تاریخ: ۱۶:۴۵ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۷

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری‌ها آفت بورس|بازدهی مطمئن صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای غیر حرفه‌ای‌ها

یک کارشناس بازار سرمایه اصلاح قیمت سهام در بورس را پس از پشت سر گذاشتن یک دوره  رشد مداوم طبیعی دانست و گفت: آنچه بیش از ریسک‌های سیستماتیک و سیاسی  منجر به آزار فعالان بازار سرمایه شده، ریسک تصمیم‌های بی‌ثبات است.

به گزارش رادیوسهام ، محمد کفاش پنجه شاهی گفت: بازار سرمایه پس از پشت سر گذاشتن یک دوره رشد مداوم و با سرعت بالا که همراه با ورود نقدینگی جدید بود، نیاز به اصلاح قیمت و استراحت مقطعی نماگرها داشت که برخی متغیرهای تأثیرگذار بهانه‌ای برای این اصلاح در روزهای اخیر شده‌اند.

کارشناس بازار سرمایه وجود نگرانی‌ها از بابت دورنمای بازار ارز و تأثیر آن بر روی فروش ریالی شرکت‌ها عنوان کرد: هر چند انتظار برای مشخص شدن تبعات ناشی از اجرای تحریم‌های آمریکا از ۱۳ مرداد باعث حرکت دست به عصای فعالان بازار شده، اما آنچه که بیش از همه منجر به آزار بازار سهام شده، بی ثباتی در تصمیم گیری‌ها است.

 به گفته وی وقتی یک روز خبر از معافیت‌های مالیاتی ، یک روز صحبت از راه اندازی بازار ثانویه ارزی دربورس و روز دیگر از سامانه نیما سخن گفته می‌شود، اما در نهایت تصمیم دیگری گرفته می‌شود، باعث سردرگمی فعالان بازار و سرمایه گذاران خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه عمده درآمد صنایع بورسی کشور مبتنی بر ارز محوری است، افزود: با توجه به انتظار فعالان بازار سهام از کشف قیمت مناسب گواهی ارز صادراتی در سامانه جامع تجارت ایران و میزان برخورداری شرکت‌ها از معافیت‌های قیمتی، می‌توان دوباره با جهش ریالی در سود صادرکنندگان و کالایی‌ها داشت.

وی ادامه داد: بازار سهام هم تکنون تکلیف خود را از بابت نرخ ارز و فروش ریالی شرکت‌ها نمی‌داند و این موضوع باعث شده همه منتظر آینده باشند. آینده‌ای که فعلاً با اظهار نظرهای ضد و نقیض مسئولان قابل پیش بینی نیست.

کفاش تأثیر تحریم‌های آمریکایی از نیمه مرداد ماه بر بازار سهام را قابل تأمل دانست و گفت: هر چند قیمت دلار با افزایش مواجه شده، اما اغلب شرکت‌ها همچون فولادی‌ها،پتروشیمی‌ها و سنگ آهنی‌ها از این بابت دچار مشکل خواهند شد،  به عبارتی بهتر آندسته از شرکت های صادرات محوری که فروش ارزی دارند با مشکل مواجه اما شرکت هایی که فروش داخلی آنها بر مبنای ارز است از این بابن منتفع می شوند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به وجود دسته از سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه افزود: یکسری از سرمایه گذاران از اطلاعات و تحلیل‌گری برخوردار هستند که بر اساس آن نیز اقدام به خرید و فروش می‌کنند، اما در مقابل عده بسیاری در بازار سهام وجود دارند که به دلیل عدم تسلط بر مفاهیم مالی و تحلیل‌گری باید از طریق ابزارهای مالی از جمله صندوق‌های سرمایه گذاری و یا شرکت‌های مشاور سرمایگذاری برخوردار از مجوز وارد بازار سهام شوند.

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: این افراد اگر ریسک پذیری بالاتری داشته باشند می‌توانند در صندوق‌های سرمایه گذاری به پشتوانه طلا و یا صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام سرمایه گذاری کنند اما آندسته از اشخاصی که به اصل پول خود همواره نیاز دارند و نگران از آینده هستند می‌توانند از  طریق صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت که سبدی از اوراق مشارکت،ابزار بدهی و سهام هستند وارد بازار سهام شوند.

به باور کفاش در حال حاضر بازده اغلب صندوق‌های سرمایه‌گذاری به بیش از ۲۰ درصد سالانه رسیده و این امتیاز برای صندوق‌ها در حالی است که کسب بازدهی از طریق سپرده‌گذاری از طریق بانک‌ها برای وجوه خرد در  نهایت ۱۰ درصد بیشتر نخواهد بود.

وی گفت: هم اکنون صندوق‌هایی وجود دارند که طی عملکرد سه ماهه امسال بیش از ۵٫۵ درصد بازدهی را برجای گذاشته‌اند که با احتساب سود مؤثر آن به بیش از ۲۴ درصد سالانه خواهد رسید.

منبع: فارس

خبر انتخاب شده برای شما

عرضه اولیه سهام فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش با نماد "افق" شنبه آینده در بورس تهران انجام می شود.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.