2680, 2224, 
اجاره بها بازهم افزایش می یابدReviewed by سایت رادیوسهام on Jun 25Rating: 4.0اجاره بها بازهم افزایش می یابداجاره بها بازهم افزایش می یابد
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

اجاره بها بازهم افزایش می یابد

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به کاهش ۴۰ درصدی تولید مسکن در ۵ سال گذشته می گوید: با وجود رکود حاکم بر بازار خرید و فروش، با کمبود خانه مواجه هستیم و همین مساله قیمت خانه را گران تر کرده است. طبیعی است که وقتی بهای مسکن افزایش می یابد اجاره بها هم بیشتر شود.

به گزارش رادیوسهام ، با پایان یافتن فصل امتحانات و آغاز فصل جابه جایی قیمت اجاره بها روند صعودی به خود گرفته است . نگاهی به آمارها نشان می دهد که اجاره بها در ۳ ماه ابتدایی سال رشد حدود ۲۰ درصدی را نسبت به سال های گذشته تجربه می کند.

این رشد در شرایطی است که برخی از دولتمردان از عادی بودن روابط افزایش قیمت ها در بازار خبر می دهند. با این وجود فعالان بازار بر این باورند که گرانی اجاره بها به همین جا ختم نمی شود .

حسام عقبایی نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به کاهش ۴۰ درصدی تولید مسکن در ۵ سال گذشته، به پول نیوز می گوید: با وجود رکود حاکم بر بازار خرید و فروش، با کمبود خانه مواجه هستیم و همین مساله قیمت خانه را گران تر کرده است. طبیعی است که وقتی بهای مسکن افزایش می یابد اجاره بها هم بیشتر شود.

به گفته او ، در حالی سالی حدود یک میلیون ازدواج به ثبت می‌رسد که تولید مسکن سالانه ۳۰۰ هزار واحد است. این آمار به خوبی نشان می دهد که میزان عرضه با تقاضای بازار هم خوانی ندارد.

بازار را نمی توان با تعزیراتی کردن کنترل کرد

اما در حالی برخی از نمایندگان مجلس بر این باورند که با تعزیراتی کردن بازار می تواند کنترل قیمت مسکن را در دست گرفت که عقبایی می گوید: اقتصاد دارای مولفه هایی است که از جمله مهمترین آنها انضباط و ثبات است. منظور از ثبات این نیست که همه چیز در یک شرایط معین بماند، بلکه ثبات به این معنی است که پدیده های اقتصادی در جامعه، یک روند مشخص داشته باشد تا بتوان با تکیه بر آنها پیش بینی درستی از شرایط آینده داشت.

او بر این باور است که بازار را نمی توان با تعزیراتی کردن کنترل کرد. تنها زمانی بازار اجاره بها رنگ آرامش به خود می گیرد که بین نظام عرضه و تقاضا تعادل برقرار باشد .

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک در ادامه توضیح داد : با توجه به اینکه اجاره‌بهای مسکن، محل درآمد برای موجرین محسوب می‌شود لذا بالطبع باید متناسب با رشد تورم افزایش یابد، به عبارتی مالکان برای حفظ قدرت خرید خود نرخ اجاره‌بها را حداقل به میزان تورم انتظاری در طول یک سال آینده تعیین می‌کنند.

اما در سال جاری، طبق آمارهای رسمی و غیررسمی، رشد اجاره‌بها بیش از ۲۰ درصد بوده این در حالی است که نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی در اردیبهشت‌ماه سال جاری، ۱ /۸ درصد بوده است

منبع: پول نیوز

خبر انتخاب شده برای شما

با وجود آغاز طرح فروش فوری خودرو هنوز بازار واکنش مثبتی نسبت به این موضوع نداشته و حتی در برخی از خودروها که در این طرح عرضه نشده‌اند شاهد افزایش قیمت هم هستیم.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
حتما بخوانید :  پیش بینی 59 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن