تاریخ: ۱۲:۴۰ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۱

2067, 
بازار سرمایه در هفته ای که گذشت|واکنش بازار سرمایه به خروج آمریکا از برجامReviewed by سایت رادیوسهام on May 11Rating: 4.0 بازار سرمایه در هفته ای که گذشت|واکنش بازار سرمایه به خروج آمریکا از برجام بازار سرمایه در هفته ای که گذشت|واکنش بازار سرمایه به خروج آمریکا از برجام
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

 بازار سرمایه در هفته ای که گذشت|واکنش بازار سرمایه به خروج آمریکا از برجام

بازار سرمایه هفته گذشته را با گشایش نخستین مرکز مشاوره سرمایه گذاری بورس، انتشار گزارش فدراسیون بورس های اروپا-آسیایی (فیاس) درباره کسب رتبه نخست معاملات سال۲۰۱۶ از سوی بورس تهران و پیامدهای تصمیم آمریکا درباره توافق هسته ای برجام پشت سر گذاشت.

به گزارش رادیوسهام ،  شاخص بورس در نخستین روز خروج آمریکا از برجام و آخرین روز کاری هفته (چهارشنبه) با رشد ۸۵ پله ای، در جایگاه ۹۳ هزار و ۶۹۱ واحدی قرار گرفت.
در معاملات چهارشنبه ۲ میلیارد و ۳۷ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش چهار هزار و ۶۶۳ میلیارد ریال در ۶۶ هزار و ۸۱۶ نوبت داد و ستد شد.
شاخص فرابورس (آیفکس) نیز با افت هشت واحدی در جایگاه یک هزار و ۶۹ واحدی قرار گرفت.
در معاملات چهارشنبه فرابورس، بیش از ۲۸۶ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و ۱۲ میلیارد ریال در ۲۸ هزار نوبت خرید و فروش شد.

** واکنش بازار سرمایه به خروج آمریکا از برجام

توافق هسته ‌ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) بیست و سوم تیرماه سال ۱۳۹۴ (چهاردهم ژوئیه ۲۰۱۵) در وین بین نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ شامل انگلیس، فرانسه، آمریکا، روسیه، چین و آلمان امضا شد.
با اجرای برجام از دی ماه ۱۳۹۴، مقام های ایرانی بارها به کارشکنی های طرف مقابل بویژه آمریکا برای اموری مانند ارتباط های مالی و تجاری اعتراض کرده اند.
«دونالد ترامپ» که از بهمن سال ۱۳۹۵ به عنوان رییس جمهوری آمریکا بر سر کار آمده است، شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه خروج این کشور از برجام را اعلام کرد.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار یکشنبه گذشته در حاشیه گشایش نخستین مرکز مشاوره سرمایه گذاری بورس گفت: با توجه به توان بالای سودآوری بازار سرمایه، درباره پیامدهای خروج احتمالی آمریکا از توافق هسته ای برجام نگرانی خاصی نداریم.
«شاپور محمدی» در پاسخ  افزود: در صورتی که سرمایه گذاران پس از خروج آمریکا از برجام به کمک نیاز داشته باشند، صندوق تثبیت بازار سرمایه مطابق ماده ۲۸ قانون رفع موانع تولید از بازار حمایت می کند.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار یادآوری کرد: وقتی ترامپ رییس جمهوری آمریکا شد، در مصاحبه ای اعلام کردم تاثیر حضور وی بر بازارها بلندمدت نخواهد بود و دیدیم که در ادامه، بازار رشد زیادی را تجربه کرد.
محمدی گفت: در پی تصمیم آمریکا برای خروج از برجام اگر تاثیر محدودی نیز اتفاق بیفتد، با تحلیل منطقی به مصاف آن می رویم و فراموش نمی کنیم نظیر چنین مسائلی در گذشته نیز اتفاق افتاده و کشور توانسته است روابط بین المللی خود را حفظ کند.
«در بحث ارتباطات بانکی و ارتباطات بین المللی بازار پول نیز نظام پولی کشور تمهیداتی اندیشیده است و نگرانی خاصی وجود ندارد».
وی تاکید کرد در بازار سرمایه، توان سودآوری شرکت ها تعیین می کند در بلندمدت به چه سمت و سویی می روند اما تاثیر حرکت هایی مثل خروج آمریکا از برجام کوتاه مدت است.

حتما بخوانید :  کاهش ۲۰ درصدی زیان عملیاتی بانک صادرات

** توقف و بازگشایی نمادهای بورس ایران با استاندارد جهانی مطابق است

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: پارسال اصلاح ساختاری بازار سرمایه با کاهش نمادهای بسته از ۷۰ به حدود ۱۵ مورد همراه بود و امروز توقف و بازگشایی هر نماد با استانداردهای جهانی مطابقت دارد.
محمدی در آیین گشایش نخستین مرکز مشاوره سرمایه گذاری بورس افزود: حجم صندوق های سرمایه گذاری از صفر در چند سال گذشته به ۱۶۰ هزار میلیارد تومان رسید و فرهنگ سازی برای آن ادامه دارد.
وی یادآوری کرد: اورق بدهی نیز در سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ گسترش زیادی پیدا کرد که برای کشف نرخ های غیردستوری بسیار مهم است.

** مدیر یک مرکز بورسی: شایعه سازان بر امواج کوتاه مدت سوارند

رییس هیات مدیره مرکز مشاوره سرمایه گذاری بورس تصریح کرد: شایعه سازان بر امواج کوتاه مدت سوارند و فعالان بورس با تصمیم گیری بلندمدت، شایعه ها را بی اثر می کنند.
«حمید آذرخش» در آیین گشایش نخستین مرکز مشاوره سرمایه گذاری بورس افزود: تاکنون برای افرادی که زمان کافی برای حضور در بورس نداشتند، برنامه ای ارایه نمی شد؛ در حالی که استرس در بورس کشنده است و برخی اوقات موجب تصمیم های غیرمعقول می شود.
آذرخش ادامه داد: سهم اقتصاد ایران از «نسبت ارزش دارایی‌ صندوق‌های سهامی به تولید ناخالص داخلی» فقط نیم درصد است، در حالی که این سهم در کشورهای پیشرفته حتی به بیش از ۱۰۰ درصد می رسد.
«اگر بخواهیم اقتصاد را بهبود داده و در زمره کشورهای پیشرفته و توسعه یافته قرار بگیریم، باید این سهم را افزایش دهیم که مراکز سرمایه‌گذاری در بورس به همین دلیل شکل می گیرند».

حتما بخوانید :  وارانت سبد سهام به تصویب رسید

** واکنش های کوتاه مدت بازار سرمایه به ریسک های سیاسی

به گزارش تارنمای بازار سرمایه، مدیرعامل کارگزاری بانک سامان پیش بینی کرد با خروج آمریکا از برجام احتمال دارد دلار باز نوسان داشته باشد که برای بازار سرمایه اتفاق بدی نیست؛ زیرا بخش قابل توجهی از شرکت های حاضر در بازار سرمایه صنایع صادرات محورند و از افزایش نرخ ارز منتفع می شوند.

** بورس تهران بیشترین معاملات سال۲۰۱۶ فدراسیون بورسی اروپا-آسیا را داشت

دبیرخانه فدراسیون بورس های اروپا-آسیایی (فیاس)* اعلام کرد: بورس تهران از نظر عملکرد معاملاتی در سال ۲۰۱۶ با معاملاتی به ارزش ۲۰ میلیارد یورو در جایگاه نخست قرار گرفت.
دبیرخانه فدراسیون بورس های اروپا-آسیایی (فیاس) نخستین گزارش کارآمدی کسب و کار اعضا را بر اساس عملکرد مالی سال ۲۰۱۶ منتشر کرد که بر اساس آن، بازار ایران با حدود ۴۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی بزرگ ترین اقتصاد و از نظر جمعیتی پس از مصر دارای دومین جایگاه است.
در دوره مورد بررسی، بورس تهران با ۳۲۵ شرکت پذیرش شده دارای بیشترین ناشران بورسی در میان اعضای فیاس معرفی شد.
همچنین بورس تهران با حدود ۱۰۰ میلیارد دلار ارزش بازار پس از بورس ابوظبی، دومین جایگاه را به خود اختصاص داد.

 

** بازار بدهی، مسیر تامین مالی بخش مولد اقتصادی

نخستین مدیر عامل شرکت فرابورس ایران عملکرد بازار بدهی را با عمر کمتر از یک دهه را قابل قدردانی دانست و گفت: در هفت تا هشت سال اخیر نزدیک به ۱۴ درصد نقدینگی کل کشور جذب بازار بدهی شده است.
«مصطفی امیدقائمی» اضافه کرد: در کمتر از یک دهه بازار سرمایه از طریق بازار بدهی توانسته است ۱۴ درصد نقدینگی مردم را جذب کند.

حتما بخوانید :  رشد ۵۷ درصدی سود «وصندوق»

** رشد ۵۷ درصدی تامین مالی بازار اولیه و ثانویه

مدیر گروه بازارها و ابزارهای مالی مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار در سال ۱۳۹۶، تامین مالی بازار اولیه و ثانویه در بازار سرمایه به مبلغی حدود ۸۲۹ هزار میلیارد رسید که نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۹۵، رشدی ۵۷ درصدی را از خود نشان داد.

منبع: ایرنا

خبر انتخاب شده برای شما

مدیرعامل سایپا با اشاره به ظرفیت تولید خودرو و رشد نامناسب صنعت در زمان مالکیت دولتی گفت: پراید محصول ۶۰۰۰ دلاری است اما کارخانه برای محصول ۲۰۰۰ هزار دلار می‌گیرد و در بازار هم قیمت ۳۲۰۰ دلار است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.