جبهه بانک مرکزی مقابل نقدینگی

2224, 
عملیات جدید در اقتصاد ایران کلید می‌خوردReviewed by سایت رادیوسهام on Oct 7Rating: 4.0 عملیات جدید در اقتصاد ایران کلید می‌خورد عملیات جدید در اقتصاد ایران کلید می‌خورد
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی در راستای ایجاد جبهه جدید برای مقابله با نقدینگی برای نخستین بار به بانک مرکزی اجازه داد تا از عملیات بازار باز استفاده کند.

  عملیات جدید در اقتصاد ایران کلید می‌خورد به گزارش رادیوسهام در آخرین روز اولین دهه پاییز، شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی برای نخستین بار به بانک مرکزی اجازه داد تا از «عملیات بازار باز» استفاده کند. این سازوکار کنترل پولی در دهه‌های اخیر به‌عنوان موثرترین ابزار ثبات‌ساز در بازار پول مطرح شده است که علاوه ‌بر تسهیل به افسار کشیدن تورم می‌تواند زمینه حرکت اقتصاد از فاز رکودی به فاز رونق و زدودن بار تامین مالی دولت از دوش شبکه بانکی را فراهم کند.

در این مکانیزم بانک مرکزی با توجه به نقطه هدف‌گذاری‌شده برای متغیر تورمی، اقدام به خرید یا فروش اوراق قرضه دولتی در بازار باز می‌کند. خرید اوراق قرضه از سوی بانک مرکزی منجر به تزریق پول به شبکه بانکی و در نتیجه افزایش امید ریاضی رشد اقتصادی می‌شود.

این در حالی است که فروش اوراق قرضه یک سیاست انقباضی است که هدف کاهش نرخ تورم را دنبال می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که عموم کشورهای توسعه‌یافته با توجه به عمیق بودن بازارهای ثانویه از اوراق قرضه دولتی در مکانیزم بازار باز استفاده می‌کنند. در اقتصادهای کمتر‌‌ توسعه‌یافته، بانک مرکزی به‌طور مستقیم اقدام به انتشار اوراق بهادار می‌کند.

حتما بخوانید :  طرح سازمان مالیاتی برای فعالان بازار ارز و سکه

منبع: دنیای بورس

خبر انتخاب شده برای شما

وزیر پیشنهادی اقتصاد امروز با حضور در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه رئوس برنامه های خود، به تشریح ارقام فعلی شاخص های کلان اقتصادی کشور پرداخت.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.