1. عامل تغییر مسیر بازار مسکن

2680, 2224, 
عامل تغییر مسیر بازار مسکنReviewed by سایت رادیوسهام on Jun 9Rating: 4.0عامل تغییر مسیر بازار مسکن عامل تغییر مسیر بازار مسکن
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

عامل تغییر مسیر بازار مسکن

یک صاحب‌نظر اقتصادی مهم‌ترین عامل در تغییر مسیر بازار مسکن در ابتدای دوره رونق از «افزایش تدریجی قیمت‌ها» به «رشد نامتعارف قیمت‌های پیشنهادی» را ورود تقاضای سرمایه‌ای به این حوزه معرفی کرد.

 به گزارش رادیوسهام به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن، آمارهای رسمی و تحقیقات میدانی از وضعیت بازار مسکن در ماه‌های اخیر نشان می‌‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌‌های ارائه شده در اواخر سال گذشته که بازار مسکن در دوره رونق جدید، به‌صورت تدریجی و در محدوده نرخ تورمی عمومی با افزایش قیمت مواجه می‌‌شود؛ قیمت‌‌های پیشنهادی ارائه شده از سوی مالکان و سازندگان ملک در ماه‌های اخیر تفاوت معناداری با قیمت میانگین هر منطقه از شهر تهران پیدا کرده است؛ به‌طوری‌که در چند هفته اخیر نیز قیمت‌های پیشنهادی به شکل نامتعارف و چندبرابری نسبت به اواخر سال گذشته پیشنهاد می‌شود.کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی در بررسی چرایی سیر متفاوت بازار مسکن تاثیرگذاری تحولات درونی و بیرونی مرتبط بر این بخش را موثر می‌‌‌دانند. در عین حال حمید یاری صاحب‌نظر حوزه اقتصادی و از مدیران زیرمجموعه بانک مسکن معتقد است: یکی از مهم‌ترین عوامل در پیدایش وضعیت جدید در بازار مسکن، ورود مجدد تقاضای سرمایه‌ای و غفلت از تاثیرگذاری این جریان در روند بازار است.

وی با اشاره به طولانی شدن دوره رکود اخیر در بازار مسکن، گفت: در دوره چهارساله رکود مسکن، به‌دلیل کاهش فشار تقاضای مصرفی در بازار، بسیاری از تحلیلگران به این نتیجه رسیدند که پس از این دوره بخش مسکن مجددا نمی‌تواند به گزینه مطلوب سرمایه‌گذاری تبدیل شود. اما به‌دلیل تغییر وضعیت برخی عوامل بیرونی همچون تحولات سیاسی، شرایط برای حضور متقاضیان سرمایه‌‌ای در بازارهای مختلف تغییر کرد.وی ادامه داد: در سال گذشته عواملی همچون خوش‌ بینی نسبت به فرجام برجام و همچنین سیاست‌‌های دولت برای هدایت بازار مسکن، سبب شده تا بسیاری از تحلیلگران فرضیه شوک قیمتی در بازار مسکن را به‌دلیل عدم حضور متقاضیان سرمایه‌ای رد کنند. اما در ماه‌‌های اخیر به‌دلیل اعمال سیاست‌‌های انقباضی در سایر بازارها از سوی دولت همچون بازار ارز، بسیاری از افرادی که به دنبال حفظ ارزش دارایی خود بودند به سمت بازار مسکن روانه شدند. البته هشدار ورود مجدد تقاضای سرمایه‌ای که از سال ۹۱ از بازار خارج شده بود، پیش از این داده شده بود.به گفته وی عامل بیرونی دیگر تاثیرگذار بر این روند، کاهش نرخ سود بانکی در شهریور ماه سال گذشته بود. کاهش نرخ سود بانکی نقدینگی نهفته را روانه بازارهای مختلف کرد. با توجه به شرایط سایر بازارها، یکی از مقصدهای نقدینگی آزاد شده که تبدیل به تورم نیز نشده بود، بازار مسکن است.

حتما بخوانید :  آرامش به بازار خودرو بازگشت؟

 

خبر انتخاب شده برای شما

مقصر نابسامانی بازار اجاره مسکن کیست؟
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: کلیت طرح تعیین سقف اجاره‌بهای مسکن خوب است، اما باید جزئیات این لایحه به دقت بررسی شود.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

آموزش بورس

قالب خبری