2067, 2068, 
گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی سرب و روی ایرانReviewed by سایت رادیوسهام on May 26Rating: 4.0گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی سرب و روی ایرانگزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی سرب و روی ایران
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی سرب و روی ایران

مجمع شرکت ملی سرب و روی ایران روز چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۳/۰۲ برگزار شد. این شرکت که در آخرین بودجه اعلامی خود سود ۲۷۰ ریالی را اعلام کرده بود توانست ۳۰۴ ریال سود به ازای هر سهم بسازد. با توجه به زیان انباشته ۳۸ میلیارد ریالی شرکت، سودی تقسیم نشد.

اهم نکات مطرح شده به شرح زیر است:

به گزارش رادیوسهام ، شرکت ملی سرب و روی در سال ۹۶، به مقدار ۵٫۹۴۹ تن روی و ۳٫۸۷۱ تن سرب تولید کرده که مقدار تولید این محصولات در سال قبل به ترتیب معادل ۵٫۶۵۸ تن و ۹۶۲ تن بوده است. ظرفیت اسمی تولید روی ۱۵٫۰۰۰ تن و سرب ۴۰٫۰۰۰ تن است.

شرکت در بودجه سال ۹۷، تولید ۸٫۸۰۰ تن شمش روی و ۲٫۵۰۰ تن سرب برآورد کرده است.

راندمان کل تولید کارخانه روی با احتساب کیک شویی مجدد ۸۳٫۵۰ % است و بدون احتساب کیک شویی مجدد ۷۰٫۷٫% است.

– مهمترین رویداد در این شرکت، تولید ورق روی از خاک فلوئوردار است. در سال ۹۶، شرکت بازرگانی، خاک فلوئوردار بین شرکت ملی سرب و روی، شرکت قشم، شرکت بندرعباس و یک شرکت دیگر تقسیم کرد. تنها شرکتی که موفق به استفاده از این خاک برای اولین بار در صنعت شد شرکت ملی سرب روی ایران بود چرا که استفاده از خاک فلوئوردار به دلیل چسبندگی که روی سطح کاتد آلومینیومی ایجاد می­کند باعت توقف بهره­ برداری می­شود و باید کاتد را عوض کرد، اما فسرب با انجام نوآوری­هایی توانست از ۷۵۰۰ تن خاک دریافتی حدود ۱۶۰۰ تن روی تولید کند. این شرکت در حال حاضر برای خرید خاک فلوئوردار با یک شرکت ترکیه ­ای قراردادی برای تامین ۴۵۰۰۰ تن خاک در سال ۹۷ بسته است که به صورت پارت تحویل داده می­شود و پارت اول آن به مقدار ۴۴۷۰ تن تحویل گرفته شده و فرآیند فلوتاسیون آن در حال انجام است. برآورد شرکت تولید بیش از ۱۱ تن روی از این میزان خاک است. البته بودجه شرکت بدون درنظر گرفتن این مقدار تولید از خاک فلوئوردار درنظر گرفته شده است. که با درنظر گرفتن ظرفیت تولید و خاک دریافتی، میزان تولید روی به احتمال زیاد متأثر خواهد شد. مزیت­های استفاده از این خاک به شرح زیر است:

حتما بخوانید :  احتمال کسب بازده ۱۵ درصدی در فصل بهار به شرط آرامش در فضای سیاسی

۱- عیار این خاک بالا بوده و به طور متوسط ۲۵ درصد است در حالی که عیار خاکی که قبلا استفاده می­شد حدود ۱۵ درصد بوده است.

۲- کاهش مصرف ادتیوها و برق مصرفی: استفاده از خاک مذکور حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان به ازای هر کیلو روی، بهای تمام شده آن را کاهش می­دهد.

۳- قیمت ارزانتر این خاک به دلیل اینکه شرکت­های دیگر فعلا قادر به استفاده از این خاک نیستند.

۴- افزایش راندمان به دلیل عیار بالای خاک

۵- کاهش کیک­های تولیدی که ناشی از عیار بالای خاک است.

۶- مشکلات و دغدغه ­های دریافت سهمیه را ندارد و میتوان راحت­تر آن را تامین کرد.

فرمول قیمت خاک خریداری شده تابعی از نرخ LME و عیار خاک است. همچنین طی توافق شرکت ملی سرب و روی با شرکت ترکیه­ای فروشنده خاک فلوئوردار، قرار است محصول روی تولید شده را با نرخی بر اساس نرخ LME به همان شرکت بفروشد. مابه تفاوت ارز حاصل از این معامله از طریق سامانه نیما به فروش می­رسد.

– یکی دیگر از عواملی که تولید این شرکت را متأثر می­سازد این است که فسرب برنامه اورهال واحد سرب را دارد، این واحد از سال ۱۳۸۲ اورهال نشده و لزوم اورهال در تجهیزات آن وجود دارد. پیش بینی می­شود انجام این تعمیرات حدود ۴ تا ۶ ماه به طول بیانجامد. این امر در بودجه شرکت دیده شده­ است.

همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.