2067, 2068, 
گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت کالسیمینReviewed by سایت رادیوسهام on May 29Rating: 4.0گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت کالسیمینگزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت کالسیمین
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

جلسه مجمع شرکت کالسیمین در  تاریخ ۰۶/۰۳/۱۳۹۷ با حضور ۶۶% از سهامداران تشکیل شد. این شرکت که براساس آخرین بودجه اعلامی خود سود هر سهم را ۹۴۲ ریال برآورد کرده بود موفق به تحقق ۱۱۹۹ ریال شد و از این سود، تقسیم ۶۰۰ ریال به ازای هر سهم به تصویب مجمع رسید.

به گزارش رادیوسهام ، شرکت کالسیمین در سال مالی ۹۶، افزایش ۱۰۰% در حاشیه سود ناخالص داشته است که ناشی از افزایش مقدار فروش و نرخ فروش محصولات این شرکت بوده است. مقدار تولید شمش روی در سال ۹۶ نسبت به سال قبل ۳٫۸۷۵ تن و کنسانتره سرب ۷۸۴ تن افزایش یافته است.

نکته لازم به ذکر در مورد خاک مصرفی که از انگوران می گیرد این است که طی چند سال اخیر عیار این خاک کاهشی بوده به طوریکه عیار آن از ۴۷/۲۶ در سال ۱۳۹۰ به ۱۸٫۳۵ در سال ۱۳۹۶ رسیده است. عیار این خاک در فروردین سال جاری ۱۶٫۸۸ درصد بوده است. با این وجود تولید روزانه ورق روی طی ۳ سال اخیر افزایشی بوده است و از ۶۷ تن تولید ورق روی در روز به ۸۷ تن تولید این محصول در سال ۹۶ رسیده است و در فروردین ماه تولید روزانه این محصول به ۹۷ تن در روز رسیده است و این رویه ادامه دار خواهد بود.

حتما بخوانید :  آثار حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از چرخه قیمت‌گذاری بر صنایع بورسی

گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت کالسیمین

عمده دلیل رشد تولید با وجود کاهش عیار خاک، این است که با توجه به قدیمی بودن تجهیزات کارخانه، اقدام به تعمیرات در نقاط کلیدی خط تولید و بهسازی آن ها شد و این کار باعث شد راندمان تولید در سال ۹۶ از ۹۴% به ۹۷% برسد. ضرایب مصرف شرکت در مصرف کنسانتره روی خام، اسید سولفوریک و برق مصرفی کاهش یابد. همچنین درصد روی موجود در کیک روی ایجاد شده، از ۷% به ۵٫۷% رسیده است.

گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت کالسیمین

شرکت کالسیمین در حال حاضر ۷۱% از خاک مصرفی خود را از انگوران و ۲۹% آن را از ترکیه تامین می کند اما شرکت برنامه دارد که سال جاری، ۵۰۰۰۰ تن خاک از ترکیه وارد کند این در حالی است که پارسال ۲۹ هزار تن خاک از ترکیه وارد کرده است. این خاک براساس نرخ های LME و عیار آن قیمت گذاری می شود.

شرکت در رابطه با کاهش حاشیه سود ناخالص شرکت در سه ماهه چهارم سال ۹۶، توضیح داد که با توجه به کاهش عیار خاک انگوران نسبت های تامین خاک دچار نوسان شد و به همین دلیل حاشیه سود کمتری داشته است.

لازم به ذکر است که طرح BZS کارخانه روی زنجان از تیر ماه مورد بهره برداری پیوسته قرار خواهد گرفت. در صورت بهره برداری از این طرح، کیک های تولیدی کارخانه روی زنجان به کنسانتره روی ۲۲% تبدیل می شود و قابلیت ۱۸۵۰ تن فلز محتوی با سود سالیانه ۲۳ میلیارد ریال محقق خواهد شد. تا به الان کیک های تولیدی کارخانه روی زنجان در کارخانه سرب و روی تبدیل به BZS می شدند. با توجه به کاهش عیار خاک دریافتی استفاده از BZS الزامی شده است. این طرح در سال ۹۶ نیز مورد بهره برداری آزمایشی قرار گرفت اما ایراداتی داشت که قادر به تولید مقدار مورد نظر به صورت تولید پیوسته نبود، اما با رفع اشکالات آن ، از تیرماه به طور پیوسته می تواند تولید کند.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت اعتباری ملل در دوره ۳ ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۸، به ازای هر سهم خود ۷۹ ریال سود کنار گذاشت.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.