2067, 2068, 
گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه کفراReviewed by سایت رادیوسهام on May 24Rating: 4.0گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه کفراگزارش مجمع عمومی عادی سالیانه کفرا
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه کفرا

مجمع عمومی عادی سالیانه فرآورده‌های نسوز ایران در تاریخ ۱۳۹۷/۳/۲در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار گردید. شرکت در سال مالی ۱۳۹۶ توانست ۷۶۲ ریال سود به ازای هر سهم محقق کند و این در حالی بود که تنها ۶۵% از سود خود را بین سهامداران تقسیم کرد.

گزارش عملکرد شرکت

به گزارش رادیوسهام ، تمرکز فروش و تولید محصولات شرکت به مشتریان صنایع فولاد، سیمان و بخش نفت، گاز و پتروشیمی و محیط‌های احیا می‌باشد. کفرا ۴۳٫۶درصد در صنعت فولاد ، ۳۶٫۷ درصد در صنعت سیمان، ۱۱% در صنایع فلزی غیر آهنی، ۸٫۷% در شیشه و ریخته‌گری‌های کوچک سهم بازار دارد.

کفرا ۱۶% از سهم بازار داخل را در بین ۶۰ شرکت عضو انجمن دارد و رتبه اول را از نظر تناژ و تنوع محصولات دارد. شایان ذکر است، شرکت بیش از ۳۰۰ نوع محصول تولید می‌کند.

محصولات شرکت در دو نوع محصولات شکلدار (آجر) و محصولات بی شکل(مواد ویژه) می‌باشد. همچنین نسبت فروش آجر به مواد ویژه ۲ به ۱ است.

در سال مالی ۱۳۹۶ فروش شرکت به دلیل رونق صنعت فولاد افزایش یافت.

حتما بخوانید :  سودسازی ۹۰۱ریالی «شتران» برای هرسهم

شرکت در سال مالی گذشته ۴ نوع محصول جدید داشته‌است که شامل آجرهای آلومینی و شاموتی برای کوره‌های ذوب آهن می‌باشد. که برای اولین بار در ایران تولید شده‌است و در دنیا تنها چند شرکت محدود آن را تولید می‌کنند و تکنولوژی بالایی دارند. شایان ذکر است که کل سفارش ذوب آهن تولید شده و نصب شده‌است. شایان ذکر است، محصولات جدید در شرکت حاشیه سود ۷۰% دارد اما با ورود رقبا حاشیه سود آن کاهش می‌یابد.

حواشی مجمع

شرکت به ازای هر تن فولاد ۱۳ تا ۱۴ کیلوگرم فرآورده نسوز مصرف می‌کند. همچنین به ازای هر تن سیمان ۰٫۶ کیلوگرم نسوز مصرف می‌کند.

شرکت به کشورهای همسایه (عراق، افغانستان ، ترکمنستان و…)صادرات می‌کند.

در اوایل سال گذشته به دلیل حذف ارز مبادله‌ای از انواع منیزیت ، همچنین سیاستهای اقتصادی و محیط زیستی چین که باعث شد قیمت جهانی منیزیت به بیش از ۴ برابر افزایش یابد و از ۳۵۰ دلار به ۱۴۰۰ دلار برسد، هزینه بهای تمام شده محصولات افزایش یافت. گفتنی است که بعد از تعطیلی معادن چین، شرکت‌های قوی چینی مواد اولیه مورد نیاز خود را پیش خرید کردند و این امر باعث کمبود مواد اولیه منیزیت و الومینا شد. در تولید نسوز سهم مواد اولیه در قیمت تمام شده به بالای ۸۵% رسیده است. شرکت برنامه دارد با جایگزینی مواد اولیه، مدیریت پسماند و کاهش انرژی هزینه بهای تمام شده خود را کاهش دهد.

حتما بخوانید :  شمارش معکوس برای عرضه «لوتوس»

طرح توسعه سایت جدید جمبزه جهت فرآوری مواد اولیه مورد نیاز تا پایان سال ۱۳۹۶، ۴۱% پیشرفت فیزیکی داشته است .در نیمه اول سال فاز ۱ طرح توسعه شرکت به بهره‌برداری می‌رسد و تا اخر سال ۱۳۹۷ طرح به طور کامل به بهره‌برداری می‌رسد. شایان ذکر است، با به بهره برداری رسیدن فاز ۱ ، بخشی از نیاز مواد اولیه شرکت تامین می‌شود.

کوره تونلی جدیدی در کارخانه نصب شده‌است که ۲۶% مصرف انرژی را کاهش می‌دهد.

متوسط قیمت فروش هر کیلوگرم در سال ۱۳۹۶، ۲۷۸۰۰ ریال بوده است که دلیل افزایش نرخ در سال گذشته، افزایش قیمت مواد اولیه و تغییر ترکیب فروش محصولات بوده‌است.

شرکت از چین، برزیل و اسلواکی مواد اولیه می‌خرد.

مدیریت شرکت به افزایش نرخ مواد اولیه الومینی در سال ۱۳۹۷ اشاره کرد.

کفرا به معادن بوکسیت و منیزیت با کیفیت بالا نیاز دارد که در ایران به تعداد کم وجود دارد.در خصوص معدن نهاوند شرط واگذاری آن منوط به احداث کارخانه فرآوری می‌باشد و کفرا در مرحله گرفتن زمین برای طرح توسعه جدید می‌باشد.

مصرف اب صنعت نسوز تقریبا صفر است و این در حالی است که در صنعت فولاد به ازای هر تن ۸ مترمکعب اب مصرف می‌شود.

قیمتهای فروش کفرا از قیمتهای جهانی پایین تر است و این در حالی است که کیفیت محصولات کفرا با محصولات مشابه جهانی برابری می‌کند.

حتما بخوانید :  پروژه جدید در « سشمال »

تعرفه واردات نسوز ۱۵ تا ۲۵ درصد می‌باشد.

شرکت برنامه افزایش سرمایه از محل سود انباشته و مطالبات را دارد.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در صورت های مالی ۶ماهه برای هرسهم ۶۲ریال سود اعلام کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.