1. هفته سرنوشت‌ساز بازارهای جهانی
با اعلام آتش‌بس جنگ تجاری، احتمال بازگشت رونق به بازار نفت و طلا افزایش یافت

2067, 2682, 2681, 2680, 2224, 
هفته سرنوشت‌ساز بازارهای جهانیReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 3Rating: 4.0هفته سرنوشت‌ساز بازارهای جهانیهفته سرنوشت‌ساز بازارهای جهانی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

بازار سهام

واکنش بورس تهران به دیدار ترامپ و شی

طی جلسه معاملاتی روز گذشته بازار سهام، شاخص کل با رشد بیش از ۳ هزار واحد به سطح ۱۶۳ هزار و ۱۳۸ واحد رسید. رشد ۲ درصدی دماسنج بازار، بهترین عملکرد روزانه بازار سهام را طی یک ماه و نیم قبل ثبت کرد. توافق تجاری بین چین و آمریکا در شامگاه گذشته تنش تجاری بین دو کشور را رفع کرد. پایان جنگ تجاری ضمن رونق بخشیدن به تجارت جهانی، تقاضا را برای مواد خام همچون فلزات و نفت زیاد خواهد کرد و به رشد قیمت‌ کامودیتی‌ها خواهد انجامید. امری که به موجب آن بورس کالامحور تهران به روند صعودی بازگشت. دیروز بیشتر نمادهای بورسی سبزرنگ شدند. گروه فلزی-معدنی بیشترین تاثیر را بر شاخص کل گذاشتند. پتروپالایشی‌ها هم در رتبه‌های بالای جدول قرار داشتند. طی معاملات دیروز ۲۰ میلیارد تومان نقدینگی از فعالان حقوقی به سهامداران حقیقی انتقال یافت.

31-01

 

بازار ارز

اهرم تقاضای فصلی در اوج‌گیری نرخ ارز

ساعت ۱۶ روز گذشته دلار آمریکا با افزایش چشمگیر ۶۰۰ تومانی به قیمت ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. روند صعودی بازار ارز از ابتدای روز شروع شد و در نهایت رشد ۴/ ۵ درصدی شاخص ارزی کشور را رقم زد. یکشنبه صرافی ملی سنگین‌تر از روزهای قبل به عرضه دلار دست زد و به هر نفر ۲۲۰۰ دلار اختصاص داد. با ادامه روند افزایشی دلار نرخ مندرج بر تابلوی این صرافی نیز افزایش یافت. از طرفی دلالان ارزی نیز در تلاشند با نزدیک شدن به اوج تقاضای فصلی دلار در ابتدای زمستان حاشیه قیمت را با نرخ فروش بازارساز زیاد کنند و با شدت بخشیدن به هیجان بازار به افزایش قیمت‌ها دامن بزنند. کارشناسان معتقدند با رسیدن دلار به کف مقاومتی ۱۱ هزار تومانی، تقاضای ارز رو به ازدیاد گذاشته و منجر به افزایش نرخ دلار شده است.

حتما بخوانید :  گاز CNG از فردا گران می شود

31-02

 

بازار سکه

نزدیک شدن سکه به مرز ۴ میلیونی

هر سکه طرح جدید ساعت ۱۶ یکشنبه با افزایش ۱۵۰ هزار تومانی به بهای ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان مبادله شد. بازار سکه نیز همچون ارز روز صعودی را سپری کرد و با رشد ۴ درصدی یک گام دیگر به مرز ۴ میلیون تومانی نزدیک‌تر شد. با کنترل نوسان ارز توسط بازارساز نرخ دلار به مرجع تغییرات سکه تبدیل شده و هر نوسانی در نرخ ارز با واکنش بازار سکه مواجه می‌شود. افزایش تقاضای فصلی ارز با نزدیک شدن به انتهای پاییز باعث شد بهای دلار افزایش یابد و مطابق روزهای قبل بازار سکه نیز همگام با دلار تغییر کند. ضمن اینکه با حصول توافق تجاری بین چین و آمریکا، روند صعودی برای طلای جهانی در هفته جاری پیش‌بینی می‌شود که بر افزایش بهای سکه در روز گذشته اثر گذاشت.

31-03

 

بازار طلای جهانی

نگاه پرامید طلا به شروع هفته کاری

طلا در بازار جهانی هفته کم‌نوسانی را سپری کرد و در اکثر روزها در کانال ۱۲۲۰ دلاری مبادله شد و سرانجام با رشد کمتر از یک دلار در مقیاس هفته به قیمت ۲/ ۱۲۲۲ دلار به ازای هر اونس رسید. در نشست گروه ۲۰ سرانجام جنگ تجاری بین پکن و واشنگتنمتوقف شد و مقامات دو کشور از حصول توافق برد- برد در آینده نزدیک خبر دادند. این خبر مهم با رونق بخشیدن به اقتصادجهانی از قدرت شاخص دلار خواهد کاست و بازار طلا را در موقعیت جذاب قرار خواهد داد. ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شود تقاضای فیزیکی طلا از سمت چین افزایش یابد و از سمت تقاضا به رشد قیمت طلا کمک کند. در نظرسنجی جمعه شب سایت کیتکو ۶۰ درصد از کارشناسان وال‌استریت و ۶۰ درصد از سرمایه‌داران بازار طلا هفته رو به رشدی را برای فلز زرد پیش‌بینی کردند.

حتما بخوانید :  واکنش مجلس به طرح تعیین سقف اجاره‌بهای مسکن

31-04

 

بازار اوراق مسکن

دومین رشد متوالی اوراق مسکن

روز یکشنبه اوراق تسهیلات مسکن اسفند ۹۵ (تسه۹۵۱۲) با افزایش ۱۶۰۰ تومانی به قیمت ۵۲ هزار و ۸۷ تومان معامله شد. تسه۹۵۱۲ دومین روز هفته جاری را نیز صعودی سپری کرد و رشد ۲/ ۳ درصدی را ثبت کرد. اکثر سررسیدها هم با روند افزایشی حول همین قیمت مبادله شدند.برخلاف رشد بهای تسه‌ها، این اوراق کماکان از اوج قیمت خود فاصله دارند و در بدترین وضعیت در چهار و نیم سال اخیر به ‌سر می‌برند. وضعیت رکود تورمی بازار مسکن ادامه دارد و به تبع آن چشم‌اندازی روشن را نمی‌توان برای اوراق مسکن متصور شد. با جهش قیمت مصالح ساختمانی، رویه قیمت‌گذاری توهمی خانه‌های نوساز ادامه دارد. کاهش فصلی تقاضای خانه نیز باعث شده است تا فقط خانه اولی‌هایی دنبال خرید مسکن باشند که مهلت سررسیدهای آنان رو به پایان است. وام‌های موازی همچون صندوق یکم نیز به رکود اوراق مسکن دامن زده‌اند.

31-05

 

بازار نفت

روزنه‌های توافق تجاری در بازار نفت؟

طلای سیاه طی هفته قبل روند آرامی را تجربه کرد و با رشد ۶/ ۰ درصدی به قیمت نهایی ۷/ ۵۰ دلار رسید. هر بشکه نفت برنت نیز به قیمت ۵۹ دلار معامله شد و نتوانست به بالای مرز ۶۰ دلاری صعود کند. روز جمعه WTI به بازه قیمتی ۴۹ دلار هم وارد شد اما سریعا با اصلاح قیمت به موضع قبلی خود عقب‌نشینی کرد. سیگنال افزایش عرضه به‌صورت توامان با کاهش سطح تقاضا باعث رسیدن بهای نفت به کف سالانه شده است. در حاشیه نشست گروه ۲۰ پوتین و بن‌سلمان در مورد کاهش سطح تولید نفت به توافق رسیدند که خبر مهمی در آستانه نشست جمعه آینده اوپک محسوب می‌شود. ضمن اینکه توافق تجاری بین چین و آمریکا در حاشیه همین نشست با کمک به شتاب گرفتن رشد اقتصاد جهانی احتمالا سمت تقاضای نفت را تقویت کرده و قیمت آن را صعودی خواهد کرد.

حتما بخوانید :  رگه‌های تردید در بورس تهران

31-06

 منبع: دنیای اقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

مقصر نابسامانی بازار اجاره مسکن کیست؟
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: کلیت طرح تعیین سقف اجاره‌بهای مسکن خوب است، اما باید جزئیات این لایحه به دقت بررسی شود.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

آموزش بورس

قالب خبری