2680, 2224, 
شوک وارده به بازار مسکن، عامل رشد بی‎رویه قیمت‌ هاReviewed by رادیو سهام on May 16Rating: 5.0شوک وارده به بازار مسکن، عامل رشد بی‎رویه قیمت‌ هاشوک وارده به بازار مسکن، عامل رشد بی‎رویه قیمت‌ ها
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به تاثیر شرایط اقتصادی بر بازار مسکن گفت: چندین سال است که بازار‌های ایران با این رویداد‌ها مواجه هستند و این رویداد اخیر هم در ابتدا به بازار مسکن شوک وارد خواهد کرد، اما به طور مستقیم نمی‌تواند تاثیری بر این بازار داشته باشد.

با توجه به اینکه بازار مسکن در چهار سال گذشته با رکود دست و پنجه نرم کرده، در سه ماهه پایانی سال ۹۶، این رکود جای خود را به رشد و رونق ارزش و حجم معاملات در بازار داد تا جایی که شاهد رشد ۱۷ درصدی قیمت مسکن بودیم.

به گزارش رادیو سهام، این روند رشد در فروردین ماه سال جاری نیز ادامه پیدا کرد و موجب شد تا قیمت اوراق تسهیلات مسکن نیز به تبع شرایط رشد کند اما این روند در همان روزهای ابتدایی اولین ماه سال متوقف شد و رشد قیمت مسکن جای خود را به رشد نرخ اجاره بها و ودیعه داد.

حتما بخوانید :  تصمیم اتریش درباره سازوکار تجارت با ایران

نکته قابل توجه اینجاست که با وجود اینکه هنوز به زمان نقل و انتقالات مستاجران دو ماهی باقی مانده ولی نرخ اجاره‌بها و ودیعه به طور چشم گیری در بازار افزایش یافته و مستاجران شاهد نرخ‌های نجومی برای افزایش اجاره بها هستند.

همچنین ادامه کاهش نرخ سود بانکی در بازار موجب شده موجران تمایل بیشتری برای دریافت اجاره بها نسبت به ودیعه داشته باشند تا جایی که در برخی از مناطق تهران نرخ اجاره بها به یک باره از ۲۰۰ هزار تومان به ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تومان افزایش یافته، که در این شرایط مستاجران با توجه به منبع درآمدی توانایی پرداخت این مبالغ را ندارند و ادامه این روند موجب حاشیه نشینی مردم در اطراف شهرها خواهد شد.

شرایط اقتصادی نیز یکی دیگر از عواملی مهم و تاثیرگذار بر روند قیمت‌ها در بازار مسکن است تا جایی که برخی از افراد با شتابزدگی بیهوده موجب تشدید شرایط و قیمت‌ها در بازار مسکن می‌شود که با آرام شدن این روند احتمال اُفت مجدد قیمت‌ها در این بازار وجود دارد.

در این رابطه مصطفی قلی خسروی، گفت: قیمت اجاره بها با توجه به افزایش قیمت مسکن افزایش می‌یابد که در سال جاری این افزایش نرخ بین ۱۰ تا ۱۵ درصد خواهد بود ولی در این میان برخی از سودجویان از شرایط بازار سوء استفاده کرده و ارقام نجومی برای ودیعه و اجاره واحدهای مسکونی ارائه می‌کنند.

حتما بخوانید :  واکنش بانک مرکزی به قطع سوییفت

وی با اشاره به تاثیر شرایط اقتصادی بر بازار مسکن بیان کرد: چندین سال است که بازارهای ایران با این رویدادها مواجه هستند و این رویداد اخیر هم در ابتدا به بازار مسکن شوک وارد خواهد کرد اما به طور مستقیم نمی‌تواند تاثیری بر این بازار داشته باشد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر اینکه باید از مرحله گذر کرد، گفت: شتابزدگی مردم باعث ضرر و زیان خواهد شد؛ مردم عجولانه وارد بازار نشوند چراکه همین شتابزدگی مردم عامل افزایش قیمت‌ها در بازار می‌شود.

حال با این اوصاف به نظر می‌رسد مردم باید با تصمیمات منطقی در بازارها و پرهیز از رفتارهای عجولانه به افزایش بی منطق قیمت‌ها در بازار مسکن دامن نزنند.

منبع: میزان

خبر انتخاب شده برای شما

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: وزارت راه و شهرسازی بودجه لازم برای تأمین قیمت تمام شده مسکن مهر را ندارد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.