تاریخ: ۱۴:۴۰ :: ۱۳۹۷/۰۳/۰۱

2067, 
ذوب آهن چگونه کمنگنز را از زیان خارج کرد؟Reviewed by سایت رادیوسهام on May 22Rating: 4.0ذوب آهن چگونه کمنگنز را از زیان خارج کرد؟ ذوب آهن چگونه کمنگنز را از زیان خارج کرد؟
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

ذوب آهن چگونه کمنگنز را از زیان خارج کرد؟

شرکت معادن منگنز ایران در سال مالی منتهی به پایان اسفند ۹۶ با سرمایه ۲۰۲٫۴  میلیارد ریال مبلغ ۲۳۸ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرد و معادل ۱۲۱درصد بودجه  را پوشش داد.

این در حالیست که در سال۹۵، مبلغ (۶۱) ریال زیان به ازای هر سهم محقق کرده بود.

«کمنگنز» در سال۹۶ حدود ۲۸۰ میلیارد ریال درآمد عملیاتی معادل ۹۸% بودجه داشته که ۲۳۵% فراتر از سال۹۵ بوده است.

به گزارش رادیوسهام  ، شرکت معادن منگنز ایران ۶۰% از کل بازار داخلی را در اختیار دارد و مشتری عمده اش شرکت ذوب آهن اصفهان است. در نتیجه، برنامه ها، سیاستها و عملیات شرکت ذوب آهن بر حجم عملیات و سودآوری کمنگنز تاثیرات عمده ای دارد؛ به گونه ای که عملیات شرکت ذوب آهن در دو سال ۹۴ و ۹۵ زیانده بوده که منجر به کاهش حجم فعالیت و افزایش دوره وصول مطالبات و در نهایت زیاندهی کمنگنز شد.

اما با بهبود شرایط ذوب در سال جاری کمنگنز را از زیان خارج کرده است. کمنگنز در سال۹۶ به تولید ۷۰٫۲ هزار تن سنگ منگنز دانه بندی معادل ۸۵% بودجه اقدام کرده که نسبت به سال۹۵ حدود ۳۰% افزایش داشته است. در سال۹۶، حدود ۸۷٫۱ هزار تن سنگ منگنز معادل ۸۷% بودجه به فروش رفته که نسبت به مدت مشابه سال۹۵ حدود ۱۳۹% افزایش داشته است. محصولات شرکت به دو نوع سنگ منگنز درشت دانه و سنگ منگنز ریزدانه تقسیم می گردند. ۷۴% از درآمد فروش کمنگنز در سال۹۶ حاصل از فروش محصولات درشت دانه بوده است؛ در حالی که این محصول ۴۳% از درآمد فروش سال۹۵ را به خود اختصاص داده بود.

حتما بخوانید :  کاهش کارمزد معاملات، بورس را رونق می‌دهد؟

به نظر می رسد تقاضا برای محصولات شرکت به خصوص سنگ منگنز درشت دانه در طول سال ۹۶ افزایش قابل توجهی داشته است.

در سال۹۶، هر کیلوگرم سنگ منگنز درشت دانه با متوسط نرخ ۳,۵۱۹ ریال و هر کیلوگرم سنگ منگنز ریزدانه با متوسط نرخ ۲,۵۸۴ ریال به فروش رسیده اند که به ترتیب نسبت به سال ۹۵ حدود ۴۶% و ۱۷% افزایش داشته اند.

بهای تمام شده شرکت در سال ۹۶ حدود ۲۱۳٫۷ میلیارد ریال معادل ۹۵% بودجه بوده که نسبت به سال ۹۵ حدود ۱۶۴% افزایش داشته است. افزایش مذکور عمدتا ناشی از افزایش هزینه های حقوق و دستمزد و مزایا و استهلاک بوده است.

شرکت در سال۹۶ حدود ۱۷ میلیارد ریال هزینه مالی معادل ۹۸% بودجه را محقق کرده که با توجه به افزایش درآمد شرکت و کاهش نیاز به اخذ تسهیلات، حدود ۱۱% کمتر از سال ۹۵ بوده است.

منبع: کارگزاری آبان

خبر انتخاب شده برای شما

ارزش معاملات بورس تهران در سالی که گذشت ۱۵۰ درصد رشد داشته است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.