2680, 2224, 
پرداخت وام ۵۰میلیونی ساخت با سود ۹درصدReviewed by سایت رادیوسهام on May 14Rating: 4.0پرداخت وام ۵۰میلیونی ساخت با سود ۹درصد پرداخت وام ۵۰میلیونی ساخت با سود ۹درصد
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

پرداخت وام ۵۰میلیونی ساخت با سود ۹درصد

معاون وزیر راه از اجرای طرح “برجام بازآفرینی شهری” خبر داد و با اشاره به برنامه پرداخت وام ۵۰میلیون تومانی ساخت به سازندگان در بافت‌های فرسوده گفت: بانک مرکزی با تخصیص سالانه ۲۵۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای پرداخت وام موافقت کرده است.

به گزارش رادیوسهام ، هوشنگ عشایری در نشست خبری اظهار کرد: اولین و اساسی‌ترین موضوع تبدیل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران از تصدی‌گری به یک شرکت سیاستگذار و برنامه‌ریزی و راهبر بازآفرینی شهری بود، این موضوع تبدیل رسماً دو روز پیش از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری ابلاغ شد و نام شرکت به شرکت بازآفرینی شهری ایران تغییر کرد.

وی با بیان این‌که در پنج بخش بافت‌های میانی، بافت فرسوده، سکونتگاه‌های غیررسمی، حاشیه شهرها با پیشینه روستایی و نقاط همگون شهری برنامه‌ریزی توسط شرکت بازآفرینی شهری انجام می‌شود، تصریح کرد: یکی از ابزارهای عملیاتی کردن برنامه‌ها اصلاح ساختار تشکیلاتی بود که خوشبختانه اتفاق افتاد.

وی با اشاره به اصلاح ساختار تشکیلاتی شرکت به‌عنوان یک ضرورت، افزود: برنامه ملی بازآفرینی شهر ۹ بعد دارد که سه بعد آن کالبدی و شش بعد آن غیرکالبدی است. توجه به روح این برنامه نشان می‌دهد دوسوم قالب ابعاد این برنامه غیرکالبدی (اجتماعی، فرهنگی، قالبی و…) است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام تشکیل مرکز مطالعات و اطلاعات کاربردی در شرکت بازآفرینی شهر، گفت: این حوزه کمک می‌کند بازآفرینی شهر عملیاتی شود، برنامه‌ای که در ۱۳۳۴ محله در ۵۲۳ شهر که ۱۰ میلیون نفر در آن ساکن بوده و دچار بدمسکنی هستند. کیفیت این افراد در ۶۶ هزار هکتار اراضی شهری از میانگین کیفیت شهری که در آن زندگی می‌کنند، پایین‌تر است. این ۱۰ میلیون نفر باید در یک پروسه زمانی ۱۰ تا ۱۲ ساله کیفیت زندگی را به سطح میانگین شهری برسانند.

حتما بخوانید :  اثر جنگ تجاری در صنعت فولاد

عشایری با ابراز این‌که حدود ۹۰ میلیارد تومان منابع برای یک محله جهت ارتقای زندگی به میانگین شهری نیاز است، اظهار کرد: سالانه باید ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در محله‌های هدف بازآفرینی شهر بازسازی شود، در مجموع برای ۱۳۳۴ محله بالغ بر ۱۲۳ هزار میلیارد تومان در طول برنامه بازآفرینی شهری اعتبار نیاز دارد.

وی در خصوص نحوه تأمین این میزان منابع مالی افزود:‌ قبلاً برنامه احیا و بهسازی محلات مبتنی بر سه رکن دولت، شهرداری و بخش خصوصی اجرایی می‌شد. در این طرح با پول دولت خانه‌ای خریداری و تخریب می‌شد و پس از ۸ سال که اجرا نمی‌شد، در نهایت محله نه‌تنها بهتر نمی‌شد که بدتر هم می‌شد.

وی با یادآوری این‌که “رویکرد احیا از بالا به پایین بود و در تهران برای همه جا تصمیم‌گیری می‌کردیم”، ادامه داد: این در حالی است که در طرح جدید روند بازآفرینی شهری از پایین به بالاست به‌طوری که خواسته‌های مردم در احیا و بازسازی در اولویت قرار دارد. برای این کار تسهیل‌گر برنامه جامع شهرسازی در آن است، جامعه‌شناس و مردم‌شناس نهاد مردم‌شناس تشکیل می‌شود که معتمدین و ریش‌سفیدان در این نهاد هستند و برنامه‌ریزی محلی شهری را انجام می‌دهند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان این‌که رکن دوم توسعه‌گر بوده که مجری طرح‌های بازآفرینی شهری است، گفت: توسعه‌گر هم سرمایه‌گذار و هم سازنده را برای احیای بافت‌های ناکارآمد شهری را می‌آورد.

حتما بخوانید :  سه دلیل تهران برای ماندن در برجام

عشایری با تصریح به این‌که سالانه باید ۲۵ هزار میلیارد تومان برای بازآفرینی شهری هزینه شود،‌ گفت: از این مبلغ ۸۰۰۰ میلیارد تومان توسط دولت، ۷۰۰۰ میلیارد تومان شهرداری و ۱۰ هزار میلیارد توان بخش خصوصی تأمین می‌شود.

وی با یادآوری این‌که ارگان‌ها و دستگاه‌های دولتی در سال ۹۶ حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان را در محله‌های هدف بدون اطلاع از برنامه‌های یکدیگر هزینه کرده‌اند، اظهار کرد: نیاز است برای احیای بافت‌های فرسوده و ناکارآمد برنامه جامع اقدام مشترک بازآفرینی شهری محله (برجام بازآفرینی شهری) داشته باشیم.

وی بیان کرد: به دولت پیشنهاد دادیم ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای ارتقای خدمات زیربنایی و روبنایی به شرکت بازآفرینی پرداخت کند، همچنین پیشنهاد داده‌ایم  ۲۵۰۰ میلیارد تومان به‌عنوان وجوه اداره‌شده از محل منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از سازندگان مسکن با سود حدود ۹ تا ۱۱ درصدی پرداخت شود.

وی با اعلام این‌که بر این اساس وام ۵۰ میلیون تومانی دوساله مشارکت ساخت به سازندگان پرداخت خواهد شد در پاسخ به پرسش  که در حال حاضر این پیشنهاد در چه مرحله‌ای قرار دارد، اظهار کرد: بانک مرکزی با این پیشنهاد موافقت کرده و هم‌اکنون در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد. هم‌اکنون این پیشنهاد در کمیسیون عمران مجلس در حال بررسی است و پس از تصویب هیئت امنای صندوق توسعه ملی، تخصیص می‌یابد.

وی ادامه داد:‌ با توجه به تأکید رهبر معظم انقلاب و تأکید رئیس‌جمهوری پیش‌بینی می‌کنیم این ۲۵۰۰ میلیارد تومان برای برجام بازآفرینی شهری اختصاص می‌یابد.

حتما بخوانید :  حل بخش عمده مشکل قطعه‌سازان با پرداخت تسهیلات

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به این‌که بودجه مصوب شهرداری‌ها در سال ۹۶ در ۵۴۳ شهر ۵۵ هزار میلیارد تومان بود، گفت: فرض می‌کنیم ۶۰ درصد از این مبلغ مربوط به هزینه جاری و ۴۰ درصد حوزه عمرانی، اگر شهرداری ۳۰ درصد از این ۴۰ درصد را به حوزه بازآفرینی شهری تخصیص دهند حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان می‌شود، بنابراین تحقق‌پذیری عدد شهرداری‌ها (۸۰۰۰ میلیارد تومان) ناپخته نبوده است.

عشایری با تأکید به این‌که تمام اراضی چسبیده در بافت و در داخل بافت‌ها  بر اساس قانون در اختیار شرکت بازآفرینی شهری قرار گیرد، تصریح کرد: در این راستا تمامی اراضی متعلق به وزارت راه و شهرسازی برای اجرای طرح برجام بازآفرینی شهری تخصیص یافته است. در گام اول ۳۰ هکتار در سراسر کشور به‌جز شهر تهران به این طرح اختصاص یافته است.

وی با اعلام این‌که ابزارهای مالی و حقوقی تحقق این برنامه در ۲۳ ماده تدوین و به هیئت دولت ارائه شده است، بیان کرد:‌ این ابزارها مقدمات ورود سریع توسعه‌گران به بافت‌های ناکارآمد و فرسوده شهری را فراهم می‌کند.

وی این را هم گفت که برجام بازآفرینی شهری محله فقط با مشارکت با مردم، ساکنان، مالکان واقع در محله‌های هدف، اقدام مشترک بین همه شهرداری‌ها، دستگاه‌های دولتی و تسهیل‌گران و توسعه‌گران محقق می‌شود.

منبع: تسنیم

خبر انتخاب شده برای شما

یک دستگاه آپارتمان ۶۰ متری واقع در وحیدیه خیابان سلیمی افضل با مبلغ ۳۱۰ میلیون تومان معامله می‌شود.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.