2680, 2224, 
پیش بینی آینده قیمت مسکن | معلوم نیست مسکن گران شود یا نهReviewed by رادیو سهام on Apr 23Rating: 5.0پیش بینی آینده قیمت مسکن | معلوم نیست مسکن گران شود یا نهپیش بینی آینده قیمت مسکن | معلوم نیست مسکن گران شود یا نه
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۲ votes, average: 3٫۰۰ out of 5)
Loading...

ایرج رهبر، رئیس کانون انبوه‌سازان مسکن در مورد پیش‌بینی خود از آینده قیمت مسکن می‌گوید: با توجه به سرگردانی بازار، وضعیت افزایش قیمت مسکن در بخش خرید و اجاره هنوز مشخص نیست. پیش بینی آینده قیمت مسکن | معلوم نیست مسکن گران شود یا نه

به گزارش رادیو سهام، بر اساس آمار منتشرشده از سوی بانک مرکزی در اسفند سال گذشته متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله ‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۶/۵۷‌میلیون ریال عنوان شد که نسبت به اسفند ۹۵ بالغ بر ۱/۲۶‌درصد افزایش داشته است. همچنین بر اساس این آمار در اسفند سال گذشته شاخص کرایه مسکن در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل خود به ‌ترتیب ۵/۱۰ و ۴/۹‌درصد رشد را نشان می‌دهد. به‌رغم اینکه آمار‌های رسمی حکایت از رکود بازار مسکن داشته و عنوان می‌شود که افزایش چندانی در این بخش اتفاق نیفتاده، برخی عنوان کرده‌اند که در مناطقی خانه گران شده است. با توجه به افزایش قیمت‌هایی که بخش مسکن با آن روبه‌رو شده است و با درنظرگرفتن نگرانی‌هایی که مردم از آینده بخش مسکن دارند، ایرج رهبر، رئیس کانون انبوه‌سازان مسکن در مورد پیش‌بینی خود از آینده قیمت مسکن می‌گوید: «با توجه به سرگردانی بازار، وضعیت افزایش قیمت مسکن در بخش خرید و اجاره هنوز مشخص نیست.»

حتما بخوانید :  قیمت دلار در صرافی‌های بانک‌ها

چه پیش‌بینی‌ای از قیمت مسکن در سال‌جاری دارید و توصیه می‌کنید که مردم نسبت به خرید مسکن اقدام کنند یا منتظر تغییرات آتی در بخش مسکن باشند؟

رکود در بخش مسکن چیزی نزدیک به چهار تا پنج سال است که ادامه دارد و شرایط مسکن با شرایط سابق که حرکت سینوسی‌وار بالا و پایین داشت، فرق کرده است. از آنجا که مسکن سهم بزرگی در اقتصاد کلان کشور دارد، رونق در این بخش بیشتر به رونق مالی و البته افزایش توان خرید مردم بازمی‌گردد. به عبارتی هر اندازه کشور از رشد اقتصادی خوبی برخوردار باشد و توان مالی مردم افزایش یابد یا از حداقل افزایش تسهیلات مالی در این بخش برخوردار شود، در آن صورت توان خرید مردم افزایش یافته و ما نیز در بخش مسکن شاهد تغییرات خواهیم بود. اما اگر قدرت خرید مردم به هر دلیل کاهش یابد یا تسهیلات اعطایی پاسخگوی خرید مسکن نباشد، قطعا در شرایط فعلی، خرید مسکن سخت‌تر می‌شود. در سال ‌جاری نیز نمی‌توان پیش‌بینی قطعی راجع به افزایش قدرت خرید مردم یا تغییرات در بخش مسکن داشت. البته باید خاطرنشان کرد بخشی از وضعیت فعلی مسکن نیز متاثر از وضعیت بازار و تغییرات مکرر نرخ ارز و همچنین مشخص‌نبودن وضعیت سیاستگذاری کلان در بخش مسکن و اقتصاد کلان کشور است، کمااینکه هنوز هم نرخ ارز و دلار در حال جابه‌جایی است و نرخ سود بانکی یک روز ۱۵‌درصد اعلام می‌شود و روز دیگر دچار کاهش می‌شود، یک بار ارز گران می‌شود و روز دیگر نرخ دیگری تعیین می‌شود یا اصلا دادوستدی در بازار صورت نمی‌گیرد. به عبارتی هنوز سیاست‌های اقتصادی در بازار مشخص نیست و مسکن نیز متاثر از این بخش اقتصاد سرگردان است. در مورد پیش‌بینی ما از وضعیت قیمت مسکن نیز باید بگویم در حال حاضر نمی‌توان هیچ ‌پیش‌بینی قیمتی از آینده مسکن داشت. از سوی دیگر باید یادآور شد ریشه این نوسانات قیمتی نیز به ‌درصد هجوم متقاضی به بازار مسکن بازمی‌گردد. به عبارتی اگر مسکن با هجوم متقاضی خرید مسکن رو‌به‌رو باشد قیمت کاهش می‌یابد. اکنون نیز از آنجا که مردم از قدرت خرید کافی در بخش مسکن برخوردار نیستند، از این رو این هجوم بیشتر به سمت بازار اجاره مسکن بوده است. بنابراین باید گفت اگر برای افزایش توان خرید مردم دولتمردان برنامه‌ای نداشته باشند، نمی‌توان پیش‌بینی مناسبی از آینده شرایط مسکن داشت.

حتما بخوانید :  خبرهای مهم همتی درباره بازار ارز | منتظر تغییر شرایط باشید

گفته می‌شود قیمت مسکن در سال‌ گذشته بین ۴۰ تا ۵۰‌درصد افزایش داشته. امسال اوضاع چگونه خواهد بود؟

سال گذشته در بخش مسکن و خرید و فروش مسکن ما شاهد افزایش ۱۵ تا ۲۰درصدی بودیم و من بیشتر از این رقم را قبول ندارم مگر منطقه۵ تهران که در این منطقه بعضا قیمت مسکن تا ۴۰‌درصد نیز افزایش داشت.

وام پیشنهادی دولت برای خرید مسکن چه رقمی است و آیا پاسخگوی نیاز خریداران در این بخش خواهد بود ؟

این رقم مشخص نیست. باید توجه داشت که بانک نیز برای اعطای وام نیاز به بودجه و اعتبار دارد. بانک در شرایط فعلی توانایی اعطای تسهیلات بالا را ندارد و هنوز نیز رقم پرداختی مبلغ وام جدید به‌رغم پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی عنوان نشده است. برخی منابع، خبر از اعطای وام تا سقف ۱۰۰‌میلیون تومان می‌دهند. این در حالی است که به‌رغم دستور وزیر راه و شهرسازی کماکان وام‌های پرداختی بانک‌ها با مبلغ۸۰‌میلیون تومان ادامه دارد.

پیش‌بینی شما از وضعیت اجاره مسکن در سال‌ جاری چیست؟ آیا قیمت‌ها در بخش اجاره مسکن کاهش خواهد یافت؟

خرید مسکن و اجاره ان ارتباط معکوسی با هم دارند. به عبارتی وقتی مردم توان خرید مسکن نداشته باشند به سمت اجاره مسکن هجوم می‌آورند. باید خاطرنشان ‌کرد که هیچ‌وقت تقاضا برای مسکن از سوی مردم کم نمی‌شود. این عرضه مسکن است که با محدودیت روبه‌رو می‌شود امروزه نیز با توجه به اینکه هجوم برای اجاره مسکن بالا رفته است، با درنظرگرفتن این مهم که هر وقت تقاضا بیشتر از عرضه باشد، باعث افزایش قیمت می‌شود، بنابراین با افزایش قیمت در بخش اجاره مسکن نیز روبه‌رو خواهیم شد. باید توجه داشت که در شرایط فعلی قدرت خرید مردم کم شده است، اجاره‌ها نیز تا سقف ۳۰‌درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. عرضه مسکن برای اجاره بالا نرفته بلکه این تقاضا است که افزایش داشته است. لذا افزایش قیمت اجاره در سال جاری دور از انتظار نیست.

حتما بخوانید :  هجوم سرمایه‌گذاران برای خرید طلا

منبع: آرمان

خبر انتخاب شده برای شما

وضعیت نرخ اجاره‌بها در سال آینده چگونه است؟
معاون وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: براساس برنامه اعلام شده ابتدای هفته آینده جزئیات دقیق وام مستاجران اعلام خواهد شد. این پول به حساب صاحب‌خانه واریز نمی‌شود.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.