تاریخ: ۱۵:۵۴ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۰

2067, 
ارزش ذاتی هر سهم سمگا چند برابر قيمت بازار اين سهم استReviewed by سایت رادیوسهام on Mar 11Rating: 4.0 ارزش ذاتی هر سهم سمگا چند برابر قيمت بازار اين سهم است ارزش ذاتی هر سهم سمگا چند برابر قيمت بازار اين سهم است
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

 ارزش ذاتی هر سهم سمگا چند برابر قیمت بازار این سهم است

شرکت گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی با هدف ارتقای صنعت گردشگری همراه با کسب بازدهی مناسب برای تأمین منافع سهامداران ایجاد شد.

به گزارش رادیوسهام ، تیم جدید مدیریت سمگا علاوه بر سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری و هتلداری مطابق با استانداردهای بین‌المللی، سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلند مدت در بورس و کسب بازدهی از این طریق را در دستور کار خود قرار داده و علاوه بر ایجاد پرتفوی بورسی در حال مذاکره برای خرید یک شرکت سبد‌گردانی برای توسعه فعالیت‌های خود در حوزه مالی است. شرکت همچنین قصد دارد ساختار مالی خود را اصلاح کند و به همین منظور دارایی‌ها، پروژه‌ها و شرکت‌های زیر مجموعه خود را توسط کارشناس رسمی دادگستری در تاریخ ۳۰/۰۹/۱۳۹۶ ارزیابی و ارزش‌گذاری کرد و بر این اساس ارزش ذاتی هر سهم سمگا چند برابر قیمت بازار آن به دست آمده است. گفتنی است شرکت سمگا مالک ۴۷ درصد سهم شرکت نگین افق نیایش است. شنیده‌ها حاکی از آن است که ما به التفاوت ارزش روز و دفتری سهم سمگا از شرکت نگین افق نیایش حدود ۵،۰۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

با توجه به اخبار و شنیده‌های پیرامون سمگا، در گفت‌‌وگو با علی سنگینیان، مدیرعامل شرکت سمگا، از برنامه‌های جدید این شرکت پرسیدیم. مشروح مصاحبه را در ادامه می‌خوانید.

لطفا شرکت‌های سمگا را معرفی کرده و ارزش روز آنها را به اطلاع سهامداران برسانید.

تعدادی از شرکت‌های در مالکیت سمگا عبارتند از:

شرکت اقتصادی نگین گردشگری ایرانیان: شرکت اقتصادی نگین گردشگری ایرانیان(سهامی عام) در تاریخ ۰۹/۰۹/۱۳۸۵ به ثبت رسیده است. موضوع اصلی فعالیت شرکت به صورت خلاصه عبارت است از مشاوره و سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها، مجتمع‌ها، طرح‌ها و واحدهای تولیدی صنعتی و ساخت اماکن گردشگری، احداث، ایجاد کارخانجات و واحدهای صنعتی وکشاورزی و ساختمانی، گردشگری، انجام کلیه فعالیت‌های بازرگانی وخدماتی اعم از خرید و فروش، صادرات و واردات، توزیع و پخش کالاهای مجاز بازرگانی، امکان سنجی انواع پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری و مشارکت و عقد قرارداد با اشخاص… است. آخرین سرمایه شرکت سه هزار میلیارد (۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۳) ریال و متشکل از ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۳سهم و ارزش اسمی هرسهم آن هزار ریال است. این در حالی است که طبق ارزش‌گذاری صورت گرفته ارزش هر سهم برابر ۲٫۲۱۴ریال به دست آمده است. سمگا ۲۰درصد از سهام این شرکت را در مالکیت دارد.

حتما بخوانید :  سود هر سهم "ثشرق" افزایشی بود

شرکت توسعه مجتمع‌های خدماتی رفاهی پارس زیگورات: شرکت مجتمع‌های خدماتی رفاهی پارس زیگورات در تاریخ ۱۸/۷/۱۳۸۸ به ثبت رسیده است. موضوع فعالیت شرکت به طور خلاصه، عبارت است از مشارکت، سرمایه‌گذاری، احداث و بهره‌برداری از انواع مجموعه‌های خدمات رفاهی، گردشگری شهری و بین راهی، هتل‌ها، هتل آپارتمان، دهکده‌های گردشگری، جایگاه‌های سوخت بنزین، گازوییلCNG، کمپینگ‌ها، مراکز نمایشگاهی، مشاوره و سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها، مجتمع‌ها، طرح‌ها، واحدهای تولیدی صنعتی، ساخت اماکن گردشگری، احداث و ایجاد کارخانجات و واحدهای صنعتی وگردشگری و انجام کلیه فعالیت‌های بازرگانی وخدماتی اعم از خرید و فروش، صادرات و واردات. آخرین سرمایه شرکت چهارصد میلیارد ریال (۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۴۰۰) و متشکل از ۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰سهم و ارزش اسمی هرسهم ۱۰هزار ریال می‌باشد. بعد از بروز رسانی دارایی‌های شرکت مذکور که عمدتاً پرو‍ژه تجاری، اداری و اقامتی سیرجان است، ارزش ذاتی هر سهم برابر ۹۴٫۷۸۰ تخمین زده شده‌ است. سمگا ۳۸٫۲۵درصد از سهام این شرکت را در مالکیت دارد.

شرکت لیزینگ شید (سهامی خاص): این شرکت در تاریخ ۱۳ مهر ۱۳۷۹ تحت شماره ۱۶۷۱۵۱ با سرمایه اولیه یک میلیارد ریال در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید و به‌عنوان سومین شرکت خصوصی لیزینگ کشور به فعالیت ادامه می‌دهد. شرکت لیزینگ شید از اعضای هیأت مؤسس و همچنین هیأت رئیسه انجمن شرکت‌های لیزینگ ایران است. سرمایه ثبت شده شرکت از مبلغ یک میلیارد در سال ۱۳۷۹ طی چندین مرحله تا مبلغ شصت میلیارد ریال در سال ۱۳۸۷ افزایش یافت. با توجه به مجوزهای دریافت شده و وجوه پرداخت شده توسط سهامداران، مقرر است افزایش سرمایه تا یکصد وهشتاد میلیارد ریال به‌زودی به ثبت برسد. پس از ارزش‌گذاری با توجه به جمیع جهات ارزش هر سهم شرکت ۱٫۷۸۰ ریال برآورد شده است.

شرکت توسعه فناوری اطلاعات گردشگری ایران: شرکت توسعه فناوری اطلاعات گردشگری ایران درتاریخ ۲۳/۱۰/۱۳۸۸به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شد. موضوع فعالیت شرکت عبارت است از ارائه خدمات رایانه‌ای، خرید و فروش و واردات و صادرات تجهیزات رایانه‌ای، ایجاد و اجرای سیستم‌های رایانه‌ای و برنامه نویسی معماری سازمانی بر مبنای فناوری اطلاعات. سرمایه شرکت مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۸ ریال منقسم به ۰۰۰/۸۰۰سهم ۱۰,۰۰۰ ریالی است. ارزش هر سهم این شرکت با توجه ارزش دارایی‌ها و بدهی‌های آن ۲۰۱٫۸۲۰ ریال برآورد شده است.

حتما بخوانید :  برگزاری 2 مجمع « سامان »

چشم انداز شرکت سرمایه‌گذاری سمگا را چطور ارزیابی می‌کنید؟

گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران- سمگا را به عنوان اولین هلدینگ گردشگری در ایران می‌شناسیم. این هلدینگ اولین شرکت بخش خصوصی ایرانی است که به عضویت سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) درآمده‌است. چشم‌انداز سمگا تا افق ۱۴۰۴، تبدیل شدن به نماد توسعه گردشگری در کشور و شناخته شدن به‌عنوان یکی از سه برند برتر گردشگری در منطقه‌است. در این راستا، سمگا مأموریت خود را ارائه خدمات در بخش‌های مختلف زنجیره توسعه فعالیت‌های گردشگری تعریف کرده است. گفتنی است، بعد از تغییر تیم مدیریتی شرکت سمگا در راستای تأمین منافع سهامداران و دستیابی به بازدهی کوتاه مدت و حداکثری، با تشکیل تیمی کارآمد، سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه را در دستور کار خود قرار داد و از این پس علاوه بر سرمایه‌گذاری بلند مدت در بخش گردشگری و هتلداری، به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه نیز می‌پردازیم.

آیا سمگا قصد دارد حوزه سرمایه‌گذاری خود را تغییر دهد؟

هدف اولیه سمگا سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری مطابق با استانداردهای جهانی است. در حال حاضر نیز بهره‌برداری از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و اقامتگاه‌های ساخته شده را در دستور کار دارد. اما به غیر از اهدافی که از قبل تعریف و دنبال می‌شدند، مدیریت جدید شرکت برای دستیابی به بازدهی کوتاه مدت، ورود به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه را نیز در دستور کار خود قرار داده‌ ‌است. گفتنی است این سرمایه‌گذاری، تنها سرمایه‌گذاری کوتاه مدت در بورس نبوده بلکه سمگا قصد دارد با تکیه بر دانش مالی، سهم‌های ارزنده را در بازار سرمایه تشخیص داده و پس از انجام مذاکرات لازم اقدام به خرید بلوک‌های مدیریتی و کنترلی کند. در راستای فعالیت بیشتر در حوزه‌های مالی، شرکت سمگا در حال مذاکره با یک شرکت سبدگردان برای خرید سهام آن شرکت است.

در مورد پروژه نگین افق نیایش شایعات بسیاری به گوش می‌رسد، می‌توانید در مورد آن بیشتر توضیح دهید؟

پروژه اداری- تجاری- اقامتی نگین افق نیایش در زمینی به مساحت تقریبی ۱۵,۷۹۶ متر مربع در منطقه ۳ شهری تهران، در مجاورت بزرگراه نیایش واقع شده‌است. زیر بنای ناخالص کل طرح در حدود ۲۹۳,۷۶۲ متر مربع است. از جمله نقاط قوت این پروژه موقعیت جغرافیای مناسب این پروژه مانند دسترسی آسان، پوشش حمل و نقل عمومی مناسب، سطح اجتماعی و درآمدی بالای ساکنین منطقه، جذابیت گردشگری و دسترسی آسان به امکانات گردشگری را می‌توان نام برد. عملیات اجرایی اولیه این پروژه در سال ۱۳۹۲ با حجم سرمایه‌گذاری بالغ بر۳۱,۲۰۳ میلیارد ریال آغاز شده‌است. دوره بازگشت سرمایه این طرح ۴ ساله و نرخ بازده داخلی آن معادل ۳۱ درصد پیش‌بینی شده‌است. گفتنی است ۴۷ درصد از این پروژه متعلق به شرکت سمگا است که تفاوت ارزش دفتری و ارزش روز این دارایی (تنها سهم سمگا) حدود ۵،۰۰۰ میلیارد ریال است.

حتما بخوانید :  یکه‌تازی داغ «ذوب»

توضیحاتی در خصوص اقدامات اخیر صورت گرفته بیان کنید.

از اقدامات اخیر شرکت می‌توان ورود در حوزه مرمت و بازسازی بناهای تاریخی از طریق برنده شدن در مزایده مرمت، احیاء و بهره برداری گراند هتل قزوین و کاروانسرای وکیل کرمان، سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، انجام مذاکرات اولیه در رابطه با تأمین مالی پروژه‌ها از طریق انتشار اوراق بهادار بدهی و کاهش هزینه‌های مالی شرکت‌های زیرمجموعه را نام برد.

بررسی روند قیمتی سهم نشان از بازدهی حدود ۵ درصدی سهم از ابتدای سال جاری تا کنون دارد. آیا برنامه‌ای برای اصلاح این موضوع دارید؟

دلایل بنیادی بسیاری از جمله افزایش ارزش ذاتی شرکت‌های زیر مجموعه و شرکت سمگا، سرمایه‌گذاری در حوزه‌های جدید و با بازدهی مناسب، بهبود وضعیت سودآوری شرکت‌های زیر مجموعه، فروش برخی دارایی‌ها برای ورود به حوزه‌های پربازده، برای افزایش قیمت سهام سمگا وجود دارد و اراده سهامدار عمده نیز حمایت تمام قد از سهام است و به همین منظور دارای صندوق بازارگردانی است، اما سایر سهامداران نیز باید ارزش واقعی سهم را بدانند و حاضر به فروش دارایی‌های خود پایین تر از ارزش ذاتی آن نباشند.

با توجه به جمیع جهات و افزایش ارزش شرکت‌های زیر مجموعه، ارزش ذاتی هر سهم سمگا چقدر ارزیابی شده است؟

بنابر گزارش کارشناس رسمی دادگستری، پس از به‌روز رسانی دارایی‌ها، شرکت‌های زیرمجموعه و پروژه‌ها، ارزش کل شرکت گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی وگردشگری ایران چند برابر ارزش بازار آن است.

منبع: عصرمالی

خبر انتخاب شده برای شما

فولاد هرمزگان با ایجاد یک بخش مستقل در ساختار رسمی شرکت، توجه به بومی‌سازی را بیش از گذشته افزایش داده است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.