرایطی را مدنظر داریم که باید برای ما محقق شوند. اگر مواردی که مدنظر ماست پوشش داده شود، با قطب سوم خودروسازی مشکلی نداریم.»

به‌نظر می‌رسد شرایط مدنظر مدیرعامل سایپا به نوعی مورد توجه و بررسی مدیران ایدرو قرار گرفته است.

رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی ایران در این رابطه با بیان اینکه اگر تاخیری در اجرای این قرارداد وجود دارد، از طرف ایران نبوده است، در خصوص شرایط جدید این قرارداد اظهار کرد: «تصمیمات جدیدی گرفته شده و تغییراتی در سهامداری ایجاد شده است که به‌زودی اعلام خواهد شد. اما با توافقاتی که با رنو انجام شده، اجرای قرارداد به‌زودی آغاز خواهد شد.»

حتما بخوانید :  افزایش 73 درصدی سود خالص "زپارس" در یک سال

وی می افزاید: «درحال‌حاضر، هم سایت بن‌رو آماده واگذاری است و هم امکان استفاده از خط‌تولید سایت‌های دیگر وجود دارد.»

به‌نظر می‌رسد منظور مدیرعامل ایدرو از تغییرات در سهامداری مربوط‌به حضور سایپا در این قرارداد باشد. چراکه در آخرین اظهارنظر مدیرعامل سایپا درمورد واگذاری بن‌رو به رنو بحث شراکت و حضور سایپا در آن مطرح شد.

محسن‌جهرودی در‌خصوص شرایط سایپا برای واگذاری بن‌رو به رنو گفت: «ما خودروساز هستیم. تنها شرط یک خودروساز حفظ و ارتقای محصول است. درباره این مساله کوتاه نمی‌آییم. یک خودروساز برای ارتقای محصول باید شریک خود را داشته باشد و یکی از پیش‌شرط‌های ما برای این انتقال می‌تواند همین موضوع باشد.»

وی در پاسخ به این پرسش که آیا منظور شما این است که رنو باید با سایپا شراکت انجام دهد، گفت: «در این زمینه نباید تردیدی داشته باشید.»

به این موارد باید صحبت‌های دیگر جهرودی در پنجمین همایش بین‌المللی صنعت خودرو و همکاری با رنو را برای تولید یک خودروی ارزان که به احتمال فراوان خودروی کوئید خواهد بود، اضافه کرد.

منبع:

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت سرمایه گذاری سبحان در صورت وضعیت پرتفوی سهام شرکت های بورسی واگذار شده ۶ماهه خود از سود ۲۳۹میلیارد و ۷۲۴میلیون ریالی رونمایی کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.