تاریخ: ۱۲:۲۷ :: ۱۳۹۷/۰۲/۳۰

2067, 
طرح تغییر تعرفه واردات قطعه به زودی نهایی می‌شودReviewed by سایت رادیوسهام on May 20Rating: 4.0 طرح تغییر تعرفه واردات قطعه به زودی نهایی می‌شود طرح تغییر تعرفه واردات قطعه به زودی نهایی می‌شود
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

 طرح تغییر تعرفه واردات قطعه به زودی نهایی می‌شود

مشاور خودرویی وزیر صنعت با بیان اینکه اغلب خودروسازان داخلی انگیزه برای  تولید قطعه در داخل کشور ندارند، از تدوین طرح تغییر تعرفه واردات قطعه در وزارت  صنعت خبر داد.

به گزارش رادیوسهام ، اصغر خسروشاهی با بیان اینکه صنعت قطعه سازی در دنیا به سرعت در حال رشد و پیشرفت است، گفت: پیش بینی می شد که این اتفاق در خصوص قطعه سازان داخلی نیز بیفتد که این امر محقق نشده است.

وی با بیان اینکه قوانین و تعرفه های کنونی به هیچ عنوان از قطعه سازان داخلی حمایت نمی کند، گفت: خیلی از خودروسازان داخلی به دلیل صرفه اقتصادی، قطعه را به صورت CKD وارد می کنند و هیچ انگیزه ای برای تولید قطعه در داخل ندارند.

خسروشاهی در ادامه افزود: به دلیل صرفه واردات قطعه، در فرآیند تولید خودرو، معمولا سطح داخلی سازی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد باقی می ماند و کمتر خودروسازی انگیزه افزایش سهم داخلی سازی را دارد.

وی خاطر نشان کرد: وضعیت کنونی، صنعت قطعه سازی را به شدت تهدید می کند و اگر قوانین مربوطه اصلاح نشود، تا دو سال آینده قطعه سازان ورشکسته خواهند شد.

حتما بخوانید :  ریزش ۲۲۶۸واحدی شاخص بورس

مشاور خودرویی وزیر صنعت  با بیان اینکه تغییر تعرفه واردات قطعه در وزارت صنعت در حال بررسی است، تصریح کرد: وزیر صنعت با این موضوع موافقت اولیه نمودند و قرار است این طرح در وزارت صنعت آماده شود.

وی با بیان اینکه رویکرد جدید وزارت صنعت در تغییر تعرفه واردات قطعه و قوانین مربوطه منطبق با تقویت توان تولید داخل، اشتغالزایی و شعار سال مبنی بر حمایت از تولید داخلی است، گفت: متاسفانه در حال حاضر، واردات و مونتاژکاری در صنعت خودرو غالب شده است.

خسروشاهی با اشاره به مونتاژ خودروهای چینی در کشور گفت: در حال حاضر تولید قطعه در کشور بیشتر مربوط به محصولات ایران خودرو و سایپا از جمله خودروهای پژو  و … می شود ولی در خصوص اغلب خودروهای جدید از جمله خودروهای چینی سهم قطعه سازی پایین است و اینها به صورت CKD وارد کشور می باشد.

وی با اشاره به سنگ اندازی های احتمالی در مسیر تغییر قوانین و تعرفه واردات قطعه گفت: قطعا برخی از افراد که در واردات قطعه ذی نفع هستند در مقابل طرح جدید جنجال سازی خواهند کرد ولی آنچه که مهم است بایستی قوانین تغییر کند تا صنعت قطعه سازی کشور ورشکسته نشود.

منبع: پردیس خودرو

خبر انتخاب شده برای شما

فرصت خرید یا موعد خروج از سهام؟
بورس اوراق بهادار در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸ عملکرد قابل قبولی را از خود به جای گذاشت و شاخص کل با بازدهی ۳۰ درصدی به کار خود پایان داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.