تاریخ: ۱۹:۳۳ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۴

2067, 
تاثیر تعدیل نرخ ارز بر صنعت سیمانReviewed by سایت رادیوسهام on May 14Rating: 4.0تاثیر تعدیل نرخ ارز بر صنعت سیمانتاثیر تعدیل نرخ ارز بر صنعت سیمان
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

تاثیر تعدیل نرخ ارز بر صنعت سیمان

در صورت اجرای سیاست های جدید ارزی دولت ، شرکت های سیمانی از دو جنبه تحت تاثیر قرار خواهند گرفت . اجرای سیاست های جدید ارزی ، از یک بعد می تواند در خصوص تامین مایحتاج فنی از قبیل ماشین آلات و قطعات یدکی منجر به  کاهش هزینه های شرکت های سیمانی شود. البته در این بخش تاثیر آن خیلی قابل ملاحظه نخواهد بود.

به گزارش رادیوسهام ، در بخش تامین موارد مصرفی ، سیاست مذکور می تواند بسیار تاثیر گذار باشد ، کما اینکه بطور مثال : در بخش تامین پاکت ، با افزایش نرخ ارز، قیمت های پاکت سیمان افزایش قابل ملاحظه ای را تجربه کرده است که منجر به افزایش هزینه های کارخانه های سیمان شده است. این موضوع در بخش تامین آجر و فرآورده های نسوز نیز صادق است.

اما این سیاست بیش‌ترین تاثیر را در حوزه صادرات شرکت‌ها ، بخصوص شرکت های صادرات محور گذاشته است. شرکت های صادرات محور که با افزایش  نرخ دلار ، روزهای طلایی را سپری می‌کردند ، با کاهش نرخ دلار و‌همچنین سیاست ارزی دولت ، دچار شوک ناشی از کاهش قیمت دلار و از همه مهم‌ترین سردرگمی چگونگی اجرای این سیاست شده اند.

حتما بخوانید :  مجمع موسس شرکت «بازار متشکل معاملات ارز»

در حالیکه سیستم بانکی با مشکلات متعددی در جهت تراکنش های بین المللی مواجه است ، ابلاغ دستورالعمل دریافت وجوه ناشی از فروش های صادراتی تنها از طریق سیستم بانکی، بزرگ‌ترین چالش پیش روی شرکتها است. در حالیکه قبلا تقریبا غالب دریافت‌های وجه ناشی از فروش صادراتی از طریق صرافی ها و با نرخ آزاد انجام می‌شد.

در شرایط فعلی شرکت‌های سیمانی تنها باید امیدوار باشند ، تا دولت با توجه به واقعیت های موجود نسبت به شفاف سازی فرایند اجرای سیاستهای ابلاغی اقدام نماید. ضمن اینکه فراموش نباید کرد که با خروج آمریکا از برجام شرایط تراکنش های مالی بین المللی بسیار سخت تر خواهد شد واین امر نگرانی شرکت‌های صادرات محور را دو چندان می‌کند.

ایرج موسوی کارشناس صنعت سیمان

منبع: بورس۷

خبر انتخاب شده برای شما

مدیرعامل سایپا با اشاره به ظرفیت تولید خودرو و رشد نامناسب صنعت در زمان مالکیت دولتی گفت: پراید محصول ۶۰۰۰ دلاری است اما کارخانه برای محصول ۲۰۰۰ هزار دلار می‌گیرد و در بازار هم قیمت ۳۲۰۰ دلار است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.