2224, 
دومین پیروزی حقوقی ایران در برابر آمریکاReviewed by سایت رادیوسهام on Oct 11Rating: 4.0 دومین پیروزی حقوقی ایران در برابر آمریکا دومین پیروزی حقوقی ایران در برابر آمریکا
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

رئیس مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست‌جمهوری اعلام کرد: دادگاه استیناف رم درخواست حدود ۵ میلیارد دلاری عده‌ای از خواهان‌های آمریکایی را برای توقیف اموال بانک مرکزی رد کرد. همزمان بررسی شکایت ایران در دادگاه لاهه نیز دیروز؛ چهارشنبه ۱۸ مهرماه با استماع دفاعیات ایران ادامه پیدا کرد.

 دومین پیروزی حقوقی ایران در برابر آمریکا

به‌دنبال تلاش مستمر مر‌کز و وکلای بانک مرکزی در ایتالیا دستور توقیف اموال بانک مرکزی در ایتالیا لغو شد. به گفته محسن محبی رای دادگاه آمریکا هنوز در ایتالیا شناسایی نشده اما دادگاه رم در ایتالیا در ژوئن ۲۰۱۸ صرفا با درخواست خواهان‌های آمریکایی و بر اساس قوانین ایتالیا دستوری برای تامین خواسته صادر کرده بود و همه اموال بانک مرکزی را موقتا توقیف کرده بود.

استماع دفاعیات ایران در برابر آمریکا

همزمان با این اتفاق، بررسی شکایت ایران مربوط به توقیف اموال و دارایی‌ها و وضع محدودیت‌های غیرقانونی علیه بانک مرکزی ایران و دیگر شرکت‌های ایرانی علیه دولت آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری واقع در کاخ صلح شهر لاهه دیروز؛ چهارشنبه ۱۸ مهرماه با استماع دفاعیات ایران ادامه پیدا کرد.

حتما بخوانید :  اقدام لاریجانی به ارجاع لوایح FATF به مجمع تشخیص نقض صریح قانون اساسی است

این دادگاه که از یکشنبه ۱۵ مهرماه برگزار شده تا ۲۰ مهر ادامه دارد. حسب برنامه‌ریزی صورت گرفته، روز دوشنبه؛ ۱۶ مهرماه ایالات‌متحده آمریکا نظرهای خود مبنی بر ایراد مقدماتی به صلاحیت دیوان در رسیدگی به این پرونده را اعلام و دیروز؛ چهارشنبه ۱۸ مهرماه، ایران به بیان نظرات خود در ارتباط با شکایت از آمریکا و پاسخ به دیدگاه‌های آمریکا را بیان کرد.

همچنین روز امروز؛ ۱۹ مهرماه و فردا؛ ۲۰ مهرماه نیز طرفین در دو نوبت جداگانه، مجددا دیدگاه‌های شفاهی خود را مطرح خواهند کرد. با توجه به اینکه ایران، در شکایت خود از ایالات‌متحده که در تاریخ ۱۴ ژوئن ۲۰۱۶ نزد دیوان به ثبت رسیده آمریکا را به نقض عهدنامه مودت سال ۱۹۵۵ بین دوکشور متهم کرده است، آمریکا به بررسی این شکایت و صلاحیت دیوان ایراد مقدماتی وارد کرده و لایحه ایراد مقدماتی خود را در تاریخ اول ماه مه ‌۲۰۱۷ به ثبت رسانده است.

آمریکا در لایحه اعتراضی خود و در نخستین جلسه استماع، کوشید با ادعای حمایت ایران از تروریسم و طرح ادعاهای سیاسی و انتساب برخی عملیات‌های انجام‌شده علیه این کشور به ایران، اقدام غیرقانونی، احکام نامشروع و مغایر حقوق بین‌الملل خود مبنی بر توقیف اموال و دارایی‌های ایران در خارج از کشور از جمله بانک مرکزی و ایجاد محدودیت علیه اتباع و شرکت‌های تجاری ایرانی را توجیه کند.

حتما بخوانید :  پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

همچنین نماینده آمریکا در همین راستا تصمیم به خروج این کشور از عهدنامه ۱۹۵۵ مودت را که بیانگر ضعف رویکرد حقوقی و مستندات و استدلال‌های این کشور در ارتباط با این پرونده است، یک بار دیگر مطرح کرد.

در تاریخ سوم جولای ۲۰۱۲ دادگاه منطقه کلمبیا در پرونده‌ای موسوم به «پترسون و دیگران» با ایراد اتهام به ایران مبنی بر دخالت در عملیات تروریستی، حکم به پرداخت ۸٫۸ میلیارد دلار غرامت به بازماندگان قربانیان و زیان دیدگان حادثه کشته‌شدن نیروهای آمریکایی در پایگاهی در بیروت در سال ۱۹۸۳ از محل دارایی‌های ایران صادر کرد که در همین راستا، دادگاه جنوب نیویورک رای به توقیف ۱٫۷۵ میلیارد یورو از اموال ایران نزد سیتی‌بانک نیویورک از محل مرکز اوراق بهادار مرکز بین‌المللی کلیراستریم مستقر در لوکزامبورگ داد و مبلغ مذکور از اموال بانک مرکزی ایران به مدعیان پرداخت شد؛ احکامی که اکنون در این پرونده مورد اعتراض و دادخواست ایران قرار گرفته است.

در دادخواست ایران به دادگاه لاهه آمده است: ایالات‌متحده با این موضع که ایران حامی تروریسم است (موضعی که ایران آن را قویا رد می‌کند) شماری اقدام‌های اجرایی و قانون‌گذاری اتخاد کرده است که اثر عملی آنها تاثیر بر منافع و دارایی‌های ایران و موسسه‌های ایرانی از جمله بانک مرکزی ایران و برخلاف پیمان مودت و از طریق اجرای رسیدگی‌‌هایی قضایی علیه ایران است.

حتما بخوانید :  پرداخت نرخ سود بالا نشانه ورشکستگی بانک‌ است

همچنین قانون‌گذاری‌های مغایر با حقوق و عرف بین‌الملل و بر خلاف اصول مربوط به مصونیت دولت‌ها و اموال آنها و نیز قانون‌گذاری تبعیض‌آمیز با هدف ایجاد محدودیت بر فعالیت شرکت‌های ایرانی و بانک مرکزی ایران از دیگر مفاد مندرج در لایحه شکایت ایران در این پرونده است.

منبع: ایرنا

خبر انتخاب شده برای شما

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظامگفت: زمانی که درآمدهای نفتی کشورمان در وضعیت خوبی بود پیش بینی های لازم انجام نشد و فقط بخشی از درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی واریز می شود.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.