2680, 2224, 
دو دلیل برای شکست بازار مسکنReviewed by سایت رادیوسهام on May 21Rating: 4.0دو دلیل برای شکست بازار مسکندو دلیل برای شکست بازار مسکن
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

دو دلیل برای شکست بازار مسکن

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه بازار مسکن کشش رشد قیمت را که یک بار در اسفند ماه داشته مجدد در اردیبهشت ماه ندارد، گفت: رشد قیمت مسکن در اواخر سال گذشته کافی بود و متقاضیان مسکن خود را به سختی با آن وفق داده بودند.

به گزارش رادیوسهام ، حسام عقبایی در پاسخ به این سؤال که علیرغم وجود تقاضا، خرید و فروش مسکن رخ نمی‌دهد و آیا با پدیده شکست بازار مسکن مواجه هستیم، گفت: شکست بازار مسکن را قبول دارم چرا که افزایش قیمت مسکن در اردیبهشت ماه باعث شد تا بازار مسکن با شکست مواجه شده و خرید و فروش مسکن راکد شود.

وی با اشاره به اینکه تمام کالاها بعد از نوسانات نرخ ارز دچار افزایش قیمت شدند، اظهار داشت: مسکن کالایی مثل ماست و پفک نیست که بخواهیم ماهانه شاهد افزایش قیمت آن باشیم چرا که مسکن همواره یک کالای سرمایه‌ای بوده و نمی‌شود این مساله را کتمان کرد.

*دلایل شکست بازار مسکن

عقبایی در خصوص دلایل رکود خرید و فروش مسکن و یا همان شکست بازار افزود: چند دلیل برای شکست بازار مسکن می‌توان متصور شد که نخستین دلیل آن بلاتکلیفی قیمت مسکن است چرا که رشد قیمت مسکن برخلاف سال‌های گذشته که هیچ گاه در اردیبهشت ماه رخ نمی‌داد، در این ماه به وقوع پیوست.

حتما بخوانید :  FATF و راه‌های سرمایه‌گذاری خارجی

وی ادامه داد: همین موضوع یک بلاتکلیفی در میان فروشندگان و انبوه‌سازان به وجود آورد که مبادا اقدام به فروش با قیمت پایین کنند؛ پس آنها هم منتظر ماندند و اقدام نکردند.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک اضافه کرد: دلیل دوم بعد از رشد قیمت مسکن در اردیبهشت ماه و انتظار فروشندگان، نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان است و همین موضوع که همواره سابقه هم داشته باعث افت معاملات مسکن شده است.

*رشد قیمت مسکن در اردیبهشت حباب است

وی اضافه کرد: به هر حال نوسانات نرخ ارز و طلا در سایر بازارهای مشابه و به خصوص بازار مسکن تأثیرگذار بود و به همین دلیل علیرغم اینکه مسکن در اواخر سال گذشته دچار یک افزایش ۳۰ درصدی قیمت شده بود در اردیبهشت ماه حباب قیمتی را شاهد بودیم و یک سردرگمی در بازار رخ داد.

* مسکن مثل ماست و پفک نیست

عقبایی خاطرنشان کرد: این سردرگمی بازار مسکن باعث شده تا قیمت‌ها نیز ثبات نداشته باشند بنابراین ثبات نسبی قیمت مسکن را از اواخر خرداد ماه تا اوایل تابستان شاهد خواهیم بود. بنابراین باز هم تأکید می‌کنم که مسکن مثل ماست و پفک نیست که هر ماه با افزایش قیمت مواجه شود چرا که متقاضیان نمی‌توانند خود را با این افزایش قیمت وفق دهند و همین موضوع باعث می‌شود که میزان خرید و فروش به شکل قابل توجهی کاهش یابد.

حتما بخوانید :  آینده بازار مسکن

*شاهد سونامی قیمت و یا کاهش شدید قیمت نخواهیم بود

عقبایی تأکید کرد: تثبیت بازار مسکن از خرداد ماه و یا تیر ماه به این معنی نیست که قیمت مسکن با یک سونامی و یا کاهش آن چنانی مواجه شود بنابراین افزایش قیمت در اواخر سال گذشته برای بازار مسکن کافی بود و مسکن دیگر کشش افزایش قیمت ندارد.

به گفته وی، به هر حال رشد قیمت مسکن در اردیبهشت ماه حباب است و باید این رشد به گونه‌ای باشد که تعادل را در بازار مسکن ایجاد کند.

منبع: فارس

خبر انتخاب شده برای شما

در اوج جنگ اقتصادی و در شرایطی که انتظار می رود بانک مرکزی با تمام توان مقابل آمریکا و سیاست های خطرناک آن بایستد، شاهد تجویز «نسخه خودتحریمی» از سوی مقامات این بانک هستیم.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.