2067, 2068, 
گزارش مجمع عمومی عادی سالانه دکیمیReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 7Rating: 4.0 گزارش مجمع عمومی عادی سالانه دکیمی گزارش مجمع عمومی عادی سالانه دکیمی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

 گزارش مجمع عمومی عادی سالانه دکیمی

راه‌اندازی خط تولید جدید قطره کیمیدارو که از یک شرکت انگلیسی خریداری شد، در حال ترخیص از گمرک است. «دکیمی» البته در مجمع سالانه از مجوز افزایش قیمت ۹ درصدی برای حداقل ۲۰ دارو  خبر داد.

تاریخ مجمع: پنج‌شنبه تیرماه سال ۹۷

درصد حضار: ۷۴ درصد

اعضای هیات رئیسه:

آقای یاغشنی (رئیس مجمع– مدیرعامل شفادارو)

آقای علیمراد (ناظر اول- نماینده داروسازی جابرابن حیان)

آقای اسدالهی (ناظر دوم- نماینده راموفارمین)

آقای شیری (دبیر- مدیرعامل)

– تقسیم سود: ۱۱۰ تومان از ۱۶۸ تومان سود سال

به گزارش رادیوسهام ، شرکت صنعتی کیمیدارو (دکیمی) درسال ۱۳۴۴ تاسیس و در سال ۱۳۷۰ وارد بورس تهران شد. دکیمی شرکت فرعی شفادارو (شفا) است که آنهم متعلق به «سرمایه گذاری گروه توسعه ملی» (وبانک) و در نهایت بانک ملی است.

گزارش هیات مدیره

۱- مدیرعامل در ابتدا به چالشها و مشکلات سال ۱۳۹۶ اشاره داشت:

– در سال ۱۳۹۶ فقط برای ماده اولیه موثره (به سختی) ارز تعلق گرفت و برای مواد بسته‌بندی و سایر مواد اولیه امکان تهیه ارز دولتی نبود.

– تعیین تعرفه توسط وزارت بهداشت به گمرک سپرده شد که سبب شد تعرفه‌ها تا ۴۰ درصد افزایش یابد.

– تعطیلی آمارنامه وزارت بهداشت و در نتیجه ارائه آمارهای گوناگون، برنامه‌ریزی ما در تولید و فروش را دچار مشکل کرد.

– در داروخانه‌ها داروهای ساخته شده وارداتی خودنمایی می‌کرد که با توجه به قیمت چند برابری آنها داروخانه و پزشکان را تشویق به تجویز آنها می‌کرد و سبب شد تخفیفات ما بیشتر شود.

– عدم افزایش نرخ دارو به صورت منطقی

– عدم ایفای تعهد دولت به شرکت‌های پخش و در نهایت به تولیدکنندگان دارو که در نهایت به خاطر کمبود نقدینگی سبب می‌شد مواد اولیه تولید کنندگان دارو در گمرک بماند.

– عدم ایفای تعهد تامین‌کنندگان مواد اولیه داخلی

– طولانی شدن روند صدور پروانه که سبب شد سال گذشته نتوانیم بیشتر از ۳ محصول وارد بازار کنیم.

– روند افزایش سرمایه به خاطر مشکل یکی از سهامداران (پوراطب) توسط بورس متوقف شد که اخیرا مشکل رفع شده و پس از مجمع سالانه اقدام خواهد شد.

۲- سود پیش‌بینی شده هر سهم ۱۶۰ تومان بود که ۱۶۸ تومان محقق شد که ۵ درصد بالاتر از پیش‌بینی و ۲ درصد بیشتر از سال قبل بود. در پایان سال مالی فروش ما حداقل بوده و در واقع براساس پیش‌بینی افزایش نرخ ارز، فروش را با تخفیف انجام ندادیم تا در ابتدای سال ۱۳۹۷ بدون تخفیف و با افزایش نرخ بفروشیم. سود انباشته شرکت از سال ۱۳۹۱ تا پایان ۱۳۹۶ بیش از ۴۳ برابر شده است. پرسنل شرکت طی همین مدت از ۵۸۱ نفر به ۴۱۴ نفر رسیده است.

۳- با افزایش تولید در سال ۱۳۹۵ رکورد جدیدی در کل تاریخ شرکت ایجاد شد که در پی آن وزارت بهداشت تذکر داد تولید بالاتر از ظرفیت بوده است. بنابراین در سال ۱۳۹۶ تولید را ۲۰ درصد کاهش دادیم اما توانستیم ۸ درصد فروش را بیشتر کنیم.

۴- در هنگام ورود من تنها داروی رانیتیدین محصول اصلی شرکت بود اما اینک کیمیدارو ۱۸ داروی پرفروش دارد که ۶۰ درصد فروش شرکت را تشکیل می‌دهند. ۲۱ محصول جدید را به خاطر محدودیت‌های GMP نتوانستیم وارد بازار کنیم در حالی که قابل تولید بود. البته در این مورد اقدام به تولید در شرکت‌های دیگر از جمله داروسازی جابرابن حیان کردیم.

حتما بخوانید :  تکرار سیگنال 10 درصدی «شپدیس» به معامله‌گران بورس

۵- اعتبارسنجی مشتریان سبب شد کمترین میزان مطالبات سوخت شده یا مشکوک‌الوصول را داشته باشیم. باوجود تغییرات نرخ ارز بهای تمام شده نسبت به درآمد فروش ثابت ماند.

۶- اقدامات صورت گرفته در سال ۱۳۹۶ به شرح زیر اعلام گردید:

– بازسازی واحد گرانول ۲ و واحد شست‌وشو با توجه به الزامات GMP

– اخذ سه مورد پروانه جدید دارویی اینراکونازول، دایوسمین، وریکونازول که این آخری ۱۴ عدد قرص به قیمت ۲۱۰ هزار تومان  است و از حاشیه سود بالایی در برابر داروهای ژنریک و پررقیب کیمیدارو (مانند رانیتیدین که در همین تعداد ۵ هزار تومان فروخته می شود) برخوردار است.

– برای ۲۴ محصول مجوزهای اولیه تولید را گرفتیم برای ۱۱ محصول هم برای مجوز تولید اقدام کردیم.

– برای ثبت ۱۰ محصول در گرجستان (۸ محصول) و عراق (۲ محصول) اقدام شد.

– اقدام به ارسال پرونده ۲ دارو برای فشار خون و دیابت جهت ورود به فهرست دارویی ایران کردیم که نگرانی درباره محصولات رقابتی شرکت را از بین می‌برد. این دو دارو نسخه (ورژن) جدید داروهای فعلی موجود در بازار است.

۷- اهداف کیمیدارو برای سال ۱۳۹۷

– ارسال ۲۲ پرونده جهت تمدید که در سال ۱۳۹۶ حدود ۱۹ پروانه تمدید شد.

– راه‌اندازی خط تولید جدید قطره که از یک شرکت انگلیسی به مبلغ ۲۷۱ هزار یورو خریدیم و با نرخ یورو پیش از گرانی تسویه کردیم. این خط در حال ترخیص از گمرک است و جانشین خط قدیمی فعلی خواهد شد.

 ۸- در چند سال اخیر توان تولید ما در واحد شیمیایی به شدت کاهش یافته که رایزنی‌هایی برای برگرداندن سهمیه مواد اولیه «ونیل استات» با انجمن‌های مربوطه انجام دادیم تا دوباره نسبت تولید محصولات شیمیایی به دارو به نسبت سالهای قبل یعنی ۶۰ به ۴۰ برسد. از سوی دیگر با دعوت از بازنشستگان این واحد و تلاش همکاران، بهسازی و راه اندازی کامل آن در جریان است.

۹- حداقل برای ۲۰ دارو افزایش نرخ با میانگین ۹ درصد گرفته‌ایم. عمده داروهای ما ژنریک است و ۹ درصد هم جوابگوی افزایش هزینه‌ها هست.

۱۰- مدیرعامل به تولید ۱۸۰ میلیارد تومانی ناخالص شرکت اشاره کرد که تخفیفات ۶۰ میلیاردی سبب فروش خالص ۱۲۰ میلیاردی شده است و گریزی از آن نداشته‌ایم. هزینه‌های عمومی و اداری سال ۱۳۹۶ حدود ۳ میلیارد تومان کمتر از سال ۱۳۹۵ بود اما تعدیلات سنواتی بابت مالیات بر ارزش افزوده سبب رشد ظاهری آن در صورتهای مالی براساس نظر حسابرس شد.

۱۱- دوره وصول مطالبات از ۲۶۶ روز در سال ۱۳۹۵ به ۳۳۱ روز در سال ۱۳۹۶ رسید که ناشی از وضعیت صنعت دارو بود. البته هزینه‌های تاخیر را به حساب پخش‌کننده‌ها گذاشتیم تا کلاه سر شرکت نرود. هزینه مالی در سال ۱۳۹۱ حدود (۱۰) میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۶ حدود (۹٫۹) میلیارد تومان بود، یعنی طی ۶ سال مدیریت فعلی تغییر چندانی نکرده، اما فروش در سال ۱۳۹۱ حدود ۵۰ میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۶ بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان بوده است.

۱۲- میانگین رقبای کیمیدارو در همه محصولاتش ۷ رقیب و در محصولات استراتژیک ۱۵ رقیب است.

برای برخی از داروها به میزان تخفیف شرکت نسبت به شرکت‌های دیگر اشاره شد که میزان تخفیف کیمیدارو بسیار پایین‌تر از شرکت‌های مشابه بود.

حتما بخوانید :  تشریح برنامه های بورس ۹۸ از زبان رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار

۱۳- برای سال ۱۳۹۷ فروش ۱۹۵ میلیارد تومانی در نظر گرفته‌ایم، که براساس آن سود هر سهم را ۱۶۶ تومان پیش‌بینی کرده‌ایم.

گزارش حسابرس: مشروط (با ۵ بند شرط)

بند ۴ (بند شرط) مطالبات راکد و سنواتی به مبلغ ۳٫۵ میلیارد تومان و پیش پرداخت به مبلغ ۱٫۱ میلیارد تومان تعیین تکلیف نشده است.

مدیرعامل گفت برای دو شرکت پخش‌ و یک شرکت تولیدی اقدامات حقوقی انجام شده و برای بخش عمده آن چک تضمینی از صاحبان شرکت دریافت شده است. مانده پیش‌پرداخت‌ها هم با راه‌اندازی دستگاه به زودی رفع می‌شود. رئیس جلسه گفت مبلغ مطالبات نسبت به سال قبل کمتر شده و درصد آن هم به نسبت شرکتهای مشابه کم است.

بند ۵ (بند شرط) مبلغ ۹٫۲ میلیارد تومان صرف شده در ساخت سالن تولید از سال ۱۳۹۰ متوقف شده و امکان بازیافت آن مشخص نیست.

مدیرعامل گفت دستور توقف ادامه ساخت طرح توسعه توسط خود من در سال ۱۳۹۰ صادر شد. این طرح برای ارزیابی به سه شرکت معتبر سپرده شد که  اظهارنظر مشترک آنها مناسب نبودن فضای ساخته شده با استانداردهای GMP بود. به گفته مدیرعامل تنها بخشی از این فضا قابل استفاده است.

بند ۶ (بند شرط) سازمان مالیاتی بابت عملکرد سنوات قبل ۷ میلیارد تومان از شرکت کیمیدارو و ۲۶ میلیارد تومان از شرکت وابسته پخش رازی مطالبه کرده که اعتراض شرکت در جریان رسیدگی است.

مدیرعامل گفت پرونده‌های مالیاتی و شکایت در دیوان عدالت اداری تاکنون به نفع ما بوده است و حتی امکان برگشت حدود ۱۷ میلیارد تومان از پردختی‌های سال‌های گذشته هم وجود دارد. رئیس جلسه هم گفت پرونده مالیات بر ارزش افزوده ۲۶ میلیارد تومانی هم توسط پخش رازی در جریان پیگیری است و با توجه به سابقه پرونده‌های مشابه صدور رای به نفع شرکت محتمل است.

بند ۷ (بند شرط) استانداردهای حسابداری درباره شناسایی سود حاصل از سرمایه گذاری در شرکت داروسازی دانا رعایت شده است.

مدیرعامل گفت درباره داروسازی دانا خواستیم روال قبلی را برهم نزنیم وگرنه اگر طبق نظر حسابرس عمل می شد به نفع ما بود و سود امسال ۲٫۱ تومان به ازای هر سهم بیشتر می‌شد.

بند ۱۲ (تاکید برمطلب خاص) ۳۷ قلم از تولیدات شرکت شامل سوسپانسیون ها و محصولات تولیدی در بخش شیمیایی در سال مورد گزارش با زیان به فروش رسید. مدیرعامل گفت با وجود افزایش نرخ ۱۲ درصدی سوسپانسیون هنوز تولید زیانده است اما به خاطر تکمیل بودن سبد به تولید آن ادامه می‌دهیم. البته پیگیری جهت گرفتن افزایش نرخ همزمان انجام می‌شود.

بند ۱۹ (بند بازرسی) نماینده شرکت پوراطب در هیات مدیره بیش از چهار جلسه متوالی در جلسات شرکت نکرده است اما به عضویت وی خاتمه داده نشده است.

مدیرعامل گفت به خاطر مشکل این سهامدار (پوراطب) به خاطر محدودیتی بود که سازمان بورس برای وی ابلاغ کرد. و «پوراطب» حاضر نشد نفر دیگری را به عنوان نماینده حقیقی معرفی کند. همین مشکل فرآیند افزایش سرمایه را هم به تاخیر انداخت. البته محدودیت ایجادشده در حال حاضر برطرف شده است.

پرسش وپاسخ

۱- (پرسش نماینده پورا طب) چرا عمده داروها را به صورت انحصاری به پخش رازی میدهید؟

مدیرعامل گفت سهم بیشتر پخش رازی در توزیع محصولات شرکت به خاطر سهم ۳۰ درصدی مالکیت کیمیدارو در آن است که سبب می‌شود سود آن به خودمان برگردد. وی اضافه کرد به پوراپخش (همگروه پوراطب) دارو فروخته‌ایم و پول ما را به دستور مدیرعامل آن شرکت نمی‌دهند! شرکت‌های دیگری هم هستند که ورشکست شده‌اند، از جمله پخش رسا (متعلق به دختر وزیر سابق صنعت و معدن) که کیمیدارو ریالی دارو به آن نداد. بنابراین اینکار به صرفه و صلاح شرکت بوده است.

حتما بخوانید :  تشریح چشم انداز بازار سرمایه در سال ۹۸

«دکیمی» به روایت اعداد

سود ساخته شده (EPS) به ازای هر سهم ۱۶۸ تومان

سود تقسیم شده (DPS) به ازای هر سهم ۱۱۰ تومان

هزینه های مالی به ازای هر سهم (۴۱) تومان

سود انباشته در پایان سال مالی به ازای هر سهم ۲۶۹ تومان که ۱۱۰ تومان از آن تقسیم شد

حاشیه‌های مجمع

– با طولانی شدن گزارش مدیرعامل، رئیس جلسه ساعت خود را درآورد و به مدیرعامل داد که ایشان گفت خودم ساعت دارم! اما چون دارم غزل خداحافظی را می‌خوانم اجازه دهید گزارشم را کامل کنم. بعد هم مدیرعامل عملکرد خود را با برخی از شرکتهای دیگر بدون ذکر نام مقایسه کرد که سبب ایجاد درگیری لفظی با رئیس جلسه (مدیرعامل شفادارو) شد.

– مدیرعامل در گزارش خود در چند مورد به اختلاف نظر با حسابرس اشاره کرد.

– گزارش حسابرس باوجود درخواست متعدد سهامداران در اختیار آنها قرارداده نشد و نمایش هم نیافت.

– حسابرس در هنگام خواندن بند آخر گزارش تپق زد که رئیس جلسه گفت: «خودش هم از این همه بند خسته شد!» برخی از سهامداران هم مانند رییس جلسه به عدم رویه یکسان سازمان حسابرسی در حسابرسی شرکتهای شبیه هم اعتراض داشتند.

– مدیرعامل از رئیس کمیته حسابرسی  شرکت که فردی تنومند بود خواست برای آشنایی سهامداران بایستد. با ایستادن وی رئیس جلسه گفت ایشان ماشاءاله به اندازه ۴ نفر هستند و مدیرعامل هم گفت حضور ایشان در شرکت سبب می‌شود کسی دست از پا خطا نکند!

– یکی از مدیران صنایع شیر ایران (سهامدار شرکتهای پگاه) به همراه چند نفر بدون اینکه سهام داشته باشند در مجمع حضور داشتند.

– یکی از بندهای تاکید بر مطلب خاص درباره پوشش بیمه‌ای پروژه در دست ساخت شرکت بود که مدیرعامل گفت یک بار در این ساختمان نیمه‌کاره مانور آتش‌نشانی برگزار شد و اول تا آخرش را به آتش کشیدند و هیچ طوری نشد. بنابراین نیازی به بیمه کردن این «آینه دق» نمی‌بینم!

– نماینده پوراطب ضمن تایید و تشکر از عملکرد مدیرعامل، در هنگام رای گیری با تنفیذ معاملات ماده ۱۲۹ و تصویب صورت‌های مالی موافقت نکرد.

– آقای وطن‌پور در ابتدا رسمیت جلسه را اعلام و خود را به عنوان رئیس هیات مدیره سابق کیمیدارو معرفی کرد که رئیس جلسه توضیح داد ایشان سمت ریاست هیات مدیره جابرابن حیان را به عهده گرفته‌اند.

– مدیرعامل ضمن اینکه گفت از عملکرد شخص خود راضی نیست، اما توانسته بودجه را پوشش دهد و آنچه نشده خارج از کنترل ما و بخاطر مشکلات در صنعت دارو بوده است.

منبع: دنیای بورس

خبر انتخاب شده برای شما

بازار سهام تا کجا به رشد خود ادامه می دهد؟
در پی افزایش قیمت دارایی‌های مختلف، بازار سرمایه از سایر بخش‌های اقتصادی عقب‌ مانده و از نظر اقتصادی ارزش دارایی‌های این بخش به روز نشده است، در نتیجه این بازار پتانسیل مناسبی برای رشد دارد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.