توسط مدیر طرح و برنامه بانک‌مسکن؛

2680, 
دلایل رشد پرداخت تسهیلات مسکن تشریح شدReviewed by سایت رادیوسهام on Oct 16Rating: 4.0دلایل رشد پرداخت تسهیلات مسکن تشریح شددلایل رشد پرداخت تسهیلات مسکن تشریح شد
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

مدیر امور طرح و برنامه بانک‌مسکن در تشریح دلایل رشد پرداخت تسهیلات مسکن گفت: اگرچه حجم و تعداد معاملات مسکن در ماه‌های اخیر کاهش یافته، اما به دلیل افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید بر تعداد متقاضیان تسهیلات افزوده شده است.

دلایل رشد پرداخت تسهیلات مسکن تشریح شد

به گزارش رادیوسهام به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدحسن مرادی با اعلام این مطلب که روند ثبت نام در صندوق پس انداز مسکن یکم صعودی بوده است، گفت: در هر سال تعداد بیشتری از متقاضیان نسبت به سال قبل مشمول دریافت تسهیلات از محل این صندوق ‌می‌شوند؛ همین موضوع سبب شده است در سال ۹۷ در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۶ تعداد خانه‌اولی‌های مجهز به تسهیلات خرید مسکن یکم افزایش یابد و این موضوع یکی از دلایل مهم رشد تعداد تسهیلات پرداخت شده به متقاضیان در سال جاری در مقایسه با سال گذشته است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا به رغم کاهش قابل توجه حجم معاملات مسکن در سال جاری نسبت به سال قبل، حجم پرداخت تسهیلات خرید مسکن در آمارهای ارایه شده از سوی بانک عامل بخش مسکن روند صعودی دارد، گفت: روند رشد یا افت این دو مقوله هیچ ارتباطی به هم ندارد.

حتما بخوانید :  جزئیات طرح جدید دولت برای مستاجران

وی توضیح داد: اگر چه در دوره رونق و همزمان با افزایش تقاضا برای خرید مسکن در بازار معاملات آپارتمان‌های مسکونی تقاضا برای دریافت تسهیلات و در نتیجه تعداد تسهیلات پرداختی به متقاضیان مسکن افزایش می‌یابد، اما کاهش حجم معاملات خرید مسکن در بازار ملک هیچ‌گاه الزاما به معنای کاهش پرداخت تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان نبوده است.

به گفته وی در دوره رونق معاملات مسکن به واسطه افزایش تقاضا برای خرید مسکن تقاضا برای دریافت تسهیلات نیز افزایش پیدا می‌کند، اما در سال جاری که حجم معاملات مسکن در مقایسه با مدت مشابه سال قبل روند نزولی را تجربه کرد، باز هم حجم پرداخت تسهیلات از سوی بانک مسکن به متقاضیان روندی صعودی داشت که چند دلیل مهم برای این موضوع می‌توان ذکر کرد.

مرادی گفت: اولین و مهمترین دلیلی که در این رابطه می‌توان به آن اشاره کرد آن است که اگرچه حجم و تعداد معاملات خرید مسکن در ماه‌های اخیر کاهش یافته است، اما به دلیل افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید در بازار ملک بر تعداد متقاضیان دریافت تسهیلات افزوده شده است؛ به این ترتیب مشاهده می‌شود که به رغم افت تعداد معاملات مسکن در سال جاری، روند پرداخت تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان صعودی بوده است.

حتما بخوانید :  آپارتمان‌های خوش فروش بازار کدامند؟

وی افزود: علاوه بر این، یکی دیگر از دلایل صعودی بودن روند پرداخت تسهیلات مسکن به متقاضیان، سررسید موعد دریافت تسهیلات خانه‌اولی‌ها و متقاضیان خرید واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم است.

مرادی توضیح داد: روند ثبت‌نام در صندوق پس‌انداز مسکن یکم از سوی خانه‌اولی‌ها و متقاضیان خرید مسکن در بافت‌های فرسوده از زمان راه‌اندازی این صندوق تا کنون روندی صعودی بوده است و بدیهی است با اتمام دوره سپرده‌گذاری برای برخی از سپرده‌گذاران، در هر سال تعداد بیشتری از متقاضیان نسبت به سال قبل مشمول دریافت تسهیلات از محل این صندوق ‌می‌شوند؛ همین موضوع سبب شده است در سال ۹۷ در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۶ تعداد خانه‌اولی‌های مجهز به تسهیلات خرید مسکن یکم افزایش یابد و این موضوع یکی از دلایل مهم رشد تعداد تسهیلات پرداخت شده به متقاضیان در سال جاری در مقایسه با سال گذشته است.

وی خاطرنشان کرد: بدیهی است با توجه به روند صعودی تعداد ثبت‌نام کنندگان در صندوق پس‌انداز مسکن یکم در هر سال تعداد بیشتری از متقاضیان خرید مسکن با استفاده از این تسهیلات مشمول دریافت تسهیلات خواهند شد؛ بنابراین اگرچه ممکن است تعداد کل معاملات خرید مسکن کاهش یابد اما با توجه به تعداد بیشتر ثبت‌نام‌کنندگان و سپرده‌گذاران این صندوق در هر سال نسبت به مدت مشابه سال‌های پیش از آن، تعداد تسهیلات پرداختی و در نتیجه تعداد معاملات مسکن با استفاده از این تسهیلات افزایش یابد.

حتما بخوانید :  واکنش مجلس به طرح تعیین سقف اجاره‌بهای مسکن

وی تاکید کرد: با این توضیح مشخص می‌شود که لزوما هیچ دلیلی وجود ندارد که روند پرداخت تسهیلات خرید مسکن و روند معاملات مسکن در بازار از یکدیگر به صورت مستقیم تبعیت کنند.

خبر انتخاب شده برای شما

مقصر نابسامانی بازار اجاره مسکن کیست؟
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: کلیت طرح تعیین سقف اجاره‌بهای مسکن خوب است، اما باید جزئیات این لایحه به دقت بررسی شود.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.