تاریخ: ۱۰:۰۴ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۲

2067, 
شفاف ترین شرکت های بورسی معرفی شدندReviewed by سایت رادیوسهام on Jun 12Rating: 4.0شفاف ترین شرکت های بورسی معرفی شدند شفاف ترین شرکت های بورسی معرفی شدند
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

شفاف ترین شرکت های بورسی معرفی شدند

اداره نظارت بر ناشران بورسی در گزارشی شفاف ترین شرکت های بورسی را معرفی کرد.

به گزارش رادیوسهام ، اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس و اوراق بهادار، رتبه بندی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران را بر اساس امتیاز کسب شده از نظر کیفیت افشا و اطلاع رسانی مناسب برای دوره ۱۲ماهه منتهی به ۳۰اسفند ماه ۹۶به همراه امتیاز مقایسه ای دوره ۱۲ماهه منتهی به پایان آذرماه ۹۶منتشر کرد.

بر این اساس شرکت ارتباطات سیار ایران با کسب ۹۹٫۹۰امتیاز در صدر ایستاده است و پتروشیمی مبین با کسب امتیاز ۹۹٫۵در رتبه دوم ، مخابرات ایران، داروسازی زهراوی، صنعتی بوتان و شیشه همدان با ۹۸امتیاز در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

همچنین داروسازی امین، شیمی دارو داروپخش، کاشی پارس، لابراتورهای سینادارو، گلتاش، کارخانجات داروپخش و صنایع کاشی و سرامیک سینا با کسب بیش از ۹۷امتیاز در رتبه های هفتم تا دوازدهم از لحاظ کیفیت اطلاع رسانی قرار گرفتند.

این در حالی است که انتهای این جدول به بانک پارسیان تعلق دارد که با رتبه ۳۰۳به عنوان آخرین شرکت در این فهرست ثبت شده است. بانک پارسیان با کسب امتیاز یک ضعیف ترین شرکت بورسی از لحاظ کیفیت افشا و اطلاع رسانی است.

حتما بخوانید :  برنامه‌های توسعه‌ای «ومعلم» در سال ۹۸

بانک پاسارگاد با امتیاز ۶، بانک تجارت با امتیاز ۱۰، پارس الکتریک با امتیاز ۱۴، پست بانک ایران با امتیاز ۱۸، کارخانجات کاشی و سرامیک حافظ با رتبه ۱۹رتبه های دوم تا ششم را از لحاظ ضعیف ترین شرکت های بورسی در کیفیت افشا و اطلاع رسانی کسب کردند.

همچنین بخش بندی شرکت ها نشان می دهد که به طور جداگانه در بازار اول مخابرات ایران با امتیاز ۹۸٫۵رتبه اول و بانک پارسیان با امتیاز یک رتبه آخر را از نظر اطلاع رسانی به خود اختصاص داده اند.

در بازار دوم هم شرکت ارتباطات سیار با امتیاز ۹۹٫۹عنوان شفاف ترین شرکت و در مقابل پارس الکتریک با رتبه ۱۴ضعیف ترین شرکت از لحاظ اطلاع رسانی در این بازار انتخاب شدند.

رتبه بندی شرکت های هلدیگ نیز نشان می دهد که سرمایه گذاری البرز با کسب ۹۳امتیاز شفاف ترین شرکت در میان ۳۱هلدینگ بورسی و سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی با امتیاز ۳۰ضعیف ترین شرکت در میان این گروه است.

این گزارش می افزاید: در رتبه بندی شرکت های سرمایه گذاری از میان ۱۴شرکت این گروه، سرمایه گذاری بوعلی با رتبه ۱۰۰شفاف ترین و سرمایه گذاری صنعت بیمه با ۹۵امتیاز ضعیف ترین شناخته شدند.

شایان ذکر است اطلاع‌رسانی ناشران براساس وضعیت اطلاع‌رسانی آن‌ها از نظر قابلیت اتکا و به‌موقع بودن ارسال اطلاعات محاسبه شده‌ است.

حتما بخوانید :  توضیحات «حریل» در خصوص نوسان قیمت سهام

همچنین معیار به‌موقع بودن بر اساس زمان ارسال اطلاعات توسط شرکت (پیش‌بینی‌های درآمد هر سهم، صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای حسابرسی‌نشده، صورت وضعیت پرتفوی، اظهارنظرهای حسابرس نسبت به پیش بینی درآمد هر سهم اولیه و شش‌ماهه و صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای شش ماهه، صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده و شده پایان دوره مالی و برنامه ‌زمانبندی پرداخت سود سهامداران) در مقاطع تعیین‌شده در دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکتهای ثبت شده نزد سازمان و با لحاظ کردن میزان تاخیر در ارسال اطلاعات، مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

میزان نوسانات و تغییرات در پیش‌بینی‌های ارسالی و همچنین تفاوت‌های میان مبالغ پیش‌بینی شده و عملکرد واقعی حسابرسی شده معیار قابلیت اتکا در این محاسبات است.

خاطرنشان می شود، از آن‌جا که شرکت‌های سرمایه‌گذاری، ملزم به ارائه پیش‌بینی درآمد هر سهم نبوده اند، امتیاز مربوط به این شرکت‌ها به طور جداگانه مورد محاسبه قرار گرفته و اطلاعات مقایسه‌ای مربوط به این شرکت‌ها تنها نسبت به سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ ارائه شده ‌است.

همچنین با توجه به لازم الاجرا شدن دستورالعمل جدید اجرایی افشای اطلاعات شرکتهای ثبت شده نزد سازمان از تاریخ نهم دی ماه سال ۹۶، مبنای محاسبه امتیاز به‌موقع بودن از آن تاریخ مطابق با دستورالعمل جدید تغییر یافته است. اما با توجه به لزوم افشای فوری تغییرات با اهمیت در پیش بینی درآمد هر سهم که پیش از تاریخ فوق منتشر شده، امتیاز قابلیت اتکا همچنان بر اساس رویه سابق محاسبه شده است.

حتما بخوانید :  رشد بیش از 3 هزار واحدی شاخص کل بازار سهام

منبع: تسنیم

خبر انتخاب شده برای شما

فرصت خرید یا موعد خروج از سهام؟
یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که ماهیت بازار سرمایه تامین مالی بنگاه‌ها و صنایع مختلف است، گفت: باید تلاش شود با توجه به رکود حاکم بر اقتصاد نقدینگی به سمت بازار سهام حرکت کند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.