مدیرعامل بورس تهران:
تاریخ: ۱۶:۰۴ :: ۱۳۹۷/۰۸/۰۵

2067, 
قرارداد آتی سبد سهام در راه بازار سرمایه ایرانReviewed by سایت رادیوسهام on Oct 27Rating: 4.0قرارداد آتی سبد سهام در راه بازار سرمایه ایرانقرارداد آتی سبد سهام در راه بازار سرمایه ایران
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

دولت سرمایه گذاری در بازار ارز را به طور رسمی ممنوع کرده است و نیازهای مصرفی را قبول دارد. در نتیجه قاعدتا بخشی از سرمایه‌ها باید وارد بورس شود که این اتفاق هم افتاده است.

مدیرعامل بورس تهران ضمن بیان اینکه قرارداد آتی سبد سهام در آذر ماه وارد بازار سرمایه می‌شود، گفت :برای راه‌اندازی ابزار مالی “وارانت” باید زیرساخت‌ها آماده شود که در سال جاری از این ابزار نیز رونمایی خواهد شد.

به گزارش رادیوسهامبه نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایسنا، علی صحرایی در پاسخ به اینکه ابزار مالی “وارانت” که به تازگی به تایید کمیته فقهی رسیده است چه زمانی در بازار سرمایه ایران راه اندازی می‌شود؟ اظهار کرد: باید در مرحله اول زیر ساخت‌های فنی این ابزار را آماده کنیم که در آن مورد اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی همچنین درباره‌ راه‌اندازی قرارداد آتی سبد سهام یا آتی شاخص نیز، افزود: قبل از راه‌اندازی ابزار وارانت ابزار آتی شاخص را خواهیم داشت که به تصویب کمیته فقهی رسیده است و آذر ماه راه اندازی می‌شود.

حتما بخوانید :  سود خالص سمگا 223 درصد افزایش یافت

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار در پاسخ به این سوال که آیا با این حساب وارانت در سال آینده رونمایی خواهد شد؟ گفت: خیر؛ برنامه‌ای داریم که سریع‌تر در سال ۱۳۹۷ این کار انجام شود.

وی همچنین در پاسخ به این که شما از صندوق توسعه بازار به عنوان یک اهرم استفاده می‌کنید یا به عنوان یک تسهیل کننده؟ اظهار کرد: صندوق توسعه بازار را انجام نمی‌دهیم. این صندوق متولی دارد ولی طراحان آن برنامه‌ای دارند که با این ابزار نقد شوندگی را افزایش دهند.

صحرایی در پاسخ به سوالی در این مورد که نسبت خرید حقیقی‌ها به حقوقی‌ها در هفت ماهه ابتدای امسال به چه صورت بوده است؟ گفت: آماری که در بورس تهران وجود دارد از ابتدای سال مازاد خرید حقیقی‌ها به فروششان بالغ بر ۷۰۰۰ میلیارد تومان بوده است. ۵۶ درصد خریدها توسط حقیقی‌ها انجام شده است.

وی در پاسخ به این سوال که ماندگاری سرمایه‌ای که به بورس آمده چقدر است، گفت: ماندگاری سرمایه‌ها در بازار سرمایه بستگی به میزان سودآوری دارد.

صحرایی در پاسخ به سوالی در مورد ۷۵ پرونده‌ای که به قوه قضاییه ارسال شده بود و اینکه شرکت بورس در راستای برخورد با متخلفان بورسی چه برنامه‌هایی دارد، گفت: طبق ماده ۳۵ بازار رسیدگی به تخلفات وظیفه‌ی بورس‌هاست. اگرتخلفی محرز شود که جرم است به کمیته تخلفات ارجاع داده می‌شود.

حتما بخوانید :  رشد بی سابقه در سودآوری "پتایر"

وی در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کنید سرمایه‌های سرگردان به جای ورود به بازار ارز بتواند به بازار سرمایه ورود پیدا کند، گفت: دولت سرمایه گذاری در بازار ارز را به طور رسمی ممنوع کرده است و نیازهای مصرفی را قبول دارد. در نتیجه قاعدتا بخشی از سرمایه‌ها باید وارد بورس شود که این اتفاق هم افتاده است. ما روزهایی را داشتیم که۲۰۰۰ میلیارد تومان در بورس تهران معامله شد و ارزش کل بازار به بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان رسید. که عمده معاملات توسط اشخاص حقیقی رخ داده بود.

خبر انتخاب شده برای شما

فرصت خرید یا موعد خروج از سهام؟
بورس اوراق بهادار در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸ عملکرد قابل قبولی را از خود به جای گذاشت و شاخص کل با بازدهی ۳۰ درصدی به کار خود پایان داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.