2067, 2068, 
گزارش مجمع عمومی عادی سالانه بانک دیReviewed by سایت رادیوسهام on Mar 11Rating: 4.0گزارش مجمع عمومی عادی سالانه بانک دی گزارش مجمع عمومی عادی سالانه بانک دی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گزارش مجمع عمومی عادی سالانه بانک دی

به دلیل زیان ده بودن بانک دی مجمع سالانه این بانک سودی برای سهامداران نداشت.

به گزارش رادیوسهام ،  مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده برای تصویب صورت‌های مالی سال ۱۳۹۵ برگزار شد.

در ابتدا قربانی؛ گزارش هیات مدیره را به مجمع ارایه کرد و گفت: مدیرعامل و اعضای هیات مدیره جدید بانک از تیر ماه سال جاری آغاز به کار کرده و بانک دی قبل از این به مدت حدود ۱٫۵ سال مدیرعامل نداشت. در حال حاضر رضا سهم دینی رئیس هیات مدیره است.

مدیرعامل افزود: بانک دی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۰نزد شرکت فرابورس ایران پذیرفته شده است. در سال ۱۳۹۵ مانده سپرده‌های جذب شده بانک دی معادل ۲۱۲هزار و ۲۷۳میلیارد و ۶۲۷میلیون ریال بوده که نسبت به سال ۹۴ حدودا ۲۷ درصد رشد داشته و مانده خالص تسهیلات با رشد حدود ۱۷ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۴ به مقدار ۹۳هزار و ۹۳۶میلیارد و ۳۴۸ میلیون ریال رسیده است که از متوسط نظام بانکی پایین‌تر بوده است.

کسب رتبه ۳۷ بانک دی در بین ۱۰۰ شرکت برتر کشور

وی افزود: سهم بانک دی از نقدینگی کل کشور ۱٫۷۴ درصد بوده و بانک موفق به کسب رتبه ۳۷ در بین ۱۰۰ شرکت برتر کشور شده است.

قربانی ادامه داد: نسبت کفایت سرمایه بانک طی یک روند نزولی به منفی ۲ درصد رسیده است که این نسبت لزوم افزایش سرمایه بانک در حجم بالا را تعیین می‌کند.

کسب سهم ۲٫۵درصدی از سپرده‌های بانک‌های خصوصی

وی تصریح کرد: بانک دی موفق به کسب سهم ۲٫۵درصدی از سپرده‌های بانک‌های خصوصی شده است. ۵۰ درصد سپرده‌های بانک در پایان سال ۹۵ سپرده‌های بلند مدت، ۱۳ درصد سپرده‌های کوتاه مدت، ۳۰ درصد سپرده‌های کوتاه مدت ویژه، ۵ درصد سپرده دیداری و یک درصد پس انداز بوده است.

حتما بخوانید :  سود اندک در گزارش ۹ ماهه «خشرق»

مدیرعامل «دی» افزود: حجم بالای پرداخت تسهیلات در قالب عقود مشارکتی، بانک را با معضل نقدینگی و مطالبات غیر جاری مواجه کرده است. حدود ۳۰ درصد مطالبات شرکت مطالبات غیر جاری بوده است که ادامه این روند در سال جاری وضعیت سوددهی بانک را با چالش جدی مواجه کرده است.

وی احیا و بازپس گیری مبلغ ۴,۷۰۰ میلیارد ریال از منابع بانک نزد بانک سرمایه و تبدیل مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال از اضافه برداشت نزد بانک مرکزی به خط اعتباری و تقلیل نرخ ۳۴ درصدی آن به ۱۸ درصد را از مهم‌ترین اقدامات هیات مدیره جدید دانست.

در ادامه گزارش مفصل حسابرس و بازرس قانونی شرکت ارائه شد. بند ۴ الف در مورد قرارداد بانک دی با شرکت‌های فرعی عمران و مسکن آباد دی و شرکت آتیه سازان جهت عملیات خرید و فروش آهن بود که عمده مطالبات شرکت فرعی از شرکت آتیه سازان به مبلغ ۹۱۰ میلیارد ریال از طریق بانک دی پرداخت و در حساب‌های بانک منظور شده است. شرکت اعلام کرد این قرارداد در سال ۹۳ منعقد شده و فروشنده به تعهدات خود عمل نکرده و مابقی این مبلغ در حال وصول است. املاک به نام شرکت شده و در حال فروش سه ملک به ارزش ۵۷۰ میلیارد ریال هستیم.

بند ۴ ج در مورد مانده مطالبات بانک از شرکت تعاونی مسکن کارکنان بانک دی به مبلغ ۹۰۷ میلیارد ریال است که این تعاونی سه سهم بانک دی، بیمه دی و نیروگاه و همچنین زمین در اختیار دارد که از طریق فروش سهام و املاک مبلغ وصول خواهد شد.

حتما بخوانید :  سودسازی ۹۰۱ریالی «شتران» برای هرسهم

بند ۶ در مورد اختلاف حساب با بانک سرمایه به مبلغ ۳,۷۲۲ میلیارد ریال است که شرکت اعلام کرد این مبلغ به حساب بانک واریز شده و بابت آن ۱۸ درصد سود می‌گیریم.

بند ۷ در مورد شرکت فرعی ثبت شده در ترکیه است که حسابرس به حساب‌های آن دسترسی نداشته است. بانک اعلام کرد این شرکت برای دور زدن تحریم‌ها تاسیس شد و ما به دنبال انحلال آن هستیم که پروسه انحلال آن کمی زمانبر شده است.

در بند ۱۳ حسابرس عنوان کرد که در سال ۹۵ هزینه سود سپرده‌ها به مبلغ ۹,۴۹۴ میلیارد ریال بیشتر از درآمد تسهیلات شده که منتج به زیان خالص به مبلغ ۱۳,۴۹۹ میلیارد ریال شده است. نسبت کفایت سرمایه بانک به منفی ۲ درصد و زیان انباشته نیز در تاریخ ترازنامه به بیش از ۲ برابر سرمایه رسیده که این وضعیت نشان دهنده ابهام با اهمیت است که می‌تواند نسبت به توانایی بانک به ادامه فعالیت تردید ایجاد نماید. محمدرضا قربانی در خصوص علت این موضوع اعلام کرد که منابع جذب شده بانک منابع گران قیمتی است و این شرایط در سال ۹۶ هم ادامه داشت است. برای خروج از این وضعیت در حال بررسی افزایش سرمایه، فروش املاک، فروش نیروگاه دماوند و خروج از بنگاه داری هستیم.

در بند ۱۵ تعداد ۱۲ مورد الزامات قانون تجارت عنوان شد که توسط بانک رعایت نشده بود. هیات مدیره مکلف کرد که تمام الزامات رعایت شود.

در ادامه مجمع سهامداران به طرح سوالات و اعتراضات خود پرداختند. زیرا نماد سهم حدود ۲ سال بسته بوده و سرمایه سهامداران بلوکه شده است. همچنین بانک همین امروز گزارش حسابرسی شده سال ۹۵ را در کدال گذاشته که طبق قانون ۱۰ روز پیش باید این گزارش را به بازار ارائه می‌کرد. بانک در سال ۹۵ به ازای هر سهم ۲,۱۰۹ ریال زیان ساخته که این موضوع نیز سبب اعتراض بسیاری از سهامداران بود. هیات مدیره در مورد مبلغ و تاریخ و محل افزایش سرمایه نیز اطلاعات دقیقی نداد و آن را موکول به زمان تهیه گزارش نمود. عده دیگری نیز به اختلاس و دزدی مدیران و هیات مدیره قبلی بانک اعتراض کردند که هیات مدیره از سهامداران خواست این الفاظ را در مورد بانک خود به کار نبرده و تا زمان نتیجه دادگاه مدیران قبلی صبر نمایند. زیرا پرونده آنان در هیات انتظامی و در حال پیگیری است و تا زمانی که جرمی ثابت نشده نباید از این الفاط استفاده نمود.

حتما بخوانید :  پروژه جدید در « سشمال »

در مورد زمان باز شدن نماد اعلام شد گزارشات ۳, ۶ و ۹ ماهه آماده است و حسابرسی که امروز تعیین می‌شود باید گزارش دوره ۶ ماهه را حسابرسی کرده و به محض انجام این کار اطلاعات را وارد کدال خواهیم کرد تا نماد هرچه سریعتر باز شود که زمان آن حداقل ۲ ماه آینده خواهد بود. دوستان سهامدار نیز قول حمایت از سهم را در زمان بازگشایی نماد داده‌اند.

در پایان مجمع حسابرس شرکت موسسه حسابرسی هوشیار بهمند و روزنامه‌های دنیای اقتصاد و اطلاعات به عنوان روزنامه کثیر الانتشار تعیین شد. همچنین بانک به علت داشتن زیان، نتوانست سودی بین سهامداران تقسیم کند.

منبع: پاسارگاد تحلیل

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در صورت های مالی ۶ماهه برای هرسهم ۶۲ریال سود اعلام کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.