تاریخ: ۱۳:۵۳ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

2067, 
هیجان سهام ذوب‌آهن در خط پایان| دو عامل فشار بر «ذوب»Reviewed by سایت رادیوسهام on Dec 4Rating: 4.0 هیجان سهام ذوب‌آهن در خط پایان|دو عامل فشار بر «ذوب» هیجان سهام ذوب‌آهن در خط پایان| دو عامل فشار بر «ذوب»
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

شرکت ذوب آهن اصفهان طی سال‌های گذشته به واسطه افزایش سرمایه‌های متوالی خود مورد توجه بازار قرار گرفته است. در ماه گذشته نیز این شرکت افزایش سرمایه ۸۵ درصدی از تجدید ارزیابی ماشین‌آلات و تجهیزات را به تصویب رساند تا سرمایه شرکت به بیش از ۶۱۵۰ میلیارد تومان برسد. با این حال نگاهی به وضعیت بازاری حاکم بر این سهم و همچنین وضعیت عملیاتی این شرکت از پایان موج هیجانی رشد سهام این شرکت حکایت دارد.

  هیجان سهام ذوب‌آهن در خط پایان| دو عامل فشار بر «ذوب»با افزایش سرمایه ۸۵ درصدی از تجدید ارزیابی تجهیزات و ماشین‌آلات ذوب آهن اصفهان سرانجام از شمولیت ماده ۱۴۱ خارج شد. این امید وجود دارد که وضعیت عملیاتی این شرکت مسیر بهبود را در پیش بگیرد. به خصوص با حضور بهرام سبحانی، مدیرعامل پیشین و موفق فولاد مبارکه در تیم مدیریتی این شرکت، خوشبینی نسبت به آینده را تقویت کرده است. با این حال وضعیت کنونی ذوب آهن همچنان نامناسب است و بررسی‌ها حاکی از این موضوع است که قیمت سهام این شرکت به مراتب از انتظارات سودآوری پیشی گرفته است. امید بدون هیچ‌گونه اثر مثبت نیز می‌تواند به تشکیل حباب قیمتی در سهام منجر شود.

حتما بخوانید :  دوربرگردان هفتگی بورس تهران

نکته دوم به انتظار برای ثبت افزایش سرمایه ۸۵ درصدی باز می‌گردد. با ثبت افزایش سرمایه جدید در پرتفو هر سهام‌دار به ازای هر ۱۰۰ سهم قبل از مجمع عمومی فوق‌العاده ماه گذشته ۸۵ سهم اضافه می‌شود. فشار فروش ناشی از این موضوع نیز می‌تواند مزید بر علت باشد تا ذوب به پایان خط هیجانی خود نزدیک شود. در ماه‌های گذشته به واسطه افزایش سرمایه‌ از تجدید ارزیابی و همچنین موج صعودی کلی بازار در نتیجه جهش نرخ دلار و همچنین بهبود نسبی سودآوری این شرکت، سهام این شرکت رشد قابل توجهی را تجربه کرده است. بخش زیادی از رشدهای قیمتی سهام ذوب آهن اصفهان دلیل بنیادی ندارد و گرچه در شرایط کنونی بار دیگر بازار توهم صعود نامتناهی قیمت یک سهم را دارد اما بر اساس رویه همیشگی بازار سهام با جلوه وضعیت بنیادی معمولا بر شدت فشار فروش افزوده می‌شود و هیجان مسیر معکوس را در پیش می‌گیرد.

بعضا اخباری از سوی مدیرعامل شرکت برای افزایش تولید قابل توجه (تا سطح دو برابر ظرفیت کنونی) شنیده می‌شود اما همان‌طور که پس از چندین سال این پروژه نهایی نشده است وعده جهش تولید این شرکت نیز احتمالا می‌تواند به درازا بیانجامد. البته شفاف‌سازی شرکت در خصوص پروژه ریل از روند رو به پیشرفت ذوب آهن اصفهان حکایت دارد اما تا جدی نبودن شرایط نمی‌توان به اثر بنیادی این موضوع اتکا کرد.

حتما بخوانید :  افزايش سرمايه در دو شركت بورسي

سودآوری ذوب آهن در ۹۷

بررسی سودآوری ذوب آهن اصفهان در سال جاری از ساخت سود کمتر از ۱۰ تومانی در سال جاری خبر می‌دهد. بر این اساس عملکرد پاییز نیز احتمالا می‌تواند رویه بهتری نسبت به فصل‌های گذشته داشته باشد اما با توجه به سرمایه جدید و همچنین جهش‌های متوالی قیمت سهام، سودهای مورد انتظار در پاییز نیز به هیچ‌وجه نمی‌تواند سطوح کنونی قیمت سهام را توجیه کند. البته پیشبینی از سودآوری این شرکت به وضعیت عملیاتی شرکت بازمی‌گردد و سودهای غیرعملیاتی و غیرقابل تکرار در محاسبات لحاظ نشده است.

بررسی‌ها از سودآوری این شرکت در سال ۹۸ نیز به احتمال حرکت به سمت زیان در این شرکت خبر می‌دهد. در این خصوص افزایش هزینه استهلاک به دنبال افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی تجهیزات و ماشین‌آلات (افزایش سرمایه اخیر) و همچنین سهم قابل توجه هزینه‌های دستمزد و سربار در تولید این شرکت در کنار نشانه‌ها از رکود داخلی و امید اندک نسبت به رشد قابل توجه قیمت فولاد در بازار جهانی عواملی هستند که می‌توانند بر میزان زیان این شرکت در سال آینده بیافزایند. این موارد باید در کنار وضعیت نامناسب عملیاتی این شرکت (بر اساس شرایط کنونی) در مقایسه با دیگر شرکت‌های فولادی در نظر گرفته شود.

سهام ذوب آهن اصفهان از ابتدای سال جاری رشد بیش از ۲۸۰ درصدی را تجربه کرده است. این در حالی است که زیان انباشته این شرکت به حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان بر اساس عملکرد نیمه نخست سال جاری می‌رسد. با انتظارات موجود از سودآوری (بر اساس شرایط کنونی) باید گفت سهام ذوب آهن اصفهان در مقایسه با دیگر شرکت‌های هم‌تراز در بورس تهران رشدی فراتر از واقعیت‌ها را تجربه کرده است و این موارد در کنار عوامل بازاری می‌تواند ترمز صعود هیجانی را بکشد. بر این اساس یا دیگر نمادها خود را با وضعیت ذوب آهن وفق می‌دهند یا این‌که ذوب آهن خود را معیارهای ارزش‌گذاری کنونی بورس تهران نزدیک می‌کند.

حتما بخوانید :  برگزاري مجمع عمومي فوق العاده "اپرداز"

منبع: دنیای بورس

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.