تاریخ: ۱۸:۱۰ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۲

2067, 
آخرین اخبار از تحولات صنعت تایر|آیا تایرسازان به دنبال افزایش نرخ هستند؟Reviewed by سایت رادیوسهام on May 12Rating: 4.0 آخرین اخبار از تحولات صنعت تایر|آیا تایرسازان به دنبال افزایش نرخ هستند؟ آخرین اخبار از تحولات صنعت تایر|آیا تایرسازان به دنبال افزایش نرخ هستند؟
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

 آخرین اخبار از تحولات صنعت تایر|آیا تایرسازان به دنبال افزایش نرخ هستند؟

مصطفی تنها دبیر انجمن تایرسازان  در خصوص تاثیر افزایش ١۵ درصدی نرخ تایرهای وارداتی بر تایرسازان داخلی گفت: به طور کلی رقابت در بازار امری کاملا طبیعی است. به نحوی که هر گونه افزایش قیمت از طرف تولیدکنندگان داخلی یا تایرهای وارداتی که عمده ترین آن ها چینی هستند یا تایرهای ترکیه ای که ر فته رفته در حال  تشدید نفوذ در بازار ایران هستند، بر روی سایر قیمت ها تاثیر خواهد داشت و  می تواند کفه ترازوی قیمت ها را جابجا کند.

به گزارش رادیوسهام ، در پی افزایش تعرفه واردات تایرهای سواری از ۳۲ درصد به ۴۰ درصد و تایرهای باری از ۲۰ درصد به ۲۶ درصد این بار دولت در اقدام دیگری نرخ لاستیک های وارداتی را به ۱۵ درصد افزایش داد. اما آیا این اقدامات خواهد توانست وضعیت نامطلوب تولیدکنندگان داخلی را کمی بهبود دهد و مرهمی بر زخم های آن ها باشد؟

برای این صنعت از سال ۹۳ تا کنون هیچ گونه افزایش نرخی تصویب نشده و محصولات آن ها همچنان بر اساس نرخ های مصوب سال ۹۳ فروخته می شود. حال آن که در طی این سال ها همواره بهای تمام شده تولیدکنندگان اعم از هزینه های سربار، مواد اولیه و دستمزد افزایش یافته است. افزون بر این تصمیمات اخیر دولت مبنی بر افزایش نرخ دلار مبادلاتی از ۳۸۰۰ تومان به ۴۲۰۰ تومان قطعا بر صنعت تایر نیز سایه می افکند. در چنین وضعیتی عکس العمل تولیدکنندگان در خصوص نرخ فروش محصولات و هزینه های بالای آن ها چیست؟

حتما بخوانید :  کمک تجدید ارزیابی به خروج «قشرین» از ماده۱۴۱

همچنین یکی دیگر از خبرهایی که اخیرا در این صنعت شنیده می شود خرید سهام یکی از دوده سازان توسط یکی از تولیدکنندگان تایر است که برخی را به این فکر واداشته که احتمالا با توجه به تکمیل زنجیره تولید می تواند به نفع تایرسازان باشد. در خبرها آمده بود که احتمالا سهام یکی از شرکت های دوده صنعتی پارس یا کربن ایران قرار است توسط یکی از تایرسازان خریداری شود.

*پای سوداگران به بازار تایر باز شد*

مصطفی تنها دبیر انجمن تایرسازان در خصوص تاثیر افزایش ۱۵ درصدی نرخ تایرهای وارداتی بر تایرسازان داخلی گفت: به طور کلی رقابت در بازار امری کاملا طبیعی است. به نحوی که هر گونه افزایش قیمت از طرف تولیدکنندگان داخلی یا تایرهای وارداتی که عمده ترین آن ها چینی هستند یا تایرهای ترکیه ای که ر فته رفته در حال تشدید نفوذ در بازار ایران هستند، بر روی سایر قیمت ها تاثیر خواهد داشت و می تواند کفه ترازوی قیمت ها را جابجا کند.

او افزود: اما متاسفانه مساله ای که وجود دارد و پا را از این موارد فراتر نهاده خبرهایی ناخوشایندی است که از فعالیت سوداگران در بازار تایر شنیده می شود. بر اساس خبرهایی که از مقامات وزارتخانه دریافت کرده ایم متاسفانه رفتارهای سوداگرانه ای که در هر دوره از بر یکی از محصولات یا فرآورده های کشاورزی شنیده می شد و علی رغم همه تولیدات موجب رشد قیمت ها می شد این بار گویا در بازار تایر فعال شده است.

او ادامه داد: به عنوان مثال در گذشته آمارهای داخلی نشان می داد که حجم بسیار بالایی از محصول پرتقال بر روی دست بسیاری از باغداران مانده و عرضه این محصول به شدت افزایش یافته است. با وجود اینکه انتظار می رفت این شرایط منجر به کاهش قیمت و فراوانی محصول در بازار شود اما در بسیاری از شهرها این روند ملموس نبود و میوه پرتقال همچنان با قیمت های بالا خرید و فروش می شد. خبرها حاکی از آن است که در سال جاری این سوداگری در بازار تایر صورت گرفته و در حالی که نرخ مصوب تایرهای داخلی هنوز همان قیمت های مصوب سال ۹۳ است و هیچ گونه افزایش نرخ قانونی اعمال نشده اما قیمت همه محصولات صنعت تایر اعم از داخلی و خارجی دستخوش فعالیت سوداگرانه ای قرار گرفته و موجب رشد قیمت ها شده است.

حتما بخوانید :  سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است

تنها تاکید کرد: متاسفانه شبکه توزیع سنتی در هر کالایی موجب رخ دادن چنین رفتارهای سوداگرانه ای می شود و به نظر می رسد که این بار قرعه به نام صنعت تایر افتاده است.

*آیا تایرسازان به دنبال افزایش نرخ هستند؟*

او درباره تمایل و اقدام صنعت تایر برای افزایش قیمت در سال جاری اذعان داشت: ما به دنبال این هستیم که با توجه به تغییرات نرخ ارز و نقش آن در قیمت تمام شده تایر در نرخ محصولات تولیدکنندگان تایر بازنگری شود. در واقع ما خواسته ویژه یا بخصوصی نداریم بلکه آخرین وضعیت بهای تمام شده شرکت ها را برای سازمان حمایت ارسال کردیم و از آن ها خواستیم که پیگیری کنند و خود اظهار نظر کنند که چه میزان افزایش قیمتی می تواند هزینه های این صنعت را پوشش دهد.

تنها در ادامه به میزان تاثیرپذیری بهای تمام شده تایرسازان از نرخ ارز اشاره کرد و گفت: حدود یک سوم از قیمت تمام شده تایرسازان به صورت مستقیم متاثر از نرخ ارز است. طبیعی است که حتی سایر اقلام مصرفی این صنعت که از داخل کشور تامین می شود نیز تحت تاثیر نوسانات ارزی قرار دارند. بنابراین می توان گفت نرخ ارز بر صنعت تایر تاثیر زیادی دارد. از این رو از سازمان حمایت خواستیم که متناسب با تاثیری که افزایش نرخ ارز بر قیمت تمام شده تایرسازان داشته نرخ محصولات را افزایش دهد.

حتما بخوانید :  دستورکار رفع مشکل کم‌آبی « شپنا »

*خبر خرید سهام دوده صنعتی پارس یا کربن ایران توسط یکی از تایرسازان صحت دارد؟*

دبیر انجمن تایرسازان در پایان در خصوص خبر ورود یکی از تایرسازان به یکی از دوده سازان و خرید سهام این شرکت توضیح داد و گفت: در واقع مالکیت یکی از شرکت های دوده ساز کشورمان به نام “شرکت کربن سیمرغ” که در منطقه محلات واقع شده، در اختیار شرکت های تایر سازی قرار داشت. اخیرا یکی از این شرکتها که در اصل تایرساز نیست و تحت عنوان گروه سرمایه گذاری صنعتی فعالیت می کند اما بخش عمده سهام آن در اختیار یکی از تایرسازان قرار دارد، اقدام به خرید سهام این شرکت دوده ساز از سایر شرکت ها کرده است.

وی افزود: این شرکت گروه سرمایه گذاری صنعتی علاوه بر سرمایه گذاری در صنعت دوده در صنایعی مانند تولید نخ و حتی پتروشیمی نیز سرمایه گذاری کرده و فعالیت آن صرفا به صنعت دوده محدود نمی شود.

او درباره تاثیر احتمالی این سرمایه گذاری گفت: همانطور که از نام این گروه صنعتی نیز مشخص است زمینه فعالیت آن سرمایه گذاری در بخش های مختلف است. بنابراین خرید سهام شرکت دوده سازی کربن سیمرغ از سایر شرکایش نمی تواند تاثیری بر تایرسازان داشته باشد.

منبع: بورس۲۴

خبر انتخاب شده برای شما

مدیرعامل سایپا با اشاره به ظرفیت تولید خودرو و رشد نامناسب صنعت در زمان مالکیت دولتی گفت: پراید محصول ۶۰۰۰ دلاری است اما کارخانه برای محصول ۲۰۰۰ هزار دلار می‌گیرد و در بازار هم قیمت ۳۲۰۰ دلار است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.