تاریخ: ۱۹:۰۴ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۶

2067, 
وضعیت شرکت ملی صنایع مس ایران با اجرایی شدن تحریم هاReviewed by سایت رادیوسهام on Aug 7Rating: 4.0وضعیت شرکت ملی صنایع مس ایران با اجرایی شدن تحریم ها وضعیت شرکت ملی صنایع مس ایران با اجرایی شدن تحریم ها
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

وضعیت شرکت ملی صنایع مس ایران با اجرایی شدن تحریم ها

محسن بازارنوی معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران در خصوص وضعیت شرکت با اجرایی شدن تحریم ها گفت: در واقع هنوز ابعاد این تحریم ها و چگونگی اجرای آن ها دقیقا مشخص نیست و هنوز معلوم نیست که آیا ما جهت صاردات محصولات یا در زمینه نقل و انتقال وجوه صادراتی در آینده به مشکلی بر خواهیم خورد یا خیر؟ اما تا همین امروز صبح هیچ مشکلی در این خصوص وجود نداشته و در حالی که روز دوشنبه نخستین روز از آغاز تحریم های اعلامی آمریکا بود ما امروز نیز به راحتی جابجایی وجه داشتیم.

به گزارش رادیوسهام ، شرکت ملی صنایع مس ایران در دوره ۴ ماهه ابتدایی سال جاری ۷۳۴ هزار و ۶۸ تن محصول تولید کرده و بالغ بر ۳۵ هزار و ۶۸ میلیارد ریال درآمد شناسایی کرده است. گزارش های ماهانه شرکت نشان می دهد میانگین نرخ فروش عمده ترین محصول شرکت یعنی کاتد که ۶۷ درصد از فروش را در بر گرفته در تیر ماه نسبت به میانگین قیمت ۳ ماهه ابتدایی امسال حدود ۵ درصد افزایش را تجربه کرده است.

حتما بخوانید :  روند آینده بورس چه می‌شود؟

فملی در حالی هر تن کاتد را در تیر ماه با متوسط قیمت ۳۱۷ میلیون و ۹۳۶ هزار و ۱۹۱ ریال فروخته که میانگین نرخ فروش ۱۲ ماهه این محصول در سال ۹۶ برابر با ۲۷۶ میلیون و ۱۸۶ هزار و ۷۶۲ ریال بوده که در قیاس ۱۵ درصد افزایش یافته است.

با وجود این که با توجه به رشد نرخ دلار و افزایش قیمت فروش محصولات انتظار می رود که روند افزایشی سودآوری این شرکت ادامه یابد اما با توجه به سهم صادراتی این شرکت باید دید آغاز تحریم های جدید آمریکا علیه ایران آیا مشکلاتی در زمینه فروش صارداتی یا نقل و انتقال حاصل از آن ایجاد می کند یا خیر؟

*جابجایی وجه در نخستین روز از اعمال تحریم ها*

محسن بازارنوی معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران در خصوص وضعیت شرکت با اجرایی شدن تحریم ها گفت: در واقع هنوز ابعاد این تحریم ها و چگونگی اجرای آن ها دقیقا مشخص نیست و هنوز معلوم نیست که آیا ما جهت صاردات محصولات یا در زمینه نقل و انتقال وجوه صادراتی در آینده به مشکلی بر خواهیم خورد یا خیر؟ اما تا همین امروز صبح هیچ مشکلی در این خصوص وجود نداشته و در حالی که روز دوشنبه نخستین روز از آغاز تحریم های اعلامی آمریکا بود ما امروز نیز به راحتی جابجایی وجه داشتیم.

حتما بخوانید :  برنامه «وهور» برای ورود نیروگاه‌ها به بورس

او با بیان این که عمده صادرات محصولات شرکت به چین صورت می گیرد، افزود: اما درباره شرایط پس از تحریم ها eihbank یا بانک تجارتی ایران و اروپا به ما اعلام کرده که هر شرکتی که بتواند از شما وجهی را قبول کند ما نیز در این زمینه مشکلی نداریم و این جابجایی وجه انجام خواهد شد.

از این مقام مسئول در شرکت ملی صنایع مس پرسیدیم که چنانچه تحریم ها موانعی بر سر راه صاردات یا نقل و انتقالات وجوه صادراتی آن به وجود آورد آیا شرکت راه حلی برای برون رفت از این شرایط در نظر دارد؟ وی تصریح کرد: در واقع هم اکنون نمی توان پاسخ دقیق و شفافی به این پرسش داد اما اگر شرایط به نحوی پیش برود که اثرات منفی تحریم ها گریبانگیر شرکت ملی صنایع مس نیز شود قطعا ما در این زمینه بدون برنامه نیستیم و تمهیداتی را در نظر داریم.

*تشدید تقاضاهای داخلی کاذب است*

وی درباره علل رشد شدید تقاضا در بازار داخلی محصولات شرکت ملی صنایع مس تاکید کرد: قطعا و بدون تردید این افزایش شدید تقاضا در بازار داخلی کاذب بوده و ناشی از تفاوت قیمت محصولات شرکت در بورس کالا نسبت به بازار آزاد است. عده ای از این فرصت استفاده کرده و با خرید محصولات شرکت در بورس کالا از طریق فروش در بازار آزاد داخلی با نرخ های بسیار بالاتر یا صادر کردن به کشورهایی مانند عراق و افغانستان کسب سود می کنند. بنابراین همانطور که گفتیم این تقاضاها کاذب است و دلیل دیگری ندارد.

حتما بخوانید :  چرایی رشد هیجانی بورس | ورود پول‌های تازه به بازار سهام

منبع: بورس۲۴

خبر انتخاب شده برای شما

مینا یوسفی کارشناس بازارسرمایه با اعلام دلایل رونق بازار سهام و متغیرهای موثر داخلی و خارجی ، وضعیت چند صنعت بزرگ را بررسی و تحلیلی تکنیکال از شاخص ارائه کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.