تاریخ: ۱۱:۳۵ :: ۱۳۹۷/۰۵/۲۷

2067, 
تکلیف فایرا به فروش با دلار دولتیReviewed by سایت رادیوسهام on Aug 18Rating: 4.0 تکلیف فایرا به فروش با دلار دولتی تکلیف فایرا به فروش با دلار دولتی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

 تکلیف فایرا به فروش با دلار دولتی

استاندار استان مرکزی با اشاره به اجبار ایرالکو برای عرضه محصول‌ها با دلار دولتی در بورس و ادامه چالش تامین نیازها با دلار آزاد گفت: این استان تنها یک هفته برای قیمت‌گذاری شمش آلومینیوم صبر می‌کند.

به گزارش رادیوسهام ، درحالی آلومینیوم‌ ایران‌ در روزهای گذشته یکی از سهام دارای صف خرید بورسی بوده که علی آقازاده در جلسه شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی در خصوص وضعیت صنایع پایین دستی آلومینیوم اعلام کرد: در شرایط کنونی، ایرالکو مجبور است محصول‌ها را با دلار ۴٢٠٠ تومان به بورس عرضه کند که این امر چیزی جز زیان برای این شرکت به دنبال ندارد و پول بادآورده‌ای به جیب دلالان وارد می‌شود.

وی ادامه داد: مجموعه استان تنها یک هفته صبر می‌کند قیمت منطقی برای شمش آلومینیوم تعیین شود، در غیر این صورت استانداری با استفاده از اهرم‌ها نیاز واحدهای تولیدی استان را به واسطه ذخایر آلومینیوم ایرالکو تامین خواهد کرد و بیش از این در قبال بلاتکلیفی واحدهای صنعتی صبر نخواهیم کرد.

آقازاده خواستار حضور هیاتی از استان و تشکیل جلسه با جعفر سرقینی؛ معاون وزیر صنعت در روز یکشنبه هفته آینده شد تا تعیین تکلیف قیمت گذاری شمش آلومینیوم انجام شود.

حتما بخوانید :  رکوردشکنی به مدد افزایش قیمت کالا و ارز

سعید فرخی؛ معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار استان مرکزی هم در این باره گفت: در مکاتبات و پیگیری‌های صورت گرفته جهت تعیین قیمت شمش آلومینیوم، معاون وزیر صنعت اعلام کرد: مرحله اول قیمت گذاری شمش انجام شده و با توجه به شرایط هفته آینده تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد که این امر به جلوگیری از رانت و عرضه شمش به تولیدکننده واقعی ختم خواهد شد.

همچنین علی اکبر کریمی؛ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خواستار صدور مجوز ویژه‌ای جهت تامین نیاز آلومینیوم صنایع استان مرکزی شد و با اشاره به چالش های ایجاد شده در صنعت آلومینیوم گفت: ظرفیت مصرف آلومینیوم ۵٠٠ هزار تن است که دوسوم این نیاز توسط دو شرکت ایرالکو و شرکت المهدی تامین می شود و باقی نیاز از طریق واردات تامین می‌شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه مسئله ارز، رانت در زمینه عرضه آلومینیوم و اجحاف در حق تولیدکنندگان را ایجاد کرده که ایرالکو موظف است محصولات را در قالب دلار ۴٢٠٠ تومانی به بورس عرضه کند، اما در این شرایط باید نیاز را از طریق ارز آزاد تامین کند که ایرالکو را با چالش مواجه کرده است.

دلیل ندارد که ایرالکو با تامین نیاز از طریق ارز آزاد و عرضه به بورس با ارز دولتی متضرر شود،در حال حاضر هزینه تولید شمش آلومینیوم توسط ایرالکو بیش از ١۵ هزار تومان است و از طرفی شرکت المهدی نیز تاکنون یک کیلوگرم آلومینیوم وارد بورس نکرده است. در این شرایط تنها ایرالکو متضرر شده و حتی قیمت شمش آلومینیوم در بازار به ٣٠ هزار تومان رسیده است.

حتما بخوانید :  تشریح برنامه های بورس ۹۸ از زبان رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه امروز تامین یک تریلر شمش آلومینیوم حدود ۵٠٠ میلیون تومان هزینه در پی دارد، گفت: تولیدکنندگان امکان تامین این میزان هزینه را ندارند از طرفی از طریق بورس امکان تامین نیاز آنها وجود ندارند و واردات نیز میسر نیست. اگر امروز نیاز صنایع مرتبط با آلومینیوم تامین نشود تعطیل و تعداد زیادی کارگر بیکار می شوند و باید چاره اندیشی کرد.

به گفته کریمی در شرایط کنونی باید از واحدهای تولیدی استان حمایت شود و لازم است مجوز ویژه ای صادر شود تا ایرالکو خارج از بورس با قیمت مشخص و قابل قبول طرفین نیاز واحدهای تولیدی استان را تامین کند و باید برای عبور از این خطر تهمیدات لازم در نظر گرفته شود.

در برنامه ۵ ساله ششم توسعه مقرر شد که ٣٠ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداختی واحدهای صنعتی به تامین زیرساخت های شهرک های صنعتی اختصاص یابد، اما به دلیل عدم هماهنگی وزارتخانه های اقتصاد، صنعت و کشور هنوز ابهاماتی در این راستا وجود دارد که اگر این ابهامات رفع شود منابع مالی پایدار برای شهرک ها به دنبال دارد .

در این جلسه مهدی مقدسی دیگر نماینده اراک در مجلس هم خواستار توقف کامل صادرات شمش آلومینیوم با هدف رفع نیاز داخل و استان، تسریع در قیمت گذاری مناسب و منطقی شمش آلومینیوم و تسهیل گری در جهت ایجاد زمینه توزیع و عرضه گسترده آلومینیوم شد.

حتما بخوانید :  بورس در اردیبهشت به کدام سو می‌رود ؟

منبع: ایسنا

خبر انتخاب شده برای شما

بازار سهام تا کجا به رشد خود ادامه می دهد؟
در پی افزایش قیمت دارایی‌های مختلف، بازار سرمایه از سایر بخش‌های اقتصادی عقب‌ مانده و از نظر اقتصادی ارزش دارایی‌های این بخش به روز نشده است، در نتیجه این بازار پتانسیل مناسبی برای رشد دارد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.