تاریخ: ۱۵:۵۷ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۰

2067, 
تاثیر تکانه های بازار مسکن بر سهام ساختمانی |رشد قیمت 20 تا 40 درصدی سهام ساختمانیReviewed by سایت رادیوسهام on Jun 10Rating: 4.0تاثیر تکانه های بازار مسکن بر سهام ساختمانی |رشد قیمت 20 تا 40 درصدی سهام ساختمانیتاثیر تکانه های بازار مسکن بر سهام ساختمانی |رشد قیمت 20 تا 40 درصدی سهام ساختمانی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

تاثیر تکانه های بازار مسکن بر سهام ساختمانی |رشد قیمت 20 تا 40 درصدی سهام ساختمانی

ایرج رهبر عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان درباره آخرین تغییرات قیمت مسکن  گفت: بازار مسکن در ماه های اخیر دو مرحله افزایش نرخ داشت. مرحله اول در بهمن ماه سال ٩۶ اتفاق افتاد که این روند افزایشی در فروردین ماه متوقف شد اما در اردیبهشت ماه سال جاری شاهد مرحله دوم افزایش قیمت مسکن بودیم.

به گزارش رادیوسهام ، در ماه های اخیر بازار مسکن با تکانه های مثبتی همراه شد که در برخی از مناطق نمود بیشتری داشت. با وجود اینکه بسیاری از مسئولان حوزه مسکن و املاک در نیمه دوم سال گذشته پیش بینی کرده بودند که قیمت مسکن متناسب با تورم افزایش یابد اما رشد قیمت دلار در بازار آزاد تاثیر قابل توجهی بر بازار مسکن برجای گذاشت. به طوری که در برخی از نقاط این اثرگذاری به صورت افسارگسیخته و دو رقمی به نمایش گذاشته شد.

با در نظر گرفتن این موضوع که افزایش نرخ دلار کاهش ارزش پول ملی کشور را به دنبال دارد رشد قیمت مسکن به نفع خریدارها نخواهد بود زیرا با قدرت خرید آن ها تناسب نخواهد داشت.

حتما بخوانید :  فلوله در سال 98 به درآمد پیش‌بینی شده می‌رسد؟

از سوی دیگر رشد قیمت دلار موجب افزایش بسیاری از نهاده های ساختمانی شده و به نظر می رسد که این روند در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت. از این رو با توجه به کاهش قدرت خرید خانوارها به دلیل افزایش قیمت دلار تاثیرات مثبت افزایش وام مسکن با اما و اگرهایی مواجه خواهد شد و اثرگذاری خود را در جهت بهبود وضعیت بازار مسکن از دست خواهد داد.

*رشد قیمت ۲۰ تا ۴۰ درصدی سهام ساختمانی*

در بازار سرمایه نیز در ماه های گذشته بسیاری از سهام گروه انبوه سازی املاک و مستغلات مورد اقبال بازار واقع شدند. در این گروه سهام شرکت سرمایه گذاری توسعه خوزستان بیشترین افزایش قیمت را داشت. این سهم در ماه های فروردین و اردیبهشت بیش از ۴۰ درصد رشد کرد.

سهام شرکت های سرمایه گذاری ساختمانی اعتماد گستر ۳۱ درصد، سرمایه گذاری مسکن شمالغرب ۲۸ درصد، نوسازی و ساختمان تهران ۲۵ درصد، سرمایه گذاری توسعه و عمران استان اردبیل ۲۱ درصد و آبادگران ۲۰ درصد افزایش قیمت داشتند. بدین ترتیب بیش یک پنجم سهام صنعت ساختمان در دو ماهه ابتدایی امسال بین ۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش قیمت یافتند.

در این دوره ۲ ماهه سهام شرکت های سرمایه گذاری مسکن شال شرق، مسکن زاینده رود، شهرسازی و خانه سازی باغمیشه، مسکن تهران، مسکن پردیس، آ.س.پ و شاهد نیز بین ۳ تا ۱۰ درصد افزایش نرخ داشتند.

حتما بخوانید :  افزایش سرمایه «سبهان» به تصویب مجمع رسید

*قیمت مسکن کنترل شدنی نیست*

ایرج رهبر عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان درباره آخرین تغییرات قیمت مسکن گفت: بازار مسکن در ماه های اخیر دو مرحله افزایش نرخ داشت. مرحله اول در بهمن ماه سال ۹۶ اتفاق افتاد که این روند افزایشی در فروردین ماه متوقف شد اما در اردیبهشت ماه سال جاری شاهد مرحله دوم افزایش قیمت مسکن بودیم.

وی افزود: روند افزایشی نرخ مسکن در مناطق گوناگون تهران متفاوت بود اما به طور میانگین بین ۳ تا ۵۰ درصد رشد داشت. بیشترین افزایش قیمت در تهران مربوط به منطقه ۵ بود که به طور متوسط بین ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافت. کمترین افزایش قیمت نیز در مناطق ۱۲ و ۱۸ تهران رخ داد که به طور متوسط بین ۳ تا ۵ درصد بود.

وی با اشاره به وضعیت بازار مسکن در سایر شهرهای کشور گفت: افزایش نرخ مسکن تهران به شهرهای گوناگون نیز تسری یافت اما به نحوی نبود که در تهران رخ داد. میزان افزایش قیمت مسکن در سایر شهرستان ها کمتر از تهران بود.

او درباره عمده ترین دلایل رشد یکباره قیمت مسکن در ماه های اخیر تصریح کرد: ورود سرمایه از سایر بازارها به بازار مسکن موجب افزایش قیمت در حوزه مسکن و ملک شد. با توجه به ناامن تر شدن سایر بازارها و رواج سوداگری در آن ها سرمایه های سرگردان به سمت بازار مسکن و ملک گرایش پیدا کرد و رشد قیمتی این حوزه را رقم زد که در برخی از نقاط به صورت جهش های قابل توجهی به نمایش گذاشته شد.

حتما بخوانید :  کشف قیمت ۵۷۰۰ ریالی هر سهم "دکپسول"

رهبر در پاسخ به این پرسش که آیا روند افزایشی اخیر قیمت مسکن تداوم خواهد یافت تاکید کرد: اگر معاملات در بازار مسکن کنترل شود روند افزایشی اخیر متوقف خواهد شد. البته کنترل قیمت ها در بازار مسکن بعید به نظر می رسد. اما چنانچه سرمایه ها مکان امن دیگری برای سرمایه گذاری نداشته باشند احتمالا وضعیت اخیر بازار املاک ادامه خواهد یافت.

منبع: بورس۲۴

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت صنعتی پارس مینو در صورت های مالی ۱۲ماهه خود از سود ۳۵۸ریالی برای هرسهم خبر داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.