رییس هیات مدیره آرمان آتی تشریح کرد،
تاریخ: ۱۰:۲۸ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۴

2067, 
مکانیسم های تداوم صعود بازار سرمایه در بلندمدتReviewed by سایت رادیوسهام on Sep 15Rating: 4.0مکانیسم های تداوم صعود بازار سرمایه در بلندمدتمکانیسم های تداوم صعود بازار سرمایه در بلندمدت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

فروش یک میلیارد سهم نمی تواند با فروش هزار سهم در پرتفوی دارایی ، یک استراتژی مشترک داشته باشد.

استفاده از هر راهکاری که منجر به کاهش هیجانات و رفتارهای غیر کارشناسی در بازار سرمایه شود، به رشد بلندمدت بازار کمک می کند. یکی از این ابزارها، مهار فشار تقاضا روی سهام بنگاه ها است که به ایجاد رشد پایدار بلندمدت برای آن شرکت منجر می شود و شرکت ها با نوسانات کوتاه مدت کمتری مواجه شوند.

رییس هیات مدیره شرکت آرمان آتی، با بیان مطلب بالا ، گفت: متاسفانه این روزها شاهد هستیم که در بسیاری از مقاطع، استراتژی مدیران سرمایه گذاری بنگاه ها، شبیه استراتژی سهام داران حقیقی شده و این موضوع، بازار سرمایه را دچار هیجانات یک طرفه می کند.

علی اسلامی بیدگلی با اشاره به اینکه ممکن است برخی سهام با نگاه سرمایه گذار خرد و بررسی فرصت های سرمایه گذاری جایگزین، ارزش نگه داری داشته باشد، ابراز داشت: اما اتخاذ تصمیم به منظور نگه داری همان سهام، برای سهام داران حقوقی با توجه به تعداد سهام پرتفوی شان، استراتژی درستی نباشد. تجربه نشان داده برخی مدیران پرتفوی ها همان رفتاری را دارند که شخص حقیقی برای دارایی های خود اتخاذ می کنند.

حتما بخوانید :  سود هر سهم "وسینا" ۱۰۲ درصد افزایش داشت

وی با توصیه به سهام داران عمده در خصوص تهیه گزارش های کارشناسانه، خاطرنشان کرد: سهام داران عمده باید گزارشی کارشناسانه تهیه کنند تا میزان سهام قابل واگذاری در صورت عبور از قیمت های خاص مشخص باشد. این در حالی است که بسیاری از شرکت ها طی سال های گذشته از وجود سهام در پرتفوی خودشان به عنوان دارایی های تحمیلی از دولت و بانک مرکزی یا تصمیمات غلط مدیران گذشته ناراضی بودند و این روزها زمان مناسبی برای واگذاری آن ها به شمار می رود.

رییس هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی با اشاره به اینکه این روزها با الزام به فروش سرمایه گذاری های بانک ها مواجه هستیم، افزود: متاسفانه کمترین حجم عرضه سهام توسط بانک ها صورت می گیرد. از سوی دیگر، با عرضه اندک سهام توسط صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی مواجه هستیم. در دوره های گذشته بارمالی این شرکت ها به دلیل پایین بودن قیمت سهام، بر دوش دولت بوده است، اما این روزها با وجود رشد ۲۰۰ درصدی قیمت سهام، شاهد پاسخگویی سهام دار عمده به عطش خرید سهام داران حقیقی نیستیم.

علی اسلامی بیدگلی ادامه داد: باید توجه داشت فروش یک میلیارد سهم نمی تواند با قیمت فروش هزار سهم در پرتفوی دارای یک استراتژی باشد.

حتما بخوانید :  "فخاس" می‌تواند برای هر سهم سود 56 تومانی شناسایی نماید؟

وی با تاکید بر اینکه همزمان با رشد بازار باید کمک کنیم ارزش پایه بازار هم افزایش یابد، گفت: یکی از روش های آن عرضه سهام شرکت های جدید یا تسریع در صدور مجوزهای افزایش سرمایه دارای طرح های توسعه ای منطقی است. راهکار دیگر، افزایش سهام شناور آزاد است که باعث کنترل فشار نقدینگی می شود و از رشد بی رویه بازار جلوگیری می کند. اما متاسفانه در این مدت شرکت بزرگی غیر از پتروشیمی پارس وارد بازار سرمایه نشده است. در عین حال، برای افزایش سرمایه بالایی نیز مجوز صادر نشده و سهام داران بزرگ هم نسبت به عرضه سهام اقدام نکرده اند .

اسلامی بیدگلی با اشاره به اینکه نهاد ناظر چند ابزار سریع برای پاسخگویی به عطش بازار دارد؛ تصریح کرد: بسیاری از شرکت ها در زمان پذیرش، متعهد به عرضه سهام تا ۲۰ درصد می شوند. اما هستند شرکت هایی که بیش از ۱۰ سال از پذیرششان گذشته، اما تعهد اولیه خود را انجام نداده اند.

رییس هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی، با بیان اینکه منظور از عرضه سهام ، فروش به ثمن بخس نیست، گفت: منظور مدیریت سهام شرکت به منظور ایجاد رشد پایدار با نرخ منطقی در بازار است. بدیهی است که نمی توان انتظار داشت سهام یک شرکت به مدت طولانی روزانه ۵ درصد رشد قیمتی را تجربه کند و عملکرد صحیح سهام داران عمده از زیان های آتی پیشگیری می کند.

حتما بخوانید :  بازدهی ۸۶ درصدی بورس از ابتدای امسال تاکنون

منبع: سنا

خبر انتخاب شده برای شما

مینا یوسفی کارشناس بازارسرمایه با اعلام دلایل رونق بازار سهام و متغیرهای موثر داخلی و خارجی ، وضعیت چند صنعت بزرگ را بررسی و تحلیلی تکنیکال از شاخص ارائه کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.