تاریخ: ۱۵:۱۲ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۶

2067, 
سود جذاب تسعیر ارز «زاگرس» | برآورد سودآوری تابستان، 97 و 98Reviewed by سایت رادیوسهام on Oct 8Rating: 4.0 سود جذاب تسعیر ارز «زاگرس» | برآورد سودآوری تابستان، 97 و 98 سود جذاب تسعیر ارز «زاگرس» | برآورد سودآوری تابستان، 97 و 98
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

پتروشیمی زاگرس معاملات امروز را با صف خرید به پایان رساند. بررسی رویه درآمدی این شرکت در تابستان و همچنین انتظارات از سال ۹۷ نشان از پتانسیل قابل توجه سودآوری «زاگرس» با وجود محاسبه نرخ خوراک بر اساس دلار ثانویه دارد. انعکاس این موارد تا دو هفته آینده می‌تواند در نوسانات قیمتی این سهم نقش موثری داشته باشد.

 سود جذاب تسعیر ارز «زاگرس» | برآورد سودآوری تابستان، 97 و 98

پتروشیمی زاگرس در معاملات امروز حدود ۱۰ درصد نوسان قیمتی را تجربه کرده است. نوسان قابل توجه سهام پتروشیمی زاگرس از جدال انتظارات در این نماد رقم خورده است. از طرفی نگرانی از اثر تحریم‌ها بر فروش متانول زاگرس وجود دارد. از سوی دیگر این موضوع از نگاه بسیاری چندان نگران‌کننده نیست و به عقیده بسیاری با توجه به مالکیت کشتی حمل متانول و بالا بودن قیمت جهانی این محصول پتروشیمی، پتروشیمی زاگرس می‌تواند محصول خود را با تخفیف منطقی به راحتی به فروش برساند. این موضوع به خصوص با انتظار برای راه‌اندازی سوئیفت اروپایی کاهش نگرانی‌ها را به دنبال داشته است.

حتما بخوانید :  برنامه‌های آینده « خزامیا »

سود تابستان و اثر تسعیر ارز

برآورد سودآوری زاگرس در تابستان از سود حدود ۴۱۴ تومانی این پتروشیمی حکایت دارد. بر این اساس سود نیمه اول به حدود ۵۹۶ تومان خواهد رسید. با این حال نکته جالب توجه دارایی‌ ارزی در تاریخ تنظیم آخرین ترازنامه این شرکت (پایان بهار) است. در این خصوص زاگرس در پایان سال ۹۶ در مجموع حدود ۸۸۹ میلیارد تومان خالص دارایی‌های ارزی (عمدتا ناشی از مطالبات ارزی شرکت) داشته است. در پایان بهار میزان خاصل دارایی‌های ارزی به حدود ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده است. بر این اساس و با فرض دلار ۸ هزار تومان (سامانه نیما) در پایان تابستان این شرکت احتمال شناسایی سود حاصل از تسعیر دارایی‌های ارزی به میزان ۶۰۰ میلیارد تومان نیز وجود دارد. با این فرض سود هر سهم «زاگرس» در پایان نیمه نخست به حدود ۸۴۶ تومان خواهد رسید.

با این حال نکته‌ای که باید به آن توجه کرد نامشخص بودن وضعیت دارایی‌های ارزی شرکت‌های صادرکننده است. بر اساس مصوبه بانک مرکزی پس از راه‌اندازی بازار ثانویه شرکت‌های صادراتی باید ارز حاصل از صادرات در ۴ ماه نخست سال را بر اساس دلار ۴۲۰۰ تومان به بانک مرکزی عرضه کنند. بر این اساس احتمال عدم شناسایی سود تسعیر مزبور وجود دارد. بر این اساس ممکن است این دارایی طی دوره مالی (تابستان) در بازار نقد شده باشد، در نتیجه نباید انتظار شناسایی سود تسعیر را داشت.

حتما بخوانید :  آتی سبد سهام از یکشنبه در بورس

سود سال ۹۷

سود هر سهم پتروشیمی زاگرس در نیمه دوم سال با فرض دلار ۸۰۰۰ تومانی برای محاسبه نرخ ارز حاصل از فروش، نرخ خوراک و با فرض گاز ۱۴ سنتی و قیمت هر تن متانول ۳۹۰ دلار (با فرض تخفیف قابل توجه در بخش فروش) بیش از ۹۰۰ تومان خواهد بود. بر این اساس سود هر سهم این شرکت به بیش از ۱۵۰۰ تومان در سال جاری خواهد رسید.

سود سال ۹۸

با مفروضات بالا برای سال آینده سود هر سهم حدود ۱۷۰۰ تومانی را می‌توان متصور بود. بر این اساس به نظر می‌رسد سهام این شرکت با توجه به نسبت قیمت به درآمد انتظاری در مقایسه با بازارهای رقیب (نظیر ارز و سکه) توانایی جذب سرمایه‌های خرد را داشته باشد.

منبع: دنیای بورس

خبر انتخاب شده برای شما

یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.