تاریخ: ۱۱:۱۹ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۱

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

مشکلات بر سر راه خرید «وامید» سبب شده تا سرمایه‌گذاری معادن و فلزات در خرید سهام این شرکت دچار تردید شود. معاون مالی و اقتصادی سرمایه‌گذاری معادن و فلزات با اشاره به اینکه مسوولان باید اراده قوی‌تر برای خصوصی‌سازی و واگذاری واقعی شرکت‌های بانکی داشته باشند، گفت: در حال حاضر «ومعادن» در خرید سهام «وامید» دچار تردید شده است.

مرتضی علی‌اکبری در این باره که چرا عرضه سهام «وامید» دچار وقفه شده است، افزود: بانک مرکزی برای واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه بانک سپه تا پایان سال ۱۳۹۸ به بانک‌ها فرصت داده است. وی ادامه داد: شرکت ما به‌عنوان متقاضی خرید سهام شرکت سرمایه‌گذاری امید هر آنچه لازم بوده ظرف هشت ماه گذشته انجام داده و همواره جلساتی که با مدیران ارشد بانک سپه (به‌عنوان فروشنده) برگزار کرده نشان از جدی بودن آنان برای فروش سهام بود؛ اما در عمل با اتفاقی که منجر به نتیجه شود روبه‌رو نمی‌شویم.

وی افزود: قیمت کارشناسی آنان همواره در چند مرحله افزایش‌یافته و هم‌اکنون حدود دو برابر شده است و از طرفی فروشنده محدودیت در افزایش مدت اقساط و عدم کاهش وجه نقد اولیه را دارند که این موارد برای متقاضیان خرید یک معامله کلان محدودیت اساسی ایجاد می‌کند. به گفته وی ظرف چند ماه گذشته قیمت پیشنهادی «وامید» به دو برابر افزایش‌یافته و در حال حاضر رقم ۷۰ درصد بهای سهام شرکت سرمایه‌گذاری امید رقم قابل‌ملاحظه‌ای شده، ولی در این خصوص از طرف فروشنده انعطافی مشاهده نمی‌شود.

حتما بخوانید :  شاخص بورس تهران در اردیبهشت ماه چند درصد رشد داشت؟

علی‌اکبری گفت: در عرضه‌های سازمان خصوصی‌سازی و سایر عرضه‌کنندگان این انتظار بسیار طبیعی است که هر چه رقم یک معامله سنگین‌تر می‌شود وجه نقد اولیه کاهش و تعداد اقساط افزایش می‌یابد، ولی به نظر می‌رسد در این مورد انتظار خریداران برآورده نمی‌شود و شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در این شرایط دچار تردید در خرید شده است. به ویژه اینکه قیمت کارشناسی تعیین‌شده در اوج قیمت‌ها در تابلوی بورس چند مرحله افزایش یافته اما حالا که قیمت‌ها کاهشی شده اراده‌ای برای کاهش آن وجود ندارد. وی ادامه داد: ما معتقدیم تعیین قیمت‌ها نباید طوری باشد که در کوتاه‌مدت دچار نوسان شود. ریسک خریدوفروش همیشه برای خریدار و فروشنده وجود دارد ولی آنچه باید ملاک باشد احساس برد- برد طرفین معامله است در غیر این صورت بعدها ممکن است یکی از طرفین ناراضی، مشکلاتی پدید آورد.

وی با اشاره به اینکه «ومعادن» زمان زیادی را برای رسیدن به نتیجه مطلوب سپری کرد، افزود: این نکته نیز قابل‌توجه است که معامله این سهام در این حجم با اقساط کوتاه‌مدت و رقم زیاد پیش‌پرداخت اولیه با شرایط اقتصادی موجود نباید مشتری جدی داشته باشد و به نظر می‌رسد مسوولان باید اراده قوی‌تری برای خصوصی‌سازی و واگذاری واقعی شرکت‌های بانکی داشته باشند. وی در پایان تصریح کرد: شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات مبالغی که برای خرید شرکت سرمایه‌گذاری امید تدارک دیده بود معطل نخواهد گذاشت و برای سرمایه‌گذاری‌های دیگری صرف خواهد کرد که در این صورت منابع دیگری باقی نخواهد ماند که صرف خرید سهام سرمایه‌گذاری امید شود.

حتما بخوانید :  تولید‌کننده انحصاری کپسول در آستانه عرضه اولیه

منبع:دنیای اقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.