2067, 2068, 
گزارش مجمع عمومی عادی سالانه شرکت پتروشیمی مبینReviewed by سایت رادیوسهام on May 15Rating: 4.0گزارش مجمع عمومی عادی سالانه شرکت پتروشیمی مبینگزارش مجمع عمومی عادی سالانه شرکت پتروشیمی مبین
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گزارش مجمع عمومی عادی سالانه شرکت پتروشیمی مبین

شرکت پتروشیمی مبین در مجمع عمومی عادی سالانه به ازای هرسهم یک هزار و ۵۰ریال سود تقسیم کرد.

به گزارش رادیوسهام ، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی مبین برای تصویب صورت‌های مالی سال منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۶ با حضور ۸۳ درصد سهامداران برگزار شد. کرمی؛ ریاست مجمع را به عهده گرفت.

در ابتدا شمیم؛ مدیرعامل که از اسفند ماه سال گذشته مدیریت شرکت را بر عهده گرفته است، در ارایه گزارش هیات مدیره به مجمع گفت: مجتمع پتروشیمی مبین در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس قرار گرفته است. در منطقه عسلویه به دلیل اجرای طرح‌های متعدد پتروشیمی، احداث واحد سرویس‌های جانبی آن هم با دستگاه‌های ذخیره در هر مجتمع پتروشیمی موجب افزایش هزینه‌ها و طولانی شدن زمان راه اندازی هر مجتمع می‌شد، لذا شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تجربه قبلی خود از منطقه ویژه ماهشهر اقدام به تاسیس شرکت پتروشیمی مبین جهت ارائه سرویس‌های جانبی به همه مجتمع‌های منطقه کرد. این شرکت در پنج بخش مجزا و مساحت ۷۴ هکتار ساخته شده است.

پیگیری معافیت‌های ارزش افزوده گاز و عوارض گاز مصرفی در دیوان عدالت اداری

وی در تشریح اهم اقدامات و دستاوردهای مالی در سال ۱۳۹۶ اعلام کرد: استفاده از معافیت مالیاتی مربوط به پروانه بهره برداری جدید برای کل سال ۱۳۹۵ و اخذ و تسویه برگ قطعی و امکان استفاده از مزایای تبصره ۷ ماده ۱۰۵، دریافت تاییدیه عدم آلایندگی و صرفه جویی ۳۶۰ میلیارد ریالی سالانه در این زمینه، وصول وجوه سرویس‌های جانبی از مشتریان بصورت منظم و کاهش دوره وصول مطالبات، پرداخت منظم و تسویه کامل بهای گاز سوخت مصرفی، پیگیری و دریافت تاییدیه بابت کارمزد یک در هزار و سه در هزار سهم اتاق بازرگانی، پیگیری معافیت‌های ارزش افزوده گاز و عوارض گاز مصرفی در دیوان عدالت اداری، دریافت تخفیف‌های ویژه از سازمان منطقه ویژه اقتصادی بابت سهم تعرفه خدمات و تعدیل نرخ برداشت از آب دریا.

حتما بخوانید :  افزایش 73 درصدی سود خالص "زپارس" در یک سال

شمیم ادامه داد: مشتریان عمده شرکت عبارتند از پتروشیمی زاگرس، پردیس، جم، برزویه، پارس، آریاساسول، کاویان، مروارید، مهر، مجتمع گاز پارس جنوبی، پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی، سرمایه گذاری اهتمام جم و عملیات غیر صنعتی پازارگاد.

مدیرعامل این شرکت درباره پروژه‌های بهبود تداوم یافته در سال ۱۳۹۷ تصریح کرد: در سال مورد گزارش یک دستگاه بویلر کمکی ۳۵۰ تنی خرید و نصب شده، ظرفیت تولید آب Desalination افزایش داشته، آب Desalination از آب سرویس واحد پساب به روش R.O استحصال شده، زیر ساخت‌های ارسال utility به شرکت پارسیان سپهر احداث شد، خط پشتیبان تامین گاز سوخت نیروگاه اجرا شد، آزمایشگاه جدید با تجهیزات بروز احداث شد، متریال Spool های آب دریای مبدل‌ها از C.S به GRP تغییر یافت، خط لوله جدید جهت پشتیبانی آب دریای مبدل‌های ASU II اجرا شد، پمپ‌های آب کولینگ ASU II تکمیل و راه اندازی شد، ظرفیت تولید آب DM افزایش یافته، طراحی خرید و اجرای مبدل‌های محیطی جهت تولید نیتروژن صورت گرفته، مطالعات فنی و اقتصادی تولید برق و بخار و اکسیژن انجام شده و همچنین لوله‌های شبکه آب آتشنشانی و افزایش ظرفیت ایستگاه‌ها تعویض شده است.

حل اختلاف حساب «مبین» و «زاگرس»

در ادامه گزارش بازرس و حسابرس قانونی شرکت برای صورت‌های مالی سال ۹۶ قرائت شد. بند ۱-۵ در مورد اختلاف حساب شرکت با پتروشیمی زاگرس برای سال‌های ۱۳۸۸ الی ۱۳۹۲ بوده که در گزارش کارشناس رسمی دادگستری شرکت مبین محق دانسته شده است، البته پتروشیمی زاگرس به این حکم اعتراض کرده است. با این حال حسابرس این بند را در طبقه تاکید بر مطلب خاص آورده که این موضوع نشان دهنده این است که حسابرس در نهایت پذیرفته که مبین پیروز این دعوا است.

حتما بخوانید :  کاهش کارمزد معاملات، بورس را رونق می‌دهد؟

در بند ۲-۵ حسابرس تاکید کرده که نرخ‌های فروش محصولات برای سال ۱۳۹۵ توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام شد که مورد پذیرش شرکت قرار نگرفت و شرکت با استناد به مفاد قراردادهای منعقده با مشتریان، صورتحساب صادر کرده است. شرکت اعلام کرد که نرخ‌ها مورد توافق تمام مشتریان ما قرار گرفته و هیچ اختلاف حسابی نداریم.

بند ۳-۵ مربوط به اختلاف حساب گاز خوراک شرکت با شرکت گاز استان بوشهر به مبلغ ۴,۷۳۹ میلیارد ریال برای سال‌های ۹۱ و ۹۲ است. شرکت اعلام کرد این بند هیچ آثار سود و زیانی برای مبین ندارد، زیرا این اختلاف حساب در واقع بین شرکت‌های پتروشیمی پردیس و زاگرس به عنوان مصرف کننده گاز و شرکت گاز استان بوشهر است.

در بند ۴-۵ اختلاف در مورد نحوه تفکیک گاز سوخت و گاز خوراک توسط شرکت گاز مطرح شده که شرکت اعلام کرد این بند نیز آثار سود و زیانی برای ما ندارد و اختلاف حساب دو شرکت مصرف کننده گاز با شرکت گاز است.

تهیه صورت‌های مالی سال‌های ۹۵ و ۹۶ «میبن» براساس IFRS

شرکت در توضیح بند۱۲ در مورد حسابرسی داخلی نیز اعلام کرد که صورت‌های مالی سال‌های ۹۵ و ۹۶ شرکت بر اساس IFRS تهیه شده است.

احداث واحد اکسیژن برای «مبین» صرف اقتصادی ندارد

در ادامه مجمع به سوالات برخی از سهامداران پاسخ داد. یکی از سهامداران در مورد مشکل اکسیژن شرکت پتروشیمی زاگرس سوال کرد و اینکه آیا آن شرکت خواهد توانست خودش واحد اکسیژن بزند که هیات مدیره توضیح داد ارزش جایگزینی شرکتی مثل مبین در حال حاضر ۹هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است و این کار صرفه اقتصادی ندارد و اصلا عملی نیست.

حتما بخوانید :  رشد ۱۵۰ درصدی ارزش معاملات بورس در سال ۹۷

تمدید ۱۰ساله معافیت مالیاتی

همچنین شرکت در توضیحات دیگری اعلام کرد که معافیت مالیاتی شرکت به مدت ۱۰ سال دیگر تمدید شده است.

در مورد نرخ دلار جدید و افزایش نرخ‌های پتروشیمی مبین سوال شد که اعلام کردند نرخ‌های دلاری هیچ افزایشی نداشته، اما چون نرخ فروش با دلار مبادله‌ای محاسبه می‌شود، طبیعتا رشد دلار مبادله‌ای از ۳۸۰۰ به ۴۲۰۰ تومان، قیمت‌های فروش مبین را افزایش خواهد داد.

در نهایت شرکت که برای سال ۹۶ به ازای هر سهم ۹۵۸ ریال سود محقق کرده،سهامدار عمده اعلام کرد درخواست تقسیم ۱,۰۵۰ ریال سود دارد که مورد موافقتسایر سهامداران نیز قرار گرفت و تصویب شد.

منبع: پاسارگادتحلیل

خبر انتخاب شده برای شما

ارزش معاملات بورس تهران در سالی که گذشت ۱۵۰ درصد رشد داشته است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.