یک کارشناس بازار سرمایه
تاریخ: ۱۲:۵۲ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۴

2067, 
تداوم جریان ورود پول در بورسReviewed by سایت رادیوسهام on Oct 6Rating: 4.0تداوم جریان ورود پول در بورستداوم جریان ورود پول در بورس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

یک کارشناس بازار سرمایه با پیش بینی تداوم ورود جریان پول جدید به بازار سهام گفت: روند افزایشی نماگرهای بورسی با توجه به تأثیر با اهمیت تعدیل نرخ ارز بر سودآوری شرکت‌ها فعلاً ادامه خواهد یافت.

تداوم جریان ورود پول در بورس

مهدی رزاقی با بررسی آخرین دورنمای بازار سهام کشور گفت:روند رشد بازار سهام با توجه به تأثیر گذاری با اهمیت تعدیل نرخ ارز بر سودآوری شرکت‌ها و اهرم مالی که برای ناشران بورسی با سرمایه ریالی پایین تر در بر دارد فعلاً ادامه خواهد یافت.

وی افزود: آنچه که برای شرکت‌های برخوردار از تحلیل بنیادی سودآوری از اهمیت برخوردار است اثر اهرمی افزایش نرخ ارز بر روی سود هر سهم پس از کسر مالیات بوده که اغلب در سهم‌های صادراتی محور هویدا می‌شود.

به باور وی این وضعیت در حالی است که برخی شرکت‌های بورسی همچون فولادی‌ها با وجود کاهش فروش سایر محصولات، اما حجم فروش انواع شمش که به نوعی خام فروشی است را به مقاصد صادراتی افزایش داده‌اند اما به دلیل وجود تحریم‌ها به قیمت‌هایی نازل فروخته می‌شود. این اتفاق اگر چه با توجه به اختلاف ریال نسبت به دلار به سودآوری بالای شرکت‌ها منجر می‌شود؛ اما درآمدهای اتفاقی از این دست دورنمای سودآوری چنین شرکت‌هایی که می‌بایست قیمت‌های کنونی سهام آن‌ها طی ۴ یا ۵ سال آینده نمایان می‌شد را دچار ابهام و مخاطره می‌کند.

حتما بخوانید :  عملکرد مالی 6 ماهه "وبصادر"

رزاقی با اشاره به رفتار هیجانی سهامداران و معامله گران تازه وارد به بازار سهام عنوان کرد: این دسته از افراد به دلیل ناآشنایی با فن معامله گری همواره با زیان و خسارت‌های سنگین روبرو می‌شوند. در عین حال رشد بادکنکی برخی سهم‌ها منجر به زیان دیدن غیر حرفه ای‌ها در مقطع کنونی خواهد شد.

وی با برشمردن صنایع ارزنده بورسی گفت: در شرایط کنونی صنایع پالایشی ،فلزات اساسی و گروه سرب و روی همچنان پیشرو خواهد بود اما گروه پتروشیمی‌ها به دلیل تغییر فرمول نرخ خوراک و همچنین نگرانی از بابت تعدیل نرخ بهره مالکانه سنگ آهنی‌ها باید با احتیاط نگریسته شوند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد:هم اکنون نسبت سود هر سهم پس از کسر مالیات به قیمت تمام شده شرکت‌ها افزایش بیشتری داشته که با توجه به سرمایه ریالی پایین تر اغلب شرکت‌های بورسی می‌تواند اهرم بالاتری را برای eps چنین شرکت‌هایی ایجاد نماید.

منبع: خبرگزاری فارس

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت اعتباری ملل در دوره شش ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ماه ۹۷، مبلغ ۴۰۳ ریال زیان به ازای هر
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.