تاریخ: ۱۲:۲۴ :: ۱۳۹۷/۰۱/۳۰

2067, 
خوش بینی به پرداخت مطالبات قطعه سازان در سال جاریReviewed by سایت رادیوسهام on Apr 19Rating: 4.0خوش بینی به پرداخت مطالبات قطعه سازان در سال جاری خوش بینی به پرداخت مطالبات قطعه سازان در سال جاری
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

خوش بینی به پرداخت مطالبات قطعه سازان در سال جاری

روز گذشته هیأت دولت، بر جایگزینی یورو به جای دلار تاکید و تکلیف معاملات ارزی را روشن کرد. اما آیا صنایعی همچون خودروسازی و قطعه سازی که این روزها با نوسانات نرخ دلار دست و پنجه نرم می کنند، توان معامله ارزی با یورو را دارند یا خیر؟

به گزارش رادیوسهام ، گرچه از سال گذشته موضوع جایگزینی ارز یورو به جای دلار مطرح بود و بسیاری از فعالان اقتصادی این روش معامله ای را به کار گرفتند، اما همچنان معامله با دلار بر سایر معاملات ارزی پیشی گرفت.

حال این روزها که نرخ دلار پس از افزایش ناگهانی به قیمت «۴۲۰۰» تومان تثبیت شد، هیات دولت در مصوبه ای اعلام کرد که از این پس یور جایگزین دلار خواهد شد.

به همین منظور، پرسش اصلی بر سر معاملات قطعه سازان و خودروسازان برای خرید مواد اولیه این است که آیا دست یابی به دلار تک نرخی و یا نرخ یورو موجود در بازار امکان پذیر است و حال و روز معاملات قطعه سازان در بازار ارزی این روزها چگونه پیش گرفته می شود؟

حتما بخوانید :  بررسي علل تغيير فاز در بازار سهام

از طرفی دیگر انجمن صنایع همگن قطعه سازان اعلام کرده است که مطالبات قطعه سازان از سال گذشته به مرور پرداخت خواهد شد، از این رو به نظر می رسد امسال قطعه سازان با چالش های بزرگی در بخش درآمد و هزینه مواجه خواهند شد.

رضا رضایی- عضو انجمن همگن نیرو محرکه قطعه سازان کشور – در همین زمینه می گوید: « تغییرات ارزی طی سال های گذشته بر صنعت قطعه سازی اثرات ویژه ای داشته، به گونه ای که در ابتدای امسال نوسانات ارز روحیه و قدرت تصمیم گیری قطعه سازان را کاهش داده است».

او می افزاید: « حال امسال که به نام سال حمایت از کالای ایرانی نام گذاری شده است، باید کیفیت محصولات تولیدی نسبت به گذشته ترغیب کننده تر باشد، اما با اوضاع پیش آمده در ابتدای سال، قطعه سازان روحیه تصمیم گیری خود را از دست داده اند».

عضو انجمن همگن نیرو محرکه قطعه سازان کشور تاکید می کند: « با توجه به اینکه بودجه کشور با دلار بسته می شود، اکنون جایگزین کردن یورو، معاملات را برای خرید مواد اولیه سخت تر خواهد کرد و باید مجددا نرخ یورو به ارز دلار تبدیل شود».

رضایی ادامه می دهد: «باید توجه شود که وضعیت بنگاه های کسب و کار به ویژه قطعه سازان در کشور به دلیل استراتژیک بودن این صنعت و نقش حمایتی آن از صنایع دیگر مورد توجه است».

حتما بخوانید :  شناسایی سود 12 تومانی برای هر سهم "ذوب"

او می افزاید:« طی سال ۹۵ صنعت قطعه سازی به عنوان مقام سوم GDP را به خود اختصاص داد، از این رو نقش مهمی در کسب و کارها و بنگاه های اقتصادی صنعتی ایفا می کند».

به گفته رضایی، گرچه دولت دستورالعمل تک نرخی شدن ارز را ابلاغ کرده، اما هنوز تغییری در بازار قطعات خودرو ایجاد نشده است.

او در پاسخ به تاثیر نرخ ارز «۴۲۰۰» تومانی بر معاملات قطعه سازان و اینکه آیا این ارز در دسترس آن ها قرار گرفته یا خیر، اظهار می کند: «در حال حاضر تا بازار خود را پیدا نکند و به عبارتی خود را با نرخ جدید تطبیق ندهد، نمی توان پیش بینی از وضعیت خرید قطعات و مواد اولیه داشت».

خوش بینی به پرداخت مطالبات قطعه سازان در سال جاری

عضو انجمن همگن نیرو محرکه قطعه سازان کشور با اشاره به خبرهای منتشر شده مبنی بر پرداخت مطالبات برخی قطعه سازان اظهار می کند: « طی دو هفته اخیر هنوز اتفاق خاصی از پرداخت مطالبات به قطعه سازان صورت نگرفته، اما خبرهای خوبی مبنی بر پرداخت مطالبات به گوش می رسد و مشکلات پرداخت نسبت به سال گذشته بهتر خواهد شد.».

پس از تک نرخی شدن ارز دلار به مبلغ «۴۲۰۰» تومان تاکنون و تاکید مقامات دولتی مبنی بر مقابله با ارز آزاد، اما هنوز ارز تک نرخی در دسترس همه تولید کنندگان و واردکنندگان قرار نگرفته است، اما قطعه سازان همواره نسبت به بهبود اوضاع امیدوارند. همچنین طی روزهای اخیر نیز زمزمه های پرداخت مطالبات قطعه سازان به گوش می رسد که شاید شروع امسال را برخلاف افزایش نرخ ارز برای خرید مواد اولیه قطعه سازان، تا حدی شیرین کند.

حتما بخوانید :  "ستران" زیان خالص شناسایی کرد

منبع: خودروکار

خبر انتخاب شده برای شما

فرصت خرید یا موعد خروج از سهام؟
بورس اوراق بهادار در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸ عملکرد قابل قبولی را از خود به جای گذاشت و شاخص کل با بازدهی ۳۰ درصدی به کار خود پایان داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.