تاریخ: ۱۴:۰۲ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۹

2067, 
نرخ سیمان صادراتی واقعی می‌شود؟ | مقاصد جدید جایگزین عراقReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 10Rating: 4.0نرخ سیمان صادراتی واقعی می‌شود؟ | مقاصد جدید جایگزین عراقنرخ سیمان صادراتی واقعی می‌شود؟ | مقاصد جدید جایگزین عراق
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

نرخ سیمان صادراتی واقعی می‌شود؟ | مقاصد جدید جایگزین عراق

رییس انجمن صنفی صنعت سیمان از احتمال افزایش نرخ صادرات سیمان در نیمه دوم امسال خبر داد. در این میان البته فعالان سیمانی با دولتی‌ها هنوز بر سر میزان و چگونگی افزایش نرخ به اجماع نرسیدند.

به گزارش رادیوسهام ، صنعت سیمان در حال حاضر به دلیل نداشتن تقاضا کمتر از ظرفیت اسمی تولید می‌کند، چرا که در سال‌های اخیر ساخت و ساز با رکورد مواجه و از سوی دیگر عراق بزرگترین بازار صادراتی این محصول بود که در سال‌های اخیر به دلیل راه‌اندازی دو کارخانه در کشورش دیگر به سیمان ایرانی روی خوش نشان نداد و باعث شد بخشی از بازار این محصول از دست برود. البته اکنون رایزنی‌هایی صورت گرفته که بازارهای جدیدی برای این محصول تعریف شود.

در این باره عبدالرضا شیخان؛ رییس انجمن کارفرمایی صنعت سیمان به «ایسنا» می‌گوید: امروز مشتری‌های زیادی از جمله قطر، کویت، تانزانیا و بنگلادش پیدا کرده‌ایم که مقدار زیادی سیمان می‌توانیم به این کشورها صادرکنیم.

وی در رابطه با راهکارهای افزایش فروش سیمان تاکید دارد: اگر جاده‌ها بتنی ساخته شوند سالانه حدود دو – سه میلیون تن بیش‌تر به فروش سیمان اضافه نمی‌شود؛ لذا باید تحولی جدی صورت گیرد و باید روی صادرات تمرکز شود. البته با توجه به اتفاق‌های اخیر به مشکل برخوردیم. با این حال انجمن قصد دارد صادرات سیمان به کشورهای آسیای دور را پیگیری کند، چرا که چین میزان تولید سیمان را کاهش داده و فضا برای صادرات سیمان ایران باز شده که البته این شرایط مقطعی است. برای مثال در عراق صادرات خوبی داشتیم که دیگر ادامه پیدا نکرد.

شیخان با بیان این که سعی کردیم شفافیت ایجاد کنیم، گفت: نگاه ما به صنعت سیمان این است که بتوانیم آن را به عنوان یک صنعت و اشتغال حفظ کنیم و روند تولید و قیمت را به نقطه تعادل برسانیم. به گفته وی ارز حاصل از صادرات سیمان وارد سامانه نیما می‌شود

این مقام مسئول درباره توافق تخفیف ۳۰ درصدی کشتیرانی به هزینه حمل و نقل صادرات سیمان می‌گوید: این توافق هنوز محقق نشده است.

باتوجه به اینکه وزارت صنعت در شرکت کشتیرانی سهام دارد، قرار بود سود سهام این وزارتخانه به عنوان یارانه برای صادرات محصول‌های صنعتی از قبیل سیمان اختصاص یابد اما چون شرکت کشتیرانی در زیان است، سودی نبوده که بخواهند به ما بپردازند.

با وجود تحریم‌ها، در دهه ۸۰ ظرفیتی ایجاد شد که انجمن سیمان توانست با هماهنگی دولت میزان تولید را بالا ببرد و در این مدت میزان تولید ۲.۵ برابر قبل بود اما این روند ادامه پیدا نکرد و حتی در سال‌های اخیر با رشد منفی در تولید مواجه شد و رکود ساخت و ساز به صنعت سیمان به ویژه کارخانه‌هایی که تازه در مدار تولید قرار گرفته بودند، لطمه زد.

او با بیان اینکه به دلیل کاهش نقدینگی، میان کارخانه‌ها رقابت منفی ایجاد شده است، تصریح می‌کند: با وزارت صنعت هماهنگ کردیم و تصمیم گرفتیم به اندازه‌ای تولید نکنیم که نتوانیم بفروشیم و بررسی کردیم که صنعت سیمان با چه ظرفیت بهینه‌ای تولید کند و با چه قیمتی بفروشد که کارخانه‌ها سرپا بمانند.

رقابت منفی باعث شد کارخانه‌ها قیمت سیمان را کاهش دهند که برای جلوگیری از زیان تولید، قرار شد کارخانه‌ها براساس نیاز داخلی و صادراتی تولید و توزیع داشته باشند و تخفیف‌ها را کم کنند. البته به گفته شیخان تا امروز قیمت‌ فروش سیمان از قیمت مصوب کمتر بود.

فعالان سیمانی معتقدند برای بهره‌وری در این صنعت باید تخفیف‌ها حذف و به قیمت مصوب اضافه شود اما سیمانی‌ها هنوز در زمینه میزان افزایش قیمت با دولت به جمع‌بندی نرسیده‌اند.

منبع: ایسنا

خبر انتخاب شده برای شما

عرضه اولیه سهام فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش با نماد "افق" شنبه آینده در بورس تهران انجام می شود.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.