2067, 2068, 
گزارش مجمع عمومی عادی سالانه سارابReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 21Rating: 4.0گزارش مجمع عمومی عادی سالانه ساراب گزارش مجمع عمومی عادی سالانه ساراب
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گزارش مجمع عمومی عادی سالانه ساراب

سیمان داراب در مجمع سالانه از ۴ برنامه‌ آتی برای اجرای پروژه‌هایی با سرمایه‌گذاری ۲۳٫۵ میلیارد تومان خبر داد. از دید مدیرعامل «ساراب» اما با توجه به نوسان ارزی افق روشنی در سال ۹۷ وجود ندارد.

تاریخ مجمع: یکشنبه ۱۷ تیرماه سال ۹۷

درصد حضار: ۸۱ درصد

اعضای هیات رییسه:

آقای دولت‌آبادی (رئیس مجمع– نماینده سهام عدالت)

آقای فراهانی (ناظر اول- نماینده سرمایه‌گذاری سپه)

آقای اسماعلی (ناظر دوم- نماینده سیدکو)

آقای متقاعدی (دبیر- مدیرعامل)

آقای سیدصالحی (مدیر مالی)

– تقسیم سود: ۱۰ تومان از ۱۵٫۶ تومان سود سال

به گزارش رادیوسهام ، سیمان داراب در سال ۱۳۶۶ تاسیس و در سال ۱۳۸۲ به بهره برداری رسید و یکسال بعد در سال ۱۳۸۳ وارد بورس اوراق بهادار شد. ۵۰ درصد این شرکت در مالکیت سهام عدالت و حدود ۲۰ درصد در اختیار سرمایه‌گذاری سپه و بقیه به سایر سهامداران اختصاص دارد.

گزارش هیات مدیره

۱- سیمان داراب در سال ۱۳۹۶ بیش از ۵۴ میلیون تن سیمان فروخت که ۶ میلیون تن از آن صادراتی و ۴۸ میلیون تن داخلی بود و نسبت به سال قبل تفاوت محسوسی نداشت.

۲- در استان فارس ۹ کارخانه سیمان وجود دارد که از استان‌های مجاور مانند اصفهان هم فروش انجام می‌شود. با راه اندازی سیمان سپهر در استان فارس و ورود بخش قابل توجهی از محصولات سیمان مارگون به استان، رقابت سخت‌تر هم شد. در حال حاضر قیمت فروش سیمان هنوز به سطح سال ۱۳۹۳ نرسیده و بسیاری از تولیدکنندگان هنوز هم سیمان را با تخفیف عرضه می‌کنند.

۳- ظرفیت سالانه ساراب حدود یک میلیون تن تولید کلینکر است. از طرف انجمن صنفی سیمان ۷۶۰ هزار تن سهمیه برای سیمان داراب در نظر گرفته شده بود که توانستیم بیش از ۷۹۰ هزار تن سیمان در بازار داخلی و ۷۰ هزار تن سیمان در بازارهای صادراتی به فروش برسانیم. صادرات سیمان سال ۱۳۹۵ حدود ۴۰ هزار تن بود که سال ۱۳۹۶ دو برابر شد. در سال ۱۳۹۶ بالغ بر ۱۷۵ هزار تن کلینکر هم توسط ساراب صادر شد. مجموع تناژ فروش حدود ۱۷ درصد نسبت به سال قبل رشد نشان می‌دهد.

۴- مدیرعامل به نقش «انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان» در ساماندهی نسبی بازار اشاره کرد و گفت مانع اصلی در افزایش نرخ سیمان مدیران شرکت‌های تولیدکننده اند که بعضا به خاطر  شرایطی که دارند (مانند لزوم بازپرداخت تسهیلات) نمی‌‌توانند در این زمینه به اقدام مناسب دست بزنند.

۵- مدیرعامل گفت در سال ۱۳۹۶ صادرات از استان فارس با همگرایی و تفاهم بین ۵ کارخانه سیمان استان فارس و به صورت حمل یکپارچه به بندرعباس انجام شد که ضمن تامین منافع این شرکت‌ها، از قیمت شکنی صادراتی هم تا حدودی جلوگیری شد.

حتما بخوانید :  سود هر سهم "فسا" افزایشی بود

۶- شرکت در سال ۱۳۹۶ حدود ۹۲ میلیارد تومان فروش داشت که در سال قبل حدود ۸۰ میلیارد تومان بود و ۱۵ درصد رشد نشان می‌دهد. سود خالص در سال ۱۳۹۶ به رقم ۱۴ میلیارد تومان رسید که نسبت به سال ۱۳۹۵ با رقم ۹٫۹ میلیارد تومان حدود ۴۱ درصد رشد نشان می‌دهد. تسهیلات بانکی شرکت (۴۱) درصد کاهش یافت و از ۱۰ میلیارد تومان به ۶ میلیارد تومان رسید.

۷- در سال مورد گزارش موارد و مسائل مالیاتی شرکت تا پایان سال ۱۳۵۹ حل و فصل گردید. پرسنل شرکت در پایان سال ۳۰۸ نفر بود که ۲۰ نفر کاهش نسبت به پایان سال ۱۳۹۵ نشان می دهد.

۸- مدیرعامل ضمن اشاره به برخی از متغیرهای عددی مربوط به کیفیت کلینکر سیمان داراب گفت مشتریان در حال حاضر از بین فروشندگان سیمان انتخاب می‌کنند، بنابراین کیفیت محصول و پشتیبانی مناسب از محصول مورد توجه ما است. نصب و راه‌اندازی اشعه ایکس (X-Ray) در سال ۱۳۹۶ انجام شد که به تولید یکنواخت و باکیفیت محصولات کمک می کند.

۹- شرکت توانست در پنج سال اخیر توانست مصرف مازوت را به صفر برساند درحالیکه در سال ۱۳۹۴ حدود ۲۵ درصد سوخت مصرفی مازوت بود. این موضوع سبب حداقل ۱٫۲ میلیارد تومان صرفه جویی در سال ۱۳۹۶ شد. روند توقف کوره‌ها هم از ۲۷۸ ساعت در سال ۱۳۹۴ به ۳۹ ساعت در سال ۱۳۹۶ رسید.

کاهش مصرف روغن و مدیریت ضایعات و فروش آنها به شکل مناسب یا استفاده از انها در بخش‌هایی از کارخانه هم هزینه ها را کم کرد. حذف پیمانکار تعمیر و نگهداری پست برق و نیز آموزشی کارکنان برای تعمیرات تجهیزات از فعالیتهای دیگر جهت کاهش هزینه ها بود.

۱۰- برنامه‌های آتی شرکت اجرای پروژه‌هایی با سرمایه گذاری ۲۳٫۵ میلیارد تومان به شرح زیر است:

– خرید ۱۵ دستگاه کشنده اسکانیا که با مساعدت وزارت راه و پرداخت ۹ درصد از وجه آن بصورت وام با سود ۹ درصدی در حال انجام است. کل مبلغ خرید هم ۹ میلیارد تومان است.

– طرح توسعه بارگیرخانه پاکتی با هزینه ۴٫۵ میلیارد تومان که طی ۱۸ ماه انجام خواهد شد.

– دو طرح بهسازی در خط تولید و معدن خاک رس با هزینه سرمایه‌گذاری ۷ میلیارد تومان و با زمان اجرای حدود ۲ سال در نظر است.

– خریدهای سرمایه‌ای هم ۳ میلیارد تومان از پروژه‌های آتی شرکت را تشکیل می‌دهد.

۱۱- از دید مدیرعامل برای سال ۱۳۹۷ باوجود افزایش نرخ ارز وضعیت روشنی نداریم و صنعت سیمان دچار سردرگمی است. سیمان داراب در ۳ ماه ابتدای سال وضعیت مناسبی داشته اما محدودیت‌های ایجادشده درباره ارز روند را کند کرده است.

۱۲- مدیرعامل گفت قصد افزایش سرمایه از محل سود انباشته را در سال گذشته داشتیم که بخاطر جلوگیری از افت قیمت سهم این کار را به امسال موکول کردیم.

گزارش حسابرس: مقبول (بدون بند شرط)

بند ۵ (تاکید بر مطلب خاص) مبلغ دفتری سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت در پایان سال مالی مورد گزارش مبلغ ۳٫۹ میلیارد تومان بیشتر از ارزش بازار آنها می‌باشد. به اعتقاد مدیریت با توجه به ارزش جایگزینی و اقتصادی‌ سرمایه‌گذاری‌های مزبور ذخیره کاهش ارزش نیاز نمی‌باشد.

حتما بخوانید :  ۶۰ ریال سود هر سهم شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی

مدیرعامل گفت به خاطر اجتناب از مشکلات مالیاتی ذخیره‌ای در نظر نگرفتیم و معتقدیم در سال ۱۳۹۷ رشد کرده و به قیمت‌های دفتری خواهند رسید.

 بند ۶ (تاکید بر مطلب خاص) مالیات عملکرد سال ۱۳۹۵ یک میلیارد تومان بیشتر از مبلغ پرداختی شرکت مطالبه شده است.

مدیرعامل گفت ما باید معافیت ۲۰ ساله را بگیریم و ۹۰ درصد راه را رفته‌ایم و حتی شاید بتوانیم مالیات سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ را هم برگردانیم. در مورد سال ۱۳۹۵ هم پرونده در حال بررسی است.

بند ۳-۹ (بند بازرسی) تکلیف مجمع سال گذشته درخصوص خاتمه پروژه بهار نارنج مربوط به شرکت فرعی «عمران و توسعه داراب» به نتیجه نهایی نرسیده است.

مدیرعامل گفت ۲۰ واحد از این پروژه باقی مانده است که قصد فروش آن را داریم. قیمت مسکن در منطقه داراب رشد چندانی نداشته است (کمتر از ۲۰ درصد رشد کرده).

پرسش و پاسخ

۱- (پرسش نماینده سیدکو) چرا کلینکر را با ۸ درصد زیان ناویژه فروخته اید؟

پاسخ: مدیرعامل گفت تصمیم مدیریتی بوده تا بتوانیم تولید را ادامه دهیم و بهای تمام شده کل سال مالی را پایین بیاوریم. از طرف دیگر تولید کلینکر و عدم فروش آن سبب از بین رفتن کیفیت آن می‌شد. امسال هم احتمالا مجبور به این کار هستیم اما با تغییرات نرخ ارز، فروش امسال با سود خواهد بود.

۲- با توجه به راه‌اندازی سیمان منددشتی که زیرمجموعه سیمان دشتستان است، آیا صادرات آن به صرفه خواهد بود؟

پاسخ: با توجه به تعطیلی ۲۰۰ میلیون تن از ظرفیت تولید سیمان در چین، فرصت مناسبی برای کشور ما ایجاد شده است. تلاش داریم پس از رفع مشکلات ارزی و شروع به تولید سیمان منددشتی بصورت گسترده تری اقدام به بازاریابی برای صادرات کنیم. مدیرعامل گفت تنها دو شرکت در صنعت سیمان توانستند در ازای صادرات یورو بگیرند که یکی از آنها سیمان داراب بود. آفریقا (کنیا) بنگلادش و حتی امارات صادرات کرده‌ایم. در حال حاضر مشکل این است که اصلا نمی‌توان ارز وارد کشور کرد (سیمان داراب بیش از ۱۶ درصد سیمان دشتستان را دارد که سیمان دشتستان کارخانه سیمان منددشتی را در حال اجرا دارد).

 ۳- قیمت‌های جهانی در آفریقا و جنوب شرق آسیا به گونه‌ای است که باید به قیمت‌های فوب ۵۰ دلاری  فکر کنیم، آیا این طور نیست؟

پاسخ: متاسفانه قیمت‌های صادراتی تابعی از قیمت‌های داخلی است. مثلا در بازار عراق سیمان را در سال ۱۳۹۳ صد دلار (دلار هزار تومانی) می‌فروختیم. عامل دوم تلاش شرکت‌های سیمان مرزی برای رقابت منفی در جهت جلوگیری از ورود شرکت‌های داخلی به بازار صادراتی آنهاست. در حال حاضر ۱۵ میلیون تن کلینکر روی زمین داریم قیمت کلینکر صادراتی ما در حال حاضر تفاوت چندانی با نرخ جهانی ندارد اما سیمان  تفاوت نرخ زیادی دارد. به نظر مدیرعامل تا زمانی که قیمت پایین سیمان در کشور و نیز مشکلات پولی ارزی حل نشود قیمت صادراتی سیمان بسامان نخواهد شد. وی اضافه کرد سه شرکت سیمان داراب، هرمزگان و ممتازان کرمان تلاش دارند صادرات سیمان از طریق بندرعباس را ساماندهی کنند که البته تلاش زیادی جهت به نتیجه رسیدن آن لازم است. در انجمن صنفی پیشنهاد داده‌ایم که در عسلویه ۵ شرکت با یک بازرگان وارد مذاکره شوند و سیمان را به صورت یکپارچه از طریق وی با نرخی ریالی متناسب با نرخ دلار صادر کنند.

حتما بخوانید :  برگزاری مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام "خگستر"

۴- مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان حق مشاوره برای چه منظور پرداخت شده است؟

پاسخ: اشکالی در غبار حاصل از کارخانه وجود دارد که شرکت خارجی FLSmith چند سال پیش ۳۰ میلیارد تومان برای رفع آن خواسته بود. اما اینک با درخدمت گرفتن پاره وقت یک نیروی متخصص، در حال رفع این مشکل هستیم. همچنین بخشی از این مبلغ مربوط به مشاوره برای رفع مسائل مالیاتی ‌است.

«ساراب» به روایت اعداد

سود محقق شده (EPS) به ازای هر سهم ۱۵٫۶ تومان سال گذشته ۱۱٫۱ تومان

سود تقسیم شده (DPS) به ازای هر سهم ۶ تومان سال گذشته ۶ تومان

هزینه‌های مالی به ازای هر سهم (۱٫۷) تومان سال گذشته (۲٫۴) تومان

سود انباشته در پایان سال مالی به ازای هر سهم ۴۸٫۸ تومان که ۱۰ تومان از آن تقسیم شد.

حاشیه‌های مجمع

– رییس جلسه که نماینده سهام عدالت بود عملکرد سیمان داراب در پرداخت به موقع سود سهام عدالت را در بین ۵۰ شرکت بورسی که سهام عدالت سهامدار آنهاست، بی نظیر دانست و چندین بار از این بابت تشکر کرد. وی موافقت خود با تقسیم سود مورد نظر هیئت مدیره (حدود ۶ تومان) را اعلام کرد ولی با توجه به درخواست سهامداران نهایتا ۱۰ تومان تقسیم شد.

– وقتی نماینده سرمایه‌گذاری سپه با رئیس مجمع در گوشی صحبت کرد سهامدار پرحاشیه بورس فکر کرد درباره اخذ ذخیره مالیات صحبت می‌کند و با عصبانیت از فروش سهام سیمان داراب توسط سرمایه‌گذاری سپه انتقاد و تنش‌هایی را ایجاد کرد.

–  در پایان مجمع برخی از سهامداران به شدت به افزایش پاداش هیات مدیره معترض شدند و علت مخالفت خود را تقسیم سود نامناسب دانستند.

خبر انتخاب شده برای شما

سال ۹۷ با پایانی خوش برای بانک تجارت همراه بود و سرمایه این بانک در آخرین مجمع عمومی فوق العاده با رای اکثریت سهامداران حقیقی و حقوقی با ۳۹۰ درصد افزایش از مبلغ از ۴۵ هزار و هفتصد میلیارد ریال به ۲۲۳ هزار و نهصد و بیست و شش میلیارد ریال رسید.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.