2067, 2068, 
گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شخارکReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 11Rating: 4.0 گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شخارک گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شخارک
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

 گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شخارک

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی خارگ در مورخ ۱۳۹۷/۰۴/۱۷ با حضور ۷۷٫۸۲ درصد سهامداران رسمیت یافت.

به گزارش رادیوسهام ، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی خارگ در مورخ ۱۳۹۷/۰۴/۱۷ با حضور ۷۷٫۸۲ درصد سهامداران رسمیت یافت.

اهم نکات مجمع

· محصولات شرکت شامل ۶۶۰ هزار تن متانول و ۴۶۰ هزار تن سایر محصولات است. در سال ۹۶ بالاترین مقدار تولید، فروش و سود را طی سال‌های فعالیت خود داشته است.

· پتروشیمی خارگ ۱۴۰ میلیون فوت مکعب گاز را از ۱۶ نقطه دریافت می‌کند و پس از جمع آوری و استحصال آن را در دو بخش گاز شیرین و محصولاتی چون بوتان،گوگرد، پنتان و پروپان ارائه می‌دهد. شایان ذکر است گاز شیرین را نیز در سه بخش ارائه می‌دهد که یه بخش به فلات قاره‌ها ارسال می شود، یه بخش به عنوان سوخت در کوره‌های شرکت مصرف می‌شود و بخش بعدی را به عنوان خوراک متانول استفاده می‌کند.

· یکی از بالاترین هزینه‌ها در پتروشیمی خارگ هزینه حمل متانول بوده که از ۳۳ میلیون دلار در سال ۹۵ به ۱۷ میلیون دلار در سال ۹۶ رسیده است. که تقریبا کاهش ۵۰ درصدی داشته است.

حتما بخوانید :  بررسی وضعیت بازدهی بازار سهام

· با اورهال واحد گوگرد، استحصال این واحد از ۹۲ درصد گاز ترش به ۹۶ درصد افزایش یافته است. شایان ذکر است بالاترین درصد استحصال گوگرد در جهان ۹۷ درصد می باشد.

· کوره‌ی واحد متانول نیز که یک واحد ۱۷ ساله است که عایق کاری شد و با انجام این عایق کاری مقدار سوخت مصرفی از ۹ هزار متر مکعب در ساعت به ۵ هزا متر مکعب در ساعت کاهش یافته است. شایان ذکر است انجام تعمیرات اساسی مربوط به واحد متانول در ۲۱ روز انجام شده و با تعمیرات انجام شده مقدار تولید متانول از ۱۸۳۰ تن در روز به ۱۹۶۰ تن افزایش یافته است.

· واحد متانول دو با توجه به مشکلات ایجاد شده متوقف شده بود که با توجه به رایزنی‌های انجام شده قرار بر اتمام این پروژه و تخصیص گاز‌های سرزمینی به آن شد.

واحد متانول دو ۳۷ درصد پیشرفت فیزیکی و مخازن آن پیشرفت ۹۸ درصدی دارد. ژنراتور‌های آن نصب و کمپرسور ها خریداری شده است. شایان ذکر است ظرفیت متانول ۲ معادل ۱٫۴۵۰ هزار تن می باشد.

برای اتمام این پروژه به ۴۰۰ میلیون یورو نیاز است که در دو بخش تامین خواهد شد. بخش اول از طریق فایننس داخلی و خارجی و بخش دوم از طریق اورده نقدی و سود شرکت تامین خواهد شد.

حتما بخوانید :  برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "وآفری"

· نرخ گاز دریافتی شرکت ۲۰ درصد بالاتر از نرخ گاز تصویب شده در مجلس شورای اسلامی می باشد. علت آن نیز این است که گاز دریافتی پتروشیمی خارگ با سایر پتروشیمی ها متفاوت بوده و شامل متان، اتان و پروپان می باشد.

بندهای حسابرسی

· بند ۴:

پیگیری وصول مطالبات شرکت توسط کمیته‌ای مرکب از مسئولین امور بازرگانی، مالی و حقوقی با حضور مدیر عامل شرکت به طور مرتب انجام و در مورد ارتباط با مطالبات شرکت از شرکت هیزل با توجه به پیگیری حقوقی انجام شده در اسفند ۱۳۹۶ موضوع در دیوان داوری مرکز اتاق بازرگانی ایران مطرح و از شواهد عینی استنباط می گردد که صدور حکم به نفع شرکت پتروشیمی خارگ حدود ۹۰ درصد باشد. همچنین احتمال موفقیت در اجرای رای صادره و وصول مطالبات شرکت بین ۶۰ الی ۷۰ درصد تخمین زده می شود علاوه بر آن موضوع وصول مطالبات از شرکت الحسامی هم از طریق امور حقوقی به شدت در حال پیگیری بوده که امید است هر چه زودتر مطالبات شرکت وصول گردد. شایان ذکر است مبلغ دلاری این مطالبات معادل ۲۰ میلیون دلار بوده که شرکت نیز خواهان وصول مبلغ دلاری مطالبات می باشد.

· بند۵:

در سال ۸۹ اتش سوزی در پتروشیمی خارگ رخ داد و ملاک تعیین گاز مصرفی که کنتور های پتروشیمی خارگ بود به مبدا دریافت گاز تغییر کرد و این اتفاق منجر به تفاوت ۱۵ درصدی کمی در مصرف گاز شد. شرکت اعتراضات زیادی در خصوص این تفاوت داشته ولی در سال ۹۵ این مقدار تفاوت را پذیرفت.

حتما بخوانید :  اقبال بازار سرمایه به سمت سهم‌های بنیادی در نیمه دوم سال

· بند ۶٫

این تسهیلات مربوط به واحد متانول دو بوده است. با توجه به مذاکرات انجام شده در صورتی که شرکت ملی صنایع پتروشیمی تعهد به تامین صد در صد خوراک واحد متانول دو کند این تسهیلات تسویه خواهد شد.

· بند ۷٫

با توجه به توضیحات مدیر عامل کمپرسور‌های مذکور در حال حمل به ایران است و تا اکتبر به ایران خواهد رسید.

مصوبات مجمع

• صورت‌های مالی شرکت برای سال ۹۶ و گزارش فعالیت هیئت مدیره مورد بررسی و تصویب مجمع قرارگرفت .

• سود تقسیمی شرکت به ازای هر سهم معادل ۳۸۰۰ ریال تصویب شد.

خبر انتخاب شده برای شما

مروری بر خلاصه مجامع عمومی دو شرکت فولادی
شرکت‎های فولاد آلیاژی ایران و صنایع فولاد آلیاژی یزد مجامع عمومی سالیانه خود را جهت تصویب صورت‌های مالی دوره مالی ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ برگزار کردند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.