تاریخ: ۱۱:۴۲ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۱

2067, 
تحلیل روند معاملات هفته های اخیر بازار سهام | معرفی مهمترین لیدر بازارReviewed by رادیو سهام on Jun 11Rating: 5.0تحلیل روند معاملات هفته های اخیر بازار سهام | معرفی مهمترین لیدر بازار تحلیل روند معاملات هفته های اخیر بازار سهام | معرفی مهمترین لیدر بازار
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۲ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

بازارهای مالی کشور در هفته های گذشته تا حدودی تحت تاثیر تصمیمات برجامی قرار داشت. به طوری که فعالان بازار در روزهای اخیر بیشتر پیگیر تصمیمات برجامی طرفین هستند تا سودسازی و عملکرد شرکت ها. تحلیل روند معاملات هفته های اخیر بازار سهام | معرفی مهمترین لیدر بازار

هنجارشکنی ترامپ در خصوص برجام نه تنها بی اعتمادی جامعه جهانی را به کشور آمریکا بیشتر کرد، بلکه منجر شد تا نوسانات قابل توجهی را در بازارهای مختلف جهانی شاهد باشیم. برخی از بورس ها به دلایل مختلف در هفته های اخیر دچار نوسانات نسبتا قابل توجه و قیمتهای جهانی نیز دستخوش تغییرات شدند.

به گزارش رادیو سهام، محمود احترامی کارشناس شرکت بین المللی آلپاری در خصوص روند بازار سرمایه با تاکید بر اینکه عملکرد معقولانه بورس در هفته های گذشته قابل توجه است، گفت: روند صعودی شاخص بورس تهران در هفته های اخیر که منجر به لمس کانال ۹۶ هزار واحدی توسط این نماگر شد، امید را در دل فعالان بازار شعله ور ساخت که هر چند خبرهای مناسبی از برجام به گوش نمی رسد، اما بورس تهران این پتانسیل را دارد که حتی در شرایط کنونی، مسیر صعودی ملایم و با دوامی را طی کند.

حتما بخوانید :  ادامه روند افزايش سودآوري در «شسينا»

وی دربررسی صنایع لیدر و پیشرو بازار گفت: از جمله نمادهایی که در هفته های اخیر به عنوان لیدر بازار به ایفای نقش پرداختند، می توان به سهام شرکت فولاد مبارکه اصفهان اشاره کرد. این شرکت که به نظرمی رسد در سال ۹۶ پتانسیل ایجاد سود ۷۰ تومانی را در دل خود جای داده است، توانست پس از مدت ها که بین قیمت های ۲۷۰ تومان تا ۳۰۰ تومان در نوسان بود، سرانجام تابوی ۳۰۰ را شکسته و به سمت قیمت های ۳۲۰ و حتی بالاتر حرکت کند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به حرکت صعودی فولاد مبارکه و تاثیر مثبت آن بر شاخص کل بورس گفت: رشد قیمت سهام فولاد باعث شد تا شاخص بورس نیز حرکت صعودی خود را که در هفته های اخیر آغاز کرده بود، ادامه داده و همچنین باعث خوشحالی سهامداران شود.

وی به پتانسیل تداوم رشد سودآوری این شرکت اشاره کردو گفت: این شرکت پتانسیل ایجاد سود بیشتری در سال ۹۷ دارد که البته این مهم به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در صورت تعادل در فاکتورهای تاثیر گذار در زمینه فعالیت این شرکت، می توان امیدوار بود که شاهد تداوم سودسازی فولاد مبارکه در سال ۹۷ باشیم.
احترامی در ادامه به بررسی صنعت خودرو پرداخت و گفت: از جمله اتفاقات قابل توجه دیگری که در روزهای اخیر در بازار سرمایه رخ داد تعدیل منفی حدود ۵۰ درصدی سود ایران خودرو برای سال مالی ۹۶ بود.

حتما بخوانید :  کشف قیمت ۵۷۰۰ ریالی هر سهم "دکپسول"

وی با اشاره به تعدیل های منفی گروه خودرو اظهار داشت: پیرو انتشار گزارش تعدیل منفی ایران خودرو در هفته گذشته نماد این شرکت بزرگ خودروسازی در بورس متوقف شد تا در روزهای آتی بازگشایی شود. در پی متوقف شدن نماد خودرو، مابقی گروه نیز منفی شدند به طوریکه در اولین روز هفته جاری، شاهد صف فروش شدن بسیاری از نمادهای این گروه بودیم. به عنوان مثال می توان به نماد خساپا اشاره کرد که حوالی قیمت ۶۹ تومان فروشندگان این نماد برای فروش سهام خود در صف فروش به انتظار نشسته بودند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به هر حال ایران خودرو سود سال ۹۶ خود را با تعدیل منفی ۵۰ درصدی همراه ساخت و در توضیحات تکمیلی خود به افزایش نرخ ارز در سه ماهه پایانی سال اشاره کرده است. از سوی دیگر برخی از شرکتهای فعال در گروه خودروسازی وجود دارند که با زیان های انباشته موجود در صورتهای مالی خود شرایط برای ادامه فعالیتشان مشکل شده است.

وی به فعالان بازار سرمایه توصیه کرد در خرید سهام این نمادها، توجه و دقت ویژه ای داشته باشند تا نقره داغ نشوند.

وی عرضه اولیه شرکت سامان پرداخت کیش را از اتفاق های مهم بازار در روزهای اخیر دانست و گفت: در حالی که بسیاری از فعالان بازار از عرضه اولیه هایی که اخیرا انجام شده بود و اکثرا نتوانسته بودند مسیر صعودی حتی یک روزه را طی کنند، انتقاد می کردند، سپ را عرضه اولیه موفق و پر سودی دانستند. عرضه اولیه نماد سپ در اوایل هفته گذشته سبب شد تا کارنامه عرضه اولیه ها در سال ۹۷ تا به اینجای کار نمره قبولی کسب کند.

حتما بخوانید :  نوسان بازار سرمایه ادامه دار است

منبع: عصر مالی

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت فولاد خوزستان در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۷، به ازای هر سهم خود یک هزار و ۶۵۶ ریال سود اختصاص داد که نسبت به دوره مشابه در سال ۹۶ رشد ۹۱ درصدی را نشان می دهد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.