تاریخ: ۲۰:۱۹ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۲

2067, 
افزایش شفافیت بورس با اعلام بموقع اطلاعات شرکت هاReviewed by سایت رادیوسهام on Jun 12Rating: 4.0افزایش شفافیت بورس با اعلام بموقع اطلاعات شرکت هاافزایش شفافیت بورس با اعلام بموقع اطلاعات شرکت ها
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

افزایش شفافیت بورس با اعلام بموقع اطلاعات شرکت ها

میزان افشای بموقع اطلاعات شرکت ها از ۳۲ درصد در فروردین ۱۳۹۳ به ۸۶ درصد در اسفند ۱۳۹۶ رسید که این امر از مهمترین راه های افزایش شفافیت و اعتماد در بازار سرمایه به شمار می رود.

به گزارشرادیوسهام ،  آمارهای منتشر شده در سازمان بورس و اوراق بهادار نشان می دهد پرهیز از انتشار اطلاعات از ۴۴ درصد در فروردین ۱۳۹۳ به پنج درصد در اسفند ۱۳۹۶ کاهش یافت.
در اسفندماه ۱۳۹۶ از ۴۸۷ اطلاعیه قابل انتشار، ۸۶ درصد بموقع و بدون تاخیر منتشر شد و ۱۴ درصد باقیمانده نیز با میانگین تاخیر سه روز به انتشار رسید که نشانگر تعهد ناشران در ارایه بموقع اطلاعات است.
رصد انتشار گزارش ها نشان می دهد در ۲ مقطع زمانی تغییر رفتار ناشران در انتشار بموقع اطلاعات قابل ملاحظه است.
مقطع اول در تیر و مرداد سال ۱۳۹۵ بود که با تمهید سازمان بورس مبنی بر معرفی متخلفان به مراجع ذیصلاح و پیگیری تخلف ها در ماه های بعد از آن، شاهد رشد چشمگیری در افشای بموقع اطلاعات بودیم.
مقطع زمانی دوم، به پاییز سال ۱۳۹۶ مربوط می شد که دستورالعمل جدید افشای اطلاعات به ناشران اعلام و پیگیری های لازم برای رعایت آن انجام شد که بر اساس آن، زمان افشای اطلاعات به ذینفعان ناشر اطلاع رسانی شد تا از این طریق، تعهد ناشر به افشای بموقع افزایش یابد.
از مزایای انتشار بموقع گزارش های شرکت ها، جلوگیری از بسته شدن نمادهاست که موجب بالارفتن نقدشوندگی شرکت های بورسی می شود.
در سال های اخیر تلاش شده است ناشران با ابزارهای تشویقی و تنبیهی به افشای بموقع اطلاعات ترغیب شوند که البته همکاری بسیار نزدیک ناشران با سازمان بورس در این حوزه بسیار موثر بوده است.
افشای بموقع اطلاعات، از ابعاد بسیار مهم در شفافیت است. در این زمینه، ناشرانی که به صورت پذیرفته شده یا درج شده وارد بازار سرمایه کشور می شوند، مطابق با دستورالعمل های موجود موظفند در بازه های زمانی مشخص نسبت به افشای اطلاعات خود اقدام کنند.
بر این اساس، در کنار رسیدگی به تخلف ناشران، از پاییز ۱۳۹۶ پس از عملیاتی شدن دستورالعمل جدید افشای اطلاعات، موارد مرتبط با دوره های زمانی قانونی و نیز موارد تاخیر در افشای اطلاعات برای ذینفعان ناشر مورد نظر (مدیر مالی، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره) در قالب پیامک ارسال می شود.

حتما بخوانید :  حمایت بازیگران حقوقی در هفته منفی بورس

منبع: ایرنا

خبر انتخاب شده برای شما

از میان شرکت‌ها و بانک‌هایی که در این برهه زمانی تقاضای افزایش سرمایه داده‌اند، با افزایش سرمایه معقول ۲۲۲ درصدی بانک صادرات ایران موافقت شده است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.