تاریخ: ۱۱:۴۰ :: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹

2067, 
فولاد مبارکه فرمول شورای رقابت را پذیرفتReviewed by سایت رادیوسهام on Mar 10Rating: 4.0فولاد مبارکه فرمول شورای رقابت را پذیرفتفولاد مبارکه فرمول شورای رقابت را پذیرفت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

فولاد مبارکه فرمول شورای رقابت را پذیرفت

مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: وقتی یک مکانیسم و فرمول را می‌پذیرند و به ما ابلاغ می‌کنند که اجرا کنیم باید آنرا برای همه شرایط بپذیرند، نه این که هر جا نفع شان را تامین می‌کند به فرمول شورای رقابت استناد کنند و هر جا نفع شان را تامین نمی‌کند ، مخالف آن باشند.

به گزارش رادیوسهام ، بهرام سبحانی، مدیرعامل فولاد مبارکه، در خصوص عرضه محصولات فولادی این شرکت در بورس کالا، توضیحاتی ارائه داد.

وی در این گفت‌وگو با تاکید بر فرایند شفاف کشف قیمت در بورس کالا تاکید کرد: هیئت مدیره بورس کالا نقشی در این فرایند ندارد.

مشروح این گفت‌وگو به شرح زیر است:

فرایند کشف قیمت در بورس کالا شفاف و قانونی است

با توجه به این که در یک مقطعی نیاز داخلی کم شد ولی با توجه به این که ضرورت داشت تولید داخلی کاهش پیدا نکند، فولاد مبارکه به سوی بازارهای صادراتی گام برداشت. انتقادی که بخشی از خریداران داخلی دارند این است که عرضه محصولات فولاد مبارکه در داخل کشور به صورت درستی انجام نمی‌شود. برخی حتی مکانیسم کشف قیمت در بورس کالا را زیر سوال می‌برند. لطفا در این خصوص توضیح بدهید.

شیوه فروش ما از شهریور سال ۱۳۸۲ عرضه کالا  در بورس است. البته در آن دوران بورس فلزات بود که بعدها بورس کالا به وجود آمد. مکانیسم بورس هم این است که ما کالایی را با مشخصات اعلام شده و زمان عرضه، تعیین می‌کنیم و یک قیمت پایه گذاشته می‌شود. خریداران بر اساس قیمت پایه با یکدیگر رقابت می‌کنند. این رقابت می‌تواند مثبت باشد، می‌تواند منفی هم باشد. یعنی می‌تواند قیمت نهایی از قیمت پایه بالاتر باشد یا پایین تر باشد. ممکن است روزی بازار کشش خرید نداشته باشد و قیمت پایه یک محصول مثلا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان باشد ولی قیمت با ۲ هزار و ۴۳۰ تومان بسته شود.

حتما بخوانید :  نگاهی بر عملکرد 6 ماهه "وانصار"

گاهی قیمت پایه ۲ و ۵۰۰ تومان است ولی ممکن است تا ۲ هزار و ۷۰۰ تومان هم رقابت شود. در این رقابت پارامترهای گوناگونی دخیل است. مثلا قیمت ارز ، قیمت جهانی محصول، تقاضا در بازار و غیره. تمام این موارد تعیین کننده است. ولی آنچه مشخص است این است که فرایند کشف قیمت یک فرایند قانونی و شفاف است. کسی نمی‌تواند بگوید که فرایند کشف قیمت در بورس کالا غیر شفاف و غیرواقعی است.

هیئت مدیره بورس کالا نقشی در کشف قیمت ندارد

با این اوصاف علت برخی فضاسازی‌ها علیه فولاد مبارکه چیست؟

گاهی ما را متهم می‌کنند که خودتان در هیئت مدیره بورس کالا عضو هستید. اول این که هیئت مدیره بورس کالا هفت عضو دارد. ما در هیئت مدیره بورس کالا فقط یک سیت داریم. شش سیت دیگر متعلق به دیگران است. دوم این که مگر بورس کالا چه کاری انجام می‌دهد که حتی اگر هفت سیت آن متعلق به فولاد مبارکه بود بتواند نفوذ بکند؟ بورس کالا فقط سخت افزار و نرم افزار را در اختیار عرضه کننده و خریدار قرار می‌دهند. در واقع بورس کالا طبق یک مکانیسم کاملا شفاف و رقابتی، امکان مبادله میان فروشنده و خریدار را از طریق کارگزاران فراهم کرده است. هیئت مدیره بورس کالا نقشی در کشف قیمت در بورس کالا ندارد.

حتما بخوانید :  برنامه ارزیابی املاک « وتجارت »

قیمت‌گذاری به صورت انحصاری نیست

برخی می‌گویند فولاد مبارکه تولید کننده انحصاری برخی ورق‌های فولادی است و خواهان مداخله شورای رقابت شدند.

هیچ کدام از مسئولان سازمان حمایت از مصرف کننده، ستاد تنظیم بازار، وزارت صنعت، معدن و تجارت، با این رویکرد که شورای رقابت در این موضوع ورود کند، موافق نیستند. علت آن هم این است که اگر فولاد مبارکه تنها عرضه کننده باشد ( که نیست و ما رقبای فولادساز داخلی هم داریم) حتی اگر بپذیریم که ما در برخی اقلام عرضه کننده اصلی هستیم، عرضه ما به صورت عمده است اما قیمت گذاری ما که انحصاری نیست.

ما که تعیین نمی‌کنیم فلان کالا باید با فلان قیمت فروخته شود. قیمت در یک فرایند رقابت در بورس کالا کشف می‌شود. با این حال فشار آوردند و شورای رقابت هم وارد شد و مصوبه را اعلام کردند که طبق آن یک فرمولی برای قیمت‌ گذاری محصولات فولادی پیشنهاد شد.

فرمول شورای رقابت را اجرا کردیم

آیا شما فرمول شورای رقابت را پذیرفتید و آن را اجرا کردید؟

طبق شرایط بازار در آن هنگام آن فرمول برای برخی خریداران خوب بود و فشار می‌آوردند که فولاد مبارکه باید به آن تن بدهد. ما هم آن را پذیرفتیم و عین آن مصوبه را اجرا کردیم. امروز که با توجه به قیمت دلار، شرایط عوض شده و آن فرمول بر علیه‌شان شده، خودشان به آن فرمول مصوب اعتراض می‌کنند.

حتما بخوانید :  اورهال گسترده « جم »

وقتی یک مکانیسم و فرمول را می‌پذیرند و به ما ابلاغ می‌کنند که اجرا کنیم باید آنرا برای همه شرایط بپذیرند، نه این که هر جا نفع شان را تامین می کند به فرمول شورای رقابت استناد کنند و هر جا نفع شان را تامین نمی‌کند مخالف آن باشند.

البته من همان موقع نوشتن فرمول در شورای رقابت گفتم که در صورتی که قیمت ارز بالا برود به زیان تان می‌شود اما نپذیرفتند و گفتند شما چکار دارید ما همین فرمول را قبول داریم. عمده خریداران محصولات فولادی هم این قاعده بازی را پذیرفته‌اند، فقط یک عده معدود هستند که مستمرا به دنبال بهانه‌گیری هستند

منبع: ایلنا

خبر انتخاب شده برای شما

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه، فروش اموال مازاد بانک‌ها در حال انجام است، گفت: در بورس کالا شرکت‌های وابسته به بانک‌ها از طریق فراخوان‌های دیگر، به مزایده گذاشته می‌شوند و با شبکه ای گسترده این کار را انجام خواهیم داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.