2067, 2068, 
گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه بپاسReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 11Rating: 4.0 گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه بپاس گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه بپاس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

 گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه بپاس

بیمه پاسارگاد برای سال ۹۷ تولید حق بیمه ۲۱۰۰ میلیارد تومان را در انواع رشته‌ها پیش‌بینی کرد. براساس برآورد «بپاس» امکان‌سنجی افزایش سرمایه در راستای حفظ سطح توانگری مهمترین برنامه مجموعه در سال‌جاری است.

تاریخ مجمع: سه‌شنبه ۲۹ خردادماه امسال

درصد حضار: ۹۴ درصد

اعضای هیات رئیسه:

آقای قاسمی (رئیس مجمع– رییس هیات مدیره)

آقای امین تفرشی (ناظر اول – نماینده سرمایه‌گذاری پارس آریان)

آقای کفافی (ناظر دوم- نماینده تامین آتیه بانک پاسارگاد)

خانم نعیمیان (دبیر)

آقای ضمیری (مدیرعامل)

– تقسیم سود: ۱۳ تومان از سود ۳۳ تومانی سال

به گزارش رادیوسهام ، گفته شد بخشی از سود ناشی از افزایش نرخ ارز بوده که بنا به توصیه بیمه مرکزی و بورس بهتر است به صورت نقدی تقسیم نشده و انباشته گردد تا بعدا به حساب سرمایه برود. نظر هیات مدیره صرف ۲۵ تا ۳۰ تومان از سود انباشته موجود به ازای هر سهم جهت افزایش سرمایه است تا توانگری شرکت حفظ گردد. نماینده بیمه هم گفت سطح توانگری شرکت برای قبولی اتکایی لب مرز است.

بیمه پاسارگاد (بپاس) در سال ۱۳۸۵ تاسیس و در سال ۱۳۹۱ وارد بازار فرابورس شد. کنترل بیمه پاسارگاد که در زمینه بیمه مستقیم (رشته‌های زندگی و غیرزندگی) و قبول پوشش اتکایی فعالیت می‌کند، در اختیار گروه مالی پاسارگاد است.

گزارش هیات مدیره

۱- تولید حق بیمه شرکت بدون احتساب قبولی اتکایی در سال ۱۳۹۶ بیش از ۱۶۰۰ میلیارد تومان در رشته‌های مختلف بود که نسبت به سال  قبل ۴۳ درصد افزایش یافت. براساس آمار بیمه مرکزی در سال ۱۳۹۶ کل صنعت بیمه، حدود ۲۱ درصد رشد پرتفوی داشته که نشان می‌دهد رشد عملکرد در بیمه پاسارگاد دو برابر صنعت بوده است. بیمه پاسارگاد در حال حاضر سهم بازار ۴٫۷ درصدی از بازار بیمه کشور را در اختیار دارد.

حتما بخوانید :  زیرپوست صعود بورس

۲- در سال ۱۳۹۷ چهار شرکت در ایران اجازه قبولی اتکایی دارند که بیمه پاسارگاد بعد از بیمه ایران بیشترین ظرفیت را برای قبول بیمه اتکایی دارد.

۳- دو رشته بیمه ای «شخص ثالث» و «درمان» یک‌سوم کل سبد تولید حق بیمه پاسارگاد را به خود اختصاص داده اند که با توجه به حاشیه سود کم یا زیان‌ده بودن این دو رشته، وضعیت خوبی را برای شرکت ایجاد کرده است. در کل صنعت بیمه این نسبت دو‌سوم است.

۴- نسبت خسارت که از تقسیم خسارت پرداخت شده به حق‌ بیمه دریافت شده بدست می آید برای بیمه پاسارگاد در سال ۱۳۹۶ معادل ۹/۶۶ درصد بود که در صنعت بیمه این نسبت به  ۹/۷۰ درصد رسید. در حالی که خسارت پرداختی کمتر از ۲۰ درصد رشد داشته است، سبد بیمه‌ای ۴۳ درصد افزایش داشت. تولید حق بیمه عمر و تامین آتیه ۶۸ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و طی ۵ سال اخیر بیش از ۵ برابر شده است.

۵- جمع دارایی‌ها در سال ۱۳۹۶ به ۳۲۰۰ میلیارد تومان رسید که نسبت به ۲۲ میلیارد تومان دارایی در هنگام شروع بکار شرکت در سال ۱۳۸۶، رشد قابل توجهی نشان می دهد. میزان داراییها نسبت به سال ۱۳۹۵ رشد ۶۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

۶- تعداد پرسنل به ۹۳۵ نفر در سال ۱۳۹۶ رسید که سال گذشته ۸۸۰ نفر بوده و ۶ درصد رشد نشان می‌دهد. در شبکه فروش تعداد شعبه‌ها ۸۱ شعبه (سال  قبل ۸۰) و تعداد نمایندگان ۱۹ هزار نفر بود که از نظر نمایندگان فروش، بپاس رتبه اول را در تمام بیمه‌های کشور کسب کرد.

۷- برای سال ۱۳۹۷ تولید حق بیمه ۲۱۰۰ میلیارد تومانی در انواع رشته‌ها را پیش‌بینی کرده‌ایم که براین اساس سود هر سهم ۳۵ تومان خواهد بود. بررسی و امکان‌سنجی افزایش سرمایه در راستای حفظ سطح توانگری مهمترین برنامه بیمه پاسارگاد در سال ۱۳۹۷ می‌باشد. با توجه به سرمایه‌گذاری مناسب روی بیمه‌های عمر، سال ۱۳۹۷ را سال خوبی برای بیمه پاسارگاد پیش‌بینی می‌کنیم.

حتما بخوانید :  طرح‌های مپنا در خرداد چقدر سود داشتند؟

گزارش حسابرس: مشروط (با یک بند شرط)

بند ۴ (بند شرط) در پایان سال مورد گزارش ۹۲ میلیارد تومان ذخایر «فنی تکمیلی و خطرات طبیعی» و «برگشت حق بیمه» به موجب مصوبات شورای عالی بیمه محاسبه و منظر شده که با استاندارد حسابداری مطابقت ندارد.

مدیرعامل گفت اختلاف نظری بین سازمان حسابرسی و بیمه مرکزی وجود دارد که در تمام شرکت‌های بیمه خود را در گزارش حسابرس نشان می‌دهد. شرکتهای بیمه ملزم به رعایت مقررات بیمه مرکزی هستند.

بند ۷ (تاکید بر مطلب خاص) مالکیت ۱۳ فقره زمین و ساختمان‌های شرکت هنوز به نام شرکت منتقل نشده است.

گفته شد تمام این موارد از ساختمان‌های مشاع بانک پاسارگاد خریداری شده که مرحل تفکیک اسناد در جریان است و نگرانی بابت آن وجود ندارد.

پرسش و پاسخ

۱- چرا بازده دارایی‌ها در سال ۱۳۹۶ (۰۸/۳درصد) نسبت به سال ۱۳۹۵ (۷۲/۳ درصد)  کاهش یافته است؟

پاسخ: از آنجاکه بخش عمده ای از دارایی‌های شرکت‌های بیمه براساس قانون باید در بانک‌ها سپرده شوند، بخاطر کاهش سود بانکی در سال ۱۳۹۶  داراییهای ما کاهش یافت.

۲- به سپرده‌های ارزی شما چه نرخی از سود تعلق می گیرد؟

پاسخ: به سپرده‌های ارزی در سال ۱۳۹۵ حدود ۵/۶ درصد سود تعلق گرفت، اما در سال ۱۳۹۶ بین نیم تا یک درصد کاهش یافت. سپرده‌های ارزی ما نزد بانک پاسارگاد قرار دارد و نرخ ترجیحی برای ما قائل شده‌اند. دلارها و یوروهای بیمه پاسارگاد تماما از حق بیمه‌های صادرشده دریافت شده و به جای فروش آنها در بازار آزاد سپرده کردیم، زیرا مطابق قانون ارز در اختیار بیمه‌ها باید به نرخ رسمی تسعیر شود و در مقابل تعهدات ارزی ایجاد شده برای بیمه‌ها با ارز رسمی توسط بانک مرکزی در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

حتما بخوانید :  نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری چقدر است؟

۳- چرا باوجود رشد ۴۳ درصدی حق بیمه، ذخایر ۵۶ درصد رشد داشته است؟

پاسخ: در بیمه‌های عمر و زندگی ذخیره ارتباطی با بیمه‌نامه های وصولی ندارد. یعنیذخایر شامل دو بخش است یکی ذخیره‌های ابتدای سال بیمه‌های قبلی و دیگری ذخایر بیمه‌های جدید که سبب رشد بیشتر ذخایر نسبت به حق بیمه های مربوطه می‌گردد.

۴- ضریب خسارت ۸۲ درصدی بیمه پاسارگاد در مقایسه با ضریب ۸۳ درصدی صنعت بیمه چندان مناسب نیست، چرا؟

پاسخ: محاسبات مربوط به ضریب خسارت تحت تاثیر سه عامل است:  نخست حق بیمه صادره، دوم خسارت پرداخت شده و نهایتا ذخیره حق بیمه‌ای که بابت خسارات پرداخت نشده احتمالی باید کنار گذاشته شود. ما در بیمه پاسارگاد ۳۰ درصد ذخیره خسارت پرداخت نشده گرفته‌ایم که معمول بازار است (ولی در بیمه پاسارگاد حتما کمتر است) اما هنوز آمار دقیق منتشر نشده است. اگر ذخیره خسارت پرداخت نشده را کمتر می‌گرفتیم قاعدتا ضریب خسارت پایین‌تر می‌آمد.

«بپاس» به روایت اعداد

سود محقق شده (EPS) به ازای هر سهم ۳۳ تومان

سود تقسیم شده (DPS) به ازای هر سهم ۱۳ تومان

سود انباشته در پایان سال مالی به ازای هر سهم ۹/۳۷ تومان که ۱۳ تومان تقسیم شد.

حاشیه‌های مجمع

– رییس جلسه به شوخی گفت: «دو سری از هموطنان ما وقتی به دنیا می‌آیند دکترای اقتصاد دارند یکی آذری‌ها و دیگری یزدی‌ها که مدیرعامل جز دسته اول است!»

– آقایان قاسمی و امین تفرشی در حاشیه جلسه به پرسش سهامداران درباره وضعیت بانک پاسارگاد، سرمایه گذاری پارس آریان و میدکو پاسخ دادند.

منبع: دنیای بورس

خبر انتخاب شده برای شما

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "وبانک"
مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی امروز در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد که در این مجمع به ازای هر سهم ۶۸۵ ریال تقسیم شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.