تاریخ: ۱۰:۰۸ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۲

2067, 
بررسی اثرات نرخ سود ۲۰ درصدی بر بازار سرمایه در گفتگو با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلسReviewed by راديو سهام on Mar 13Rating: 5.0بررسی اثرات نرخ سود ۲۰ درصدی بر بازار سرمایه در گفتگو با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلسبررسی اثرات نرخ سود ۲۰ درصدی بر بازار سرمایه در گفتگو با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

محمدرضا پورابراهیمی در نشست شورای گفتگو بیان کرد که افزایش نرخ اوراق از ۱۵ به ۲۰ درصد در بازار سرمایه، بر نظام بانکی و نرخ تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی تاثیر گذاشت. بررسی اثرات نرخ سود ۲۰ درصدی بر بازار سرمایه در گفتگو با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نرخ سود بیست درصدی بازار سرمایه را بهم ریخت.

به گزارش رادیو سهام، محمدرضا پورابراهیمی در نشست شورای گفتگو، با بیان اینکه افزایش نرخ اوراق از ۱۵ به ۲۰ درصد در بازار سرمایه، بر نظام بانکی و نرخ تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی تاثیر گذاشت، گفت: یعنی با یک تصمیم بانک مرکزی همه ذی‌نفعان دچار مشکل شدند؛ یعنی این اقدام بانک مرکزی ترازنامه بانک‌ها را نامتعادل کرد؛ یعنی بانک باید سود ۲۰ درصد به اوراق بدهد اما تسهیلات را با نرخ ۱۸ درصد ارائه کند، ضمن اینکه موجب شد تلاش‌ها برای نظم‌دهی به بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ناکام بماند و رقابت منفی میان بانک‌ها را در جذب منابع منجر شد.

حتما بخوانید :  وصول مطالبات ارزی "کی بی سی"

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با این اقدام بانک مرکزی وقتی نرخ تامین مالی برای بنگاه اقتصادی و واحد تولیدی تا ۲۷ درصد می‌رسد بنگاه‌دار چگونه باید مالیات و عوارض دهد؟ بانک مرکزی گفته ما برای دو هفته این سود را افزایش دادیم و ۵ درصد تفاوت را جبران می‌کنیم اما باید دید چگونه می خواهند جبران کنند.

وی گفت: اگر این تصمیم بانک مرکزی جبران نشود و تا پایان سال برنامه‌ای جبرانی پیش‌بینی نشود، سال آینده برای نظام بانکی و تولید کشور باید نگران باشیم و بنده نگرانم. اقدام بانک مرکزی در افزایش نرخ اوراق به ۲۰ درصد، تیر خلاص به تولید کشور بود.

پورابراهیمی گفت: اگر اسناد خزانه یک‌ساله و کاربرد آن هم مانند شیوه قبلی باشد اوراق تاثیرگذار خواهد بود.

جلسه امروز شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی و غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

در این نشست موضوع تصویب اصلاحیه دستورالعمل تشکیل و نحوه اداره جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و پیگیری مصوبه شورای گفتگو مورخ نهم آبان ۹۶ در خصوص بررسی مشکلات اسناد خزانه اسلامی و اوراق مشارکت به عنوان موضوعات پیش از دستور شورای گفتگو مطرح شده است.

موضوع بررسی مکانیزم عرضه و تعیین قیمت محصولات فولادی (ورق گرم) در بورس و خارج از بورس کالا در دستور کار این جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی بررسی می‌شود.

حتما بخوانید :  واگذاری سه بنگاه در بورس و فرابورس

منبع: مهر

خبر انتخاب شده برای شما

یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.