2682, 2224, 
تدوین سناریوهای ارزی در دولت|۲ دلیل افزایش نرخ ارزReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 3Rating: 4.0تدوین سناریوهای ارزی در دولت|۲ دلیل افزایش نرخ ارزتدوین سناریوهای ارزی در دولت|۲ دلیل افزایش نرخ ارز
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

تدوین سناریوهای ارزی در دولت|۲ دلیل افزایش نرخ ارز

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تدوین سناریوهای مختلف ارزی در دولت، علت افزایش قیمت ارز را انتظارات تورمی و رشد قابل توجه تقاضای ارز دانست.

به گزارش رادیوسهام ، محمدباقر نوبخت در گفتگو با خانه ملت در خصوص حضورش در نشست امروز کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه امروز کمیسیون تحولات و نوسانات ارزی کشور مورد بررسی قرار گرفت.

سخنگوی دولت ادامه داد: در این جلسه گزارشی از وضعیت ارزی کشور از نظر سازمان برنامه و بودجه به نمایندگان مجلس ارائه شد. با توجه به اینکه ارز یکی از منابع مالی است که معادل ریالی آن با یک نرخ تسعیر که در قانون بودجه ۳ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر دلار در نظر گرفته شده و در حال حاضر نیز قیمت آن ۴ هزار و ۲۰۰ تومان در حال خرید و فروش است در خزانه قرار می گیرد و ما می توانیم اعتبارات هزینه ای یا عمرانی یا همان تملک دارایی های سرمایه ای را با آن انجام دهیم.

حتما بخوانید :  دلار ۴۲۰۰ تومانی غیرقابل دفاع است

رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: در بودجه سال ۹۷ پیش بینی صادرات ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه ای نفت و میعانات گازی در روز به ازای هر بشکه به قیمت ۵۵ دلار لحاظ شده که البته ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه نفت با قیمت حدود ۶۵ دلار با توجه به اتفاقات رخ داده به فروش رفته است. با لحاظ نرخ تسعیر دلار ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی در کل سال معادل ۱۰۷ هزار میلیارد تومان سهم دولت می شود که بر این اساس ۳۲ درصد از منابع به صندوق توسعه ملی و ۱۴.۵ درصد به شرکت نفت برای طرح های توسعه ای اختصاص می یابد.

نوبخت افزود: خوشبختانه درآمدهای ریالی حاصل از فروش نفت در ۳ ماهه اول امسال با ۷۴ درصد افزایش روبرو شده، اما با وجود مطلوب بودن منابع ارزی کشور و افزایش حدود ۲۱ درصدی صادرات باید نیازها برطرف شود.

وی ادامه داد: با توجه به درآمدهای ارزی نباید قیمت ارز با نوسان روبرو می شد، اما به دلیل انتظارات تورمی ناشی از شوک سیاسی تحریم ها میزان تقاضای  ارزی در کشور با رشد روبرو شد به نحوی که به افزایش قیمت ارز منجر شد.

سخنگوی دولت افزود: سناریوهای مختلف و پیش بینی برای درآمدهای ارزی کشور در آینده و مصارف و تنظیم بودجه ای در نظر گرفته شده که این موضوعات در جلسه کمیسیون اقتصادی تشریح شد.

حتما بخوانید :  قیمت طلا تا پایان هفته گران می‌شود

منبع: خانه ملت

خبر انتخاب شده برای شما

سفته‌بازهای ملکی فروشنده شدند؛ گروهی از خریداران به بازار آمدند. این در حالی است که آمارهای مقدماتی از رونق معاملات ملکی در میانه زمستان خبر می‌دهد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.