عضو کمیته فقهی سازمان بورس تشریح کرد :
تاریخ: ۱۷:۲۹ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۸

2067, 
جزییات سازوکار ابزار مالی «وارانت» و یک چالش بانکی در بازار بدهیReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 9Rating: 4.0جزییات سازوکار ابزار مالی «وارانت» و یک چالش بانکی در بازار بدهیجزییات سازوکار ابزار مالی «وارانت» و یک چالش بانکی در بازار بدهی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

در این گفتگوی کوتاه با موسویان پیرامون سازوکار ابزار وارانت، نقد کارشناسان به عدم تطابق برخی ابزارهای مالی با اصول فقهی و چالش بانک مرکزی برای عملیات بازار باز در بازار بدهی بدون اوراق قرضه سخن گفته ایم.

جزییات سازوکار ابزار مالی «وارانت» و یک چالش بانکی در بازار بدهی

سیدعباس موسویان دبیرکمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و عضو شورای فقهی مشورتی بانک مرکزی است که در گفتگو با خبرگزاری فارس پیرامون آخرین اقدام‌ها برای ابزارهای مالی جدید در بازار سرمایه و همچنین عملیات بازار باز بانک مرکزی در بازار بدهی سخن گفته است.

در این گفتگو به اجمال بر آخرین اقدام‌های کمیته فقهی سازمان بورس تمرکز شده است.

هم اکنون اصلی‌ترین مباحث در حال پیگیری در کمیته فقهی سازمان بورس پیرامون چه ابزارهای مالی است؟

موسویان:در حال حاضر ابزار وارانت اصلی‌ترین ابزار در حال پیگیری است که از نظر موضوع شناسی باید در جلسه کمیته فقهی مباحث مربوط به آن مطرح شود . سپس در مباحث فقهی باید چند تغییر رویه صورت گیرد والا اصل ابزار وارانت به احتمال قوی با چند تغییر خاص تصویب خواهد شد.

سازوکار این ابزار جدید چیست و چه کمکی به بازار سرمایه می‌کند؟

موسویان:کارکرد وارانت به زبان ساده به این گونه است که فرض کنید شرکتی که در آینده می‌خواهد افزایش سرمایه دهد و تعداد سهام آن افزایش یابد یا به اصطلاح سهام خزانه در اختیار دارد و می‌خواهد مقدمه چینی برای فروش سهام خزانه نماید در ابتدا می‌تواند ابزارهایی به نام وارانت را در بازار بفروشد. بر اساس این قرارداد ،ناشر متعهد می‌شود که در یک زمان بندی مشخص مقدار مشخصی سهام را به فرد دارنده اوراق وارانت بر اساس قیمت معین واگذار نماید.

در سر رسید اوراق وارانت اگر دارنده این ابزار تقاضای تسویه نقدی داشت با وی می‌توان به قیمت روز این اوراق را تسویه کرد و اگر اصل سهام را بخواهد می‌بایست ناشر، سهام جدید را به قیمتی که مورد توافق است واگذار نماید.

این ابزار مناسبی برای ناشرانی است که ضمن برآورد بازار می‌توانند نسبت به ریسک نوسان‌های قیمت در آینده اطمینان خاطر داشته باشند.این موضوع می‌تواند زمینه گسترش سهام و سهامداری را نیز فراهم نماید.

 برخی از کارشناسان معتقدند در ابزارهای مالی اسلامی از جمله صکوک ، آنچه که در اجرا شاهد هستیم با اصل ابزارهای مالی اسلامی همتراز نیست و حتی با شبهه فقهی مواجه هستند. نظر شما درباره این ایراد چیست؟

موسویان: موضوعاتی که در بازارهای مالی مطرح می‌شود چند گروه را شامل می‌شوند. برخی از ابزارهای مالی که در کشورهای سرمایه داری مطرح شده با موازین شریعت سازگاری ندارد و در نتیجه مردود اعلام می‌شود. بطور مثال اوراق قرضه که بر اساس مبانی قرضه که با بهره تعریف شده، سازگاری با موزاین اسلامی ندارد و از نظر شریعت رد می‌شود.

اما برخی از ابزارها با اینکه در اقتصاد سرمایه داری طراحی شده ولی با اصول شریعت کاملاً سازگار است و می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. بطور مثال سهام که مورد تأیید کلی اصول  فقهی است. اساس برخی دیگر از ابزارها از نظر شریعت اشکالی ندارد اما نیاز به یکسری بازسازی‌ها دارد. مثل قرارداد مشتقات  که از این سنخ هستند یا فیوچرز ، ورانت و آپشن.

اصل مسئله این ابزارها که در واقع نوعی پوشش ریسک و تضمین است در شریعت از صدر اسلام بحث ضمانت، مدیریت ریسک و پوشش ریسک مطرح بوده و مورد توافق جمعی فقها است.در همان زمان نیز ابزارهایی برای پوشش ریسک مثلاً قرارداد سلف یا ضمانت،کفالت و رهن تعریف شده است.

اصل ایده پوشش ریسک یا طراحی ابزارهایی برای پوشش ریسک با اصول شریعت هیچ مشکلی ندارد منتهی ابزارهایی که در اقتصاد غربی طراحی شده تطابق کامل با آموزه‌های اسلام ندارد و نیاز به تغییرات و باز طراحی‌ها بر اساس شریعت اسلام است.

منبع: فارس

خبر انتخاب شده برای شما

سال ۹۷ با پایانی خوش برای بانک تجارت همراه بود و سرمایه این بانک در آخرین مجمع عمومی فوق العاده با رای اکثریت سهامداران حقیقی و حقوقی با ۳۹۰ درصد افزایش از مبلغ از ۴۵ هزار و هفتصد میلیارد ریال به ۲۲۳ هزار و نهصد و بیست و شش میلیارد ریال رسید.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.