تاریخ: ۱۴:۲۷ :: ۱۳۹۷/۰۳/۱۹

2067, 
اقدامات مثبت نهادناظر در راستای توسعه بازار سهامReviewed by سایت رادیوسهام on Jun 9Rating: 4.0اقدامات مثبت نهادناظر در راستای توسعه بازار سهاماقدامات مثبت نهادناظر در راستای توسعه بازار سهام
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

اقدامات مثبت نهادناظر در راستای توسعه بازار سهام

کارمزد معاملات در بازار سرمایه ایران به عنوان یک مولفه تصمیم گیری سرمایه گذاران است، به نحوی که با کاهش کارمزدها، معامله گران بیشتری به این بازار می آیند و این موضوع می تواند افزایش حجم معاملات را به همراه داشته باشد.

به گزارش رادیوسهام ، روند فعالیت بازار سرمایه طی یکسال اخیر اصلاحات بسیاری را به همراه داشته است. اصلاحاتی که به زعم بسیاری از کارشناسان توانسته باعث رونق در معاملات و افزایش جذابیت هرچه بیشتر این بازار میان سرمایه گذاران شود.

مهدی طحانی، مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه ، با بیان مطالب فوق گفت: در بورس های بین المللی، به دلیل عمق زیاد این بازارها و درصد بالای سهام شناور، معاملات در سطح وسیعی انجام می شود، از این رو رقم کارمزد معاملات از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی در ادامه بیان کرد: این موضوع در خصوص بورس تهران نیز صدق می کند. کارمزد معاملات در بازار سرمایه ایران به عنوان یک مولفه تصمیم گیری سرمایه گذاران است، به نحوی که با کاهش کارمزدها، معامله گران بیشتری به این بازار می آیند و این موضوع می تواند افزایش حجم معاملات را به همراه داشته باشد.

حتما بخوانید :  افزایش سرمایه «سبهان» به تصویب مجمع رسید

مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه در تشریح اثر این اقدام بر صورت های مالی ارکان مختلف بازار بیان کرد: این نکته بسیار حائز اهمیت است که با کاهش کارمزدها ، حجم معاملات افزایش میابد، از این جهت شرکت ها می توانند تا حد زیادی از زیان های خود بکاهند و صورت های مالی با کیفیت تری را ارائه دهند.

وی در ادامه یکی دیگر از اقدامات بسیار موثر در روند معاملات را ارتقای سامانه معاملاتی دانست و گفت: انسجام سامانه معاملات و پایداری آن یکی از بسترها و زمینه های اصلی انجام معاملات در بازار سرمایه است.

این کارشناس افزود: در گذشته طی روزهایی که حجم معاملات از رقم بالایی برخوردار بود، سامانه معاملات با اختلالات زیادی همراه بود. به همین جهت، ارتقای سامانه معاملاتی شرایطی را به وجود آورد که دیگر شاهد چنین مواردی نباشیم و اعتماد سرمایه گذاران به بازار تا حد زیادی تقویت شد.

طحانی افزود: برای ارتقای ظرفیت سامانه معاملاتی، جداسازی هسته های معاملاتی بورس تهران و فرابورس ایران به طور کامل انجام شد و اکنون سامانه های معاملاتی این دو بورس به طور کامل، مستقل از یکدیگر عمل می کنند.

وی همچنین بیان کرد: امکان به روزرسانی سامانه معاملات طی یکسال اخیر از طریق همکاری شرکت ارائه کننده فراهم شد. این اقدام توانست مخاطرات سامانه ای در بازار سرمایه را تا حد زیادی کاهش دهد.

حتما بخوانید :  جهش سود 150 درصدی کلوند در سال 97

مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه، کاهش توقف نمادها را نیز بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: توقف طولانی مدت برخی نمادهای معاملاتی در درجه اول به سهامداران خرد صدمه وارد می کرد؛ این معضل برای دیگر سرمایه‌گذاران و شرکت های ذیربط نیز مشکل‌ساز شده بود؛ چرا که در صورت نیاز مالی مجبور می‌شدند برخی از سهام خود را معامله کنند و در نهایت پرتفوی آنها با مشکل مواجه می‌شد.

وی در پایان گفت: از آنجا که نقد‌شوندگی و شفافیت، از بزرگترین مزیت های بازار سرمایه است و این ویژگی ها رابطه ای تنگاتنگ با اعتماد سرمایه گذاران دارد، لذا اصلاح روند بازگشایی و توقف نمادها توانست ریسک های موجود در این زمینه را  کاهش و اعتماد سرمایه گذاران افزایش یابد

منبع: سنا

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت صنعتی پارس مینو در صورت های مالی ۱۲ماهه خود از سود ۳۵۸ریالی برای هرسهم خبر داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.