1. برنامه عرضه نفت ستاره خلیج فارس در بورس
تاریخ: ۱۰:۲۰ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۰

2067, 
برنامه عرضه نفت ستاره خلیج فارس در بورسReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 11Rating: 4.0 برنامه عرضه نفت ستاره خلیج فارس در بورس برنامه عرضه نفت ستاره خلیج فارس در بورس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

 برنامه عرضه نفت ستاره خلیج فارس در بورس

زنگ معاملاتی نماد سرمایه‌گذاری نفت گاز و پتروشیمی تامین به مناسبت پنجمین سالروز  عرضه سهام این نماد در بورس اوراق بهادار تهران، روز گذشته با حضور مدیران این  شرکت نواخته شد. در این مراسم محمود مخدومی مدیرعامل «تاپیکو» با بررسی وضعیت  شرکت و میزان فروش آن گفت: ۲ شرکت پتروشیمی مرجان و پتروشیمی ایلام تا پایان سال  جاری به بهره برداری آزمایشی و در ۳ ماه اول سال ۹۸ به بهره برداری تجاری خواهند رسید. مخدومی همچنین برنامه تاپیکو برای عرضه سهام نفت ستاره خلیج‌فارس در بورس تهران را مورد تاکید قرار داد. وی با بیان اینکه در حال حاضر این مجموعه دارای ۳۸ شرکت کنترلی و ۴۲ شرکت غیرکنترلی است، افزود: سود اصلی مجموعه از شرکت‎های بورسی کسب شده و بر این اساس هر چه شفافیت در بازار سرمایه افزایش یابد، میزان بازدهی  نیز رشد خواهد کرد. از سوی دیگر ۳۳ شرکت بورسی و ۴۷ شرکت غیربورسی در  پرتفوی «تاپیکو» وجود دارد. این در حالی است که بررسی بازده سهام بورسی «تاپیکو»  در سال ۹۶ نشان از کسب بازدهی ۶/ ۳۶ درصدی این شرکت دارد.

 به گزارش رادیوسهام ، وی در ادامه به صادرات شرکت‌های تابعه «تاپیکو» اشاره کرد و گفت: این صادرات از ۳۱ درصد در سال ۹۵ به ۴۰ درصد در سال ۹۶ افزایش یافته است. به این ترتیب افزایش ۱۶درصدی مقدار و ۳۱درصدی ارزش صادرات شرکت‌های کنترلی «تاپیکو» در سال ۹۶ نسبت به سال قبل رخ داد. مخدومی در ادامه به برنامه و سیاست مجموعه در عرضه و پذیرش سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: امکان ورود سهام شرکت نفت ستاره خلیج فارس به بورس در حال بررسی است. در همین حال رئیس‌جمهوری در مراسم افتتاح فاز دوم (پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس) در تیرماه سال جاری دستور داد تا ملزومات ورود سهام این شرکت به بورس فراهم شود. بنابراین بلافاصله پس از این دستور با همکاری سازمان تامین‌اجتماعی و شستا طرح عرضه سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بورس در دستور کار قرار گرفت تا امکان عرضه سهام این پالایشگاه فراهم شود. وی افزود: فاز۲ این پالایشگاه در تاریخ ۷‌تیر آغاز شده و در آبان ماه به بهره‎برداری می‎رسد. فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد و در ۳ماه ابتدای سال ۹۸ مورد بهره‌برداری رسمی قرار می‌گیرد. همچنین بهره برداری از فاز ۴ این پالایشگاه نیز جزو برنامه این شرکت است. مدیرعامل «تاپیکو» درخصوص وضعیت دو پتروشیمی مرجان و ایلام توضیح داد: در حال حاضر مراحل پایانی بهره‌برداری از این دو پروژه را در پیش داریم. این ۲ پتروشیمی تا پایان سال به بهره‎برداری آزمایشی و طی سه ماه نخست سال۹۸ به بهره‎برداری تجاری می‎رسند. باید به این نکته اشاره کنم که هزینه اجرایی پتروشیمی مرجان ۷۰۰میلیون یورو است. در ادامه افشین فتح‌اللهی معاونت نظارت بر طرح‌های «تاپیکو» نیز درخصوص پتروشیمی ایلام و وضعیت نرخ خوراک آن گفت: تلاش می‌شود تا موافقت شورای اقتصاد برای تعریف طرح مزبور و تخفیف نرخ خوراک دریافت شود. وی ادامه داد: بر این اساس تخفیف ۳۰ درصدی نرخ خوراک «ایلام» مطرح شده است. از سوی دیگر از آنجا که در حال حاضر فازدوم پتروشیمی ایلام (واحد پلی‌اتیلن) زودتر از واحد الفین شرکت به بهره‌برداری رسیده است، از این محل ۱۰ هزار تن خوراک دریافت می‌شود. اما از سوی دیگر هزینه تولیدات بالاست و در حال حاضر نمی‌توان این هزینه‌ها را به نحو مناسبی پوشش داد.

خبر انتخاب شده برای شما

بازار سهام تا کجا به رشد خود ادامه می دهد؟
در پی افزایش قیمت دارایی‌های مختلف، بازار سرمایه از سایر بخش‌های اقتصادی عقب‌ مانده و از نظر اقتصادی ارزش دارایی‌های این بخش به روز نشده است، در نتیجه این بازار پتانسیل مناسبی برای رشد دارد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

آموزش بورس

قالب خبری