مدیر مالی شرکت سبحان دارو پاسخ می دهد :
تاریخ: ۲۲:۲۹ :: ۱۳۹۷/۰۱/۲۲

2067, 
تاثیر دلار ۴۲۰۰ تومانی بر صنعت دارو چیست ؟Reviewed by سایت رادیوسهام on Apr 11Rating: 4.0تاثیر دلار ۴۲۰۰ تومانی بر صنعت دارو چیست ؟تاثیر دلار ۴۲۰۰ تومانی بر صنعت دارو چیست ؟
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

تاثیر دلار ۴۲۰۰ تومانی بر صنعت دارو چیست ؟

تحولات ارزی در روزهای اخیر تاثیر یکسانی بر صنایع بورسی نخواهد داشت . صنایع صادرات محور و صنایعی که مجبور به تهیه مواد اولیه با ارز هستند ، در دو روز گذشته چندین بار صف های خرید و فروش را تجربه کرده اند و در واقع هنوز شرایط ارزی جدید و تحولات آن در صنایع مختلف بررسی نشده است .

به گزارش رادیوسهام ، رستمی مدیر مالی شرکت سبحان دارو «دسبحان» در این خصوص  گفت: مواد اولیه صنعت دارو با ارز مبادله ای، و تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز این صنعت با ارز آزاد خریداری می شد. اگر یکسان سازی نرخ ارز به معنای واقعی اجرا شود، هم مواد اولیه و هم تجهیزات با دلار ۴۲۰۰ تومانی تهیه خواهد شد. به نظر می رسد در این صورت سودآوری دارویی ها تفاوت چندانی نخواهد کرد.  اگر بهای تمام شده دارویی افزایش داشته باشد، معمولا قیمت محصول رسما افزایش یافته و این موضوع پوشش داده خواهد شد. ضمن اینکه نرخ دلار مبادله ای نیز در ماه های اخیر رشد کرده بود. بنابراین نگرانی خاصی بابت دلار ۴۲۰۰ تومانی وجود ندارد.

حتما بخوانید :  کاهش کارمزد معاملات، بورس را رونق می‌دهد؟

وی در رابطه با پیش بینی وضعیت صنعت دارو بیان کرد: مهمترین مشکل صنعت دارو، کمبود نقدینگی و طولانی بودن دوره وصول مطالبات می باشد که عمدتا به دلیل اجرای طرح سلامت گریبانگیر شرکت ها شده است. ظاهرا روند وصول مطالبات و گردش نقدینگی صنعت نسبت به سال گذشته، فرق چندانی نداشته و کماکان با همان شرایط مواجه ایم. البته بخشی از مطالبات صنعت دارو از طریق اوراق مرابحه دریافت شده ولی اگر شرکتی برای تامین منابع مالی از طریق سیستم بانکی و تسهیلات مشکل داشته باشد، ناچارا اوراق را با کسر بخشی از مبلغ نقد خواهد کرد.

رستمی در خاتمه تصریح کرد: شرکت سبحان دارو پس از تغییرات مدیریتی مترصد تولید داروهای پربازده بوده و امیدواریم امسال اوضاع سودآوری شرکت بهتر از سال قبل باشد.

منبع: بورس۷

خبر انتخاب شده برای شما

سازمان بورس و اوراق بهادار با افزایش سرمایه دو شرکت گروه دارویی برکت و فولاد آلیاژی ایران موافقت کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.